Preminuo Mersad Berber

FoNet

08. 10. 2012. u 12:16

Poznati slikar Mersad Berber preminuo je u nedelju uveče u Zagrebu u 72. godini. Izlagao je od Londona do Tokija, dizajnirao je omote ploča Indexa, govorio je da je Bosna sve što ima

SARAJEVO - Poznati slikar Mersad Berber preminuo je u nedelju uveče u Zagrebu u 72. godini, prenose danas sarajevski mediji.

Jedan od najpoznatijih i najtraženijih savremenih umetnika rođen je 1. januara 1940. godine u Bosanskom Petrovcu, a slikarstvo je diplomirao na Akademiji likovnih umetnosti u Ljubljani 1963. godine, u klasi profesora Maksima Sedeja.

Postdiplomske studije grafike na ALU u Ljubljani dovršava 1956. godine.

Kolektivno izlaže od 1961., a prvu samostalnu izložbu imao je već 1965. u Gradskoj galeriji u Ljubljani.

Tejt galerija u Londonu je 1984. otkupila njegov rad i tako ga svrstala uz bok velikanima ovog muzeja.

Izlagao je od Londona do Tokija.

Ilustrovao je brojne značajne knjige i dobio najznačajnije međunarodne nagrade u Banjaluci, Sarajevu, Zagrebu, Beogradu, Rijeci, Dubrovniku, Trstu, Sao Paulu, Aleksandriji, Firenci, Tokiju, Nju Delhiju, Monte Karlu, Madridu, Lajpcigu, Varni i Krakovu.

Dizajnirao je omote ploča Indexa, omot trostrukog CD prve opere BiH "Hasanaginica", plakate za filmove Emira Kusturice i mnoge druge radove.

Govorio je da svoju inspiraciju najviše crpi iz "mističnog sveta Bosne, njenih otomanskih slojeva i tragičnog usuda njenih ljudi".

Od 2007. godine bio je član Ruske akademije umetnosti.

Od 1992. sa porodicom je živeo i radio u Zagrebu.

Govorio je da je Bosna sve što ima, da je to zemlja velike dobrote i velike mržnje, ali da nije bitno gde na kraju završe vaši ostaci, već duhovno nasleđe, prenosi Klix.ba.

Iza Berbera su ostali supruga Amgisa i sinovi Ensar i Azer.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)