Iz Zore u odbranu domovine

M. KRALj

19. 02. 2016. u 22:41

Beogradske kafane okupljene u knjizi Boška Mijatovića i Borisa Belingara. Na spratu "Malog Pariza" bilo sedište britanske obaveštajne službe

Из Зоре у одбрану домовине

Kafane su nekada imale veliki društveni uticaj jer su bile jedini svima dostupni javni prostori

VERUJEM da će kafana odoleti naletima kafića! U ovo nas uverava Boško Mijatović, koji je uz Borisa Belingara, autor "Ilustrovane istorije beogradskih kafana" ("Arhipelag"), knjige koja otkriva jedan gotovo sasvim zabravljeni svet mehana, krčmi, lokala, restorana, hotela, u kojima se odvijao uzbudljiv društveni život naše prestonice. Jer, kafane su bile mesto gde su se osnivale i delovale političke stranke, održavali izbori, vodile žestoke političke borbe, ali i igrale predstave, okupljali pisci, prikazivali filmovi, svirao džez...

- Kafane su nekada imale veliki društveni uticaj jer su bile jedini svima dostupni javni prostori - objašnjava Mijatović za "Novosti". - Imale su velike sale sa dovoljnim brojem stolica za sve. Po kućama su se tada primali samo najbliži. U kafanama su se pre pojave berze sklapali i poslovi. Kasnije su se otvarala pozorišta, Kolarac, bioskopi... pa se kafana sve više vraćala svojoj osnovnoj nameni - druženje uz piće, hranu i živu muziku.

Po azbučnom redu, poređane su priče o znamenitim kafanskim toponimima, "od Turskoga hana do Aero kluba". Autori navode da je u najstarijem popisu iz 1838. poimence zabeleženo 147 srpskih, kafana. Verovatno je taj broj bio veći, jer mnoge nisu plaćale porez. "Ilustrovana istorija beogradskih kafana" sadrži "lične karte" svih poznatih ugostiteljskih objekata od tog vremena, pa do početka Drugog svetskog rata,. Tako se može pročitati da su se u čuvenoj "Zori", 5. aprila 1941. okupili piloti 102. eskadrile 6. lovačkog puka, da su pili umereno, da im je pevala Divna Kostić (ne uzimajući bakšiš), a da su po ponoći pozvani na aerodrom da brane zemlju. A na spratu "Malog Pariza" u Birčaninovoj bilo je sedište britanske obaveštajne službe koja je radila na puču 27. marta 1941.


ČOČECI I ČOČEKINjE

U međuratnom periodu u kafani "Dardanel" goste su zabavljale igračice čočeka, o čemu između ostalog u ovoj knjizi stoji zabeleženo: "Čočekinje su bile obučene (tačnije: razgolićene) kao Turkinje sa dimijama, bez zara, sa vrlo kratkim jelečetom i razgolićena trbuha, jer čočekinje pre svega igraju trbuhom, a zatim kukovima, kojima su vatreno mešale..."

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)