GRADSKI BAZENI: Lekar obavezan za 1.200 kupača

M. STANOJKOVIĆ

06. 07. 2019. u 17:45

Iako se bezbednost gradskih bazena kontroliše, propusti se, ipak, dešavaju. Po pravilima, na olimpijskom bazenu četiri spasioca

ГРАДСКИ БАЗЕНИ: Лекар обавезан за 1.200 купача

Jedan od angažovanih čuvara na vodi / Foto A. Stevanović

ZDRAVSTVENA sigurnost i bezbednost kupača na gradskim bazenima trebalo bi da bude na najvišem nivou s obzirom na to da su sva kupališta pre početka sezone podvrgnuta kontroli. Međutim, svake sezone se na bar jednom bazenu dogodi incident, poput nedavnog ubadanja nožem na Košutnjaku, pa se u svakoj sezoni otvara pitanje koliko su kupači bezebedni i da li ih nadgledaju spasioci, lekari i obezbeđenje.

Pravilnikom o uslovima za obavljanje sportskih delatnosti propisani su kriterijumi koje kupalište mora da zadovolji. Za manji bazen i bazen srednje veličine potrebno je da angažuju minimum od jednog do dva spasioca, dok je za olimpijski neophodno uposliti četiri. Inspekcija bi trebalo da obavi pregled objekta, kupališta, ispravnosti vode, kao i stručnosti spasilačke ekipe pre otvaranja.

- Za bezbednost kupača angažovana je i profesionalna spasilačka služba koju vodi Asocijacija spasilaca na vodi - navode u SC "Milan Gale Muškatirović". - U slučaju zdravstvenih problema kupača, tokom radnog vremena organizovana je lekarska ambulanta na samom bazenu.

Dežurnih ambulanti ima na kupalištu SC "11. april", "Olimp", "Košutnjak", "Banjica", "Milan Gale Muškatirović". Propisima je definisano da imaju obavezu da angažuju stalnu lekarsku ekipu u danima kada očekuju posećenost veću od 1.200 kupača. Privatni bazeni ne podležu proverama, pa ambulantu većina njih i nema.

U tim slučajevima, kupači mogu da se uzdaju jedino u savest vlasnika bazena, koji će, ipak, angažovati firmu koja će uraditi procenu stanja i bezbednosti kupališta.

ISPRAVNOST VODE KADA je reč o ispravnosti vode na bazenima, Gradski zavod za javno zdravlje je kontroliše u bazenima sa kojima ima sklopljen ugovor za ovu uslugu. To su, uglavnom, javni bazeni, ali ne svi javni bazeni u gradu.

Kada je reč o obezbeđenju objekata, svi gradski bazeni na ulazima imaju fizičko obezbeđenje, neki i video-nadzor, rampe za kontrolisani ulazak, pa čak i detektore za metal.

- Na našim bazenima dežura fizičko obezbeđenje, koje ima kod sebe detektore za metal - navode u SC "11. april". - Nije dozvoljeno unositi zapaljive tečnosti i druge predmete kojima se može ugroziti život i zdravlje drugih korisnika, bezbednost i higijena na kupalištu.

Na ulazu u "Olimp" nalaze se kontradiverziona vrata koja detektuju nedozvoljene stvari, dok senzore na vratima imaju i banjički bazeni.

- Imamo potpisan ugovor za usluge fizičko-tehničkog obezbeđenja, a petoro ljudi iz obezbeđenja se nalazi na ulazu, kao i na još dve pozicije na samom bazenu. U slučaju većeg incidenta, kontaktiramo i sa dežurnom službom MUP Stari grad. Senzori ne postoje, ali postoji rampa za kontrolisani pristup bazenu - navode na "Galetu".

Ipak, obezbeđenju na Košutnjaku je u subotu promakao mladić sa nožem, koji je izbo dva kupača zbog reda ispred skakonice.

- Uvek radimo pretres oružja, staklenih ambalaža. Nemamo senzore, ali obezbeđenje pretresa posetioce. Jesmo pojačali kontrolu, ali ovakve stvari mogu da se dogode i uprkos svim kontrolama - kaže Boban Kasum, upravnik bazena "Košutnjak".

ZABRANjENI I SPORTSKI REKVIZITI

NA većinu gradskih bazena nije dozvoljeno unositi veće količine hrane i alkoholna pića. Bezalkoholni napici mogu se uneti samo u plastičnoj ambalaži. Nisu dozvoljeni dušeci na naduvavanje, oružje, sportski rekviziti.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije