Poplave u prestonici: Prijava štete od danas
25. 06. 2019. u 11:31
Građani čiji su domovi poplavljeni u nevremenu trebalo bi da se jave opštinama. Dostaviti foto-zapis i opis situacije, o zahtevima odlučuje Grad. Svaka stambena zajednica je dužna da osigura zajedničke prostorije

Voda prodrla u okna liftova višespratnica / Foto P. Milošević
GRAĐANI čiji su domovi pod vodom moraće da sačekaju da prođe nalet nevremena, pa da nadležni razmotre eventualnu nadoknadu štete. Kada voda bude ispumpana i posledice budu konačne, opštinske komisije izlaziće na teren i radiće procenu. Još nije poznato da li će Beograđani biti isplaćeni i na koji način. Zbog ovoga su telefoni gradskih službi juče bili usijani. Opština Palilula juče posle podne obavestila je građane da štetu mogu da prijavljuju od danas.
Do sada je poznato da građani mogu da se obrate opštinskim službama, koji će potom odštetne zahteve prosleđivati Gradu.
PROČITAJTE JOŠ: Radojičić: Situacija bolja, najvažnije da nema žrtava
- Foto-zapis i opis situacije građani mogu da dostave nama, a budući da mi nemamo sredstva u budžetu za tu namenu, dalje odlučuje Grad - kaže Damir Kovačević, zamenik predsednika Opštine Zemun. - Sada je prioritet da ispumpamo vodu, a o isplati štete ćemo tek razgovarati.
Ukoliko je šteta nastala usled nemarnosti službi "Vodovoda", usled zapušene kišne kanalizacije, građani zahtev za odštetu mogu podneti ovom gradskom preduzeću, koje ima sklopljen ugovor sa jednom osiguravajućom kućom, kažu za "Novosti" iz JKP "Vodovod i kanalizacija".
Osim privatnih kuća, voda je prodrla i u podzemne garaže višespratnica, pa i u liftove.
- Veliki broj zgrada u Jurija Gagarina, Nehruovoj i na Novom Beogradu je pod vodom, a prodrla je i u okna liftova - kaže za "Novosti" Ljubiša Banovački, predsednik Udruženja profesionalnih upravnika Beograda. - Voda ne može da se ispumpa tako brzo, pa se stanari na spratove penju pešice.
Prema rečima našeg sagovornika, svaka stambena zajednica je dužna da osigura zajedničke prostorije, a ukoliko to nije učinjeno, stanari ne mogu da očekuju nadoknadu štete. Kada je reč o stanovima u prizemlju, ukoliko nisu osigurani, čekaće na procenu grada.
Profesionalni upravnici za ovakvo stanje optužuju "Gradsko stambeno" koje je zaduženo da održava kišnu kanalizaciju.
- Već tri meseca čekam da se realizuje zahtev za čišćenje kišne kanalizacije - objašnjava Banovački. - Problem u nekim zgradama je čak i kada padne mala kiša, a kamoli kada je ovakav pljusak. Stanari su dužni da prijave, a "Gradsko stambeno" održava, ukoliko zgrada ima ugovor sa njima. Sve je zapušeno, pa ne čudi što se ovakve stvari dešavaju.
Problem zbog nevremena imali su i pojedini vozači čija su vozila oštećena usled nevremena. Sugrađani koji nemaju kasko osiguranje, a bili su parkirani na javnoj površini, ukoliko je stablo palo preko autombila, zahtev za nadoknadu štete mogu da podnesu JKP "Zelenilu".
PROČITAJTE JOŠ: SMEŠNA STRANA POTOPA: Mladić zaplivao Novim Beogradom, nudi lekcije na Fejsbuku (VIDEO)
BROJ ZA UPRAVNIKE
PROFESIONALNI upravnici apelovali su na "Gradsko stambeno" da otvori posebnu liniju za njih kako bi brže i lakše mogli da komuniciraju u kriznim istuacijama.
- Kada sam pozvao njihove ekipe, rekli su mu da sam 54. na redu. Osim mene, istim povodom zvalo je još desetak stanara i samo zadržavamo vezu, a dovoljno je da jedan objasni problem. Čekao sam 50 minuta da prijavim problem. Kada bismo imali poseban broj, bilo bi jednostavnije i njima i nama - kaže Ljubiša Banovački.