ALEJA ZASLUŽNIH GRAĐANA: Krst na ploču je moguće uklesati
07. 04. 2019. u 18:15
U Aleji zaslužnih građana na Novom groblju nema istaknutih verskih obeležja na spomenicima, ali to može biti izmenjeno. Odluku donose Grad Beograd i članovi porodice pokojnika

Aleja zaslužnih građana na Novom groblju / Foto I. Marinković
U ALEJI zaslužnih građana na Novom groblju svi su isti, i pravoslavci, katolici, muslimani, ateisti... Nema raspoznavanja po veri, običaji se ovde ne poštuju, a često, vanvremenske ljubavi odavde putuju odvojeno. Jedino što izdvaja znamenite koji su ovde sahranjeni jeste ono što su za života doprineli društvu i čime su zaslužili da počivaju u večnoj kući najboljih. Ovome se začudio i prota Milovan Glogovac, otac čuvenog glumca Nebojše Glogovca, koji je u nedavnom intervjuu, za "Novosti", nametnuo pitanje: zašto on na grob svog sina, Nebojše, ne može da postavi krst, onakav kakav se po pravoslavnim običajima postavlja?
Pročitajte još: ISPOVEST PROTE MILOVANA GLOGOVCA ZA "NOVOSTI": Mog Nebojšu je vera oblikovala, ni u čemu se nije obrukao
U ovom delu Novog groblja počivaju 743 istaknute ličnosti Srbije. U ambijentalnoj celini, rađenoj po ideji arhitekete Svetislava Ličine, toliko je velikih ljudi, a grobnice su zasebne. S obzirom na to da su grobna mesta autentična, ustupke je moguće praviti uz poštovanje autorskih prava projekta. Kako navode u JKP "Pogrebne usluge", da bi se uvažila verska osećanja porodica, najviše što može da se uradi jeste da se, na primer, ukleše krst na nadgrobnoj ploči.
- Zahtevi porodica sahranjenih za postavljanje verskih obeležja u Aleji zaslužnih građana dosad nisu bili čest slučaj - navode u ovom gradskom preduzeću. - Kako bi se uvažila želja pokojnika ili njegovih najbližih, u isto vreme mora da se poštuje zamisao i autorsko delo kreatora projekta. O uvođenju novina, jedino Grad Beograd može da donese odluku, jer Aleja predstavlja posebnu memorijalno-arhitektonsku celinu, formiranu na inicijativu državnih i gradskih organa.
Milena Dravić i Dragan Nikolić

Pravila sahranjivanja u Aleji velikana i Aleji zaslužnih građana razdvojila su i mnoge velike ljubavi. Kako pravila nalažu, da ovde svoj spokoj pronađu samo zaslužni građani, mnogi, ostavši u senci svojih velikoumnih supružnika, ipak, svoje mesto za večni počinak moraju da potraže negde drugde. Mnogi su govorili da je greh što veliki pisac Miloš Crnjanski i njegova voljena Vida ne počivaju zajedno. Zbog doprinosa koji je Miloš dao našem društvu i želje svih da bude među velikanima, žrtvovala se Vida i ne počiva pored njega.
Pročitajte još: ALEJA ZASLUŽNIH ČEKA KRALjA - Supruga Gordana neutešna: Ode iznenada, kako ćemo sada bez njega
- U slučaju da Grad Beograd odobri, u Aleji je moguće sahranjivanje supružnika preminulih zaslužnih osoba, u slučajevima kada je i supružnik osoba koja se izuzetno istakla u oblasti u kojoj je delovala - pojašnjavaju u JKP "Pogrebne usluge". - Osim odobrenja, neophodno je da se steknu tehnički uslovi, odnosno da u okviru grobnog mesta postoji raspoloživ prostor za sahranjivanje.
Vida i Miloš Crnjanski

Glumci Milena Dravić i Dragan Nikolić imali su privilegiju da i posle smrti nastave svoju vanvremensku ljubav. Nad nekima je "nepravda" ispravljena nešto kasnije. Pošto Haša Popa, supruga velikog pesnika Vaska Pope, nije bila zaslužna građanka, nije mogla da bude sahranjena pored svog muža. Naknadno, urna žene koja je zapostavila svoju karijeru zbog čoveka koga je neizmerno volela, položena je pored posmrtnih ostataka njenog supruga.
Haša i Vasko Popa

GRAĐENA OD 1963. DO 1965.
ALEJA zaslužnih građana izgrađena je u periodu od 1963. do 1965. godine.
Nakon osnivanja prvog krematorijuma u Srbiji 1965. godine, Aleja je dobila prostor za smeštaj urni. Prva osoba koja je sahranjena je Branko Jevremović, sudija Ustavnog suda Jugoslavije.