Marija želi drugo ime

Jelena DINČIĆ

17. 03. 2019. u 18:20

U toku prošle godine najviše prijava za promenu imena bilo na opštinama Savski venac i Zemun

Марија жели друго име

Foto P. Milošević

POSLOVNI, ljubavni i verski motivi, uz razvod braka, najčešći su razlozi zbog kojih se Beograđani odlučuju na promenu imena i prezimena. Istraživanje Sekretarijata za upravu pokazalo je da su imena koja se često daju mališanima ujedno i ona koja se najčešće menjaju. U vrhu tabele "nepoželjnih" ženskih imena su Marija, Zorka, Jelena, Ana i Draginja, dok na muškoj listi prednjače Mijodrag, Aleksandar, Dragan, Zoran i Nenad.

Podaci beleže i da je u protekloj godini najviše promena imena bilo na teritorijama opština Savski venac, Zemun, Zvezdara, Vračar i Stari grad. Kao razlog za promenu imena, Beograđani uglavnom navode lične razloge, mada ima i onih koji zbog promene pola menjaju ime. Ipak, ne bude više od 40 zahteva godišnje.

- Na teritoriji opštine Stari grad u toku protekle godine podneto je bilo oko pet prijava sa različitim razlozima za promenu imena - objašnjava za "Novosti" Vesna Galović Marković, načelnica odeljenja za lična stanja građana, vođenje matičnih knjiga i izborna prava na opštini Stari grad. - Zakonom nije dozvoljena promena imena u pogrdno ime ili prezime, ono kojim se vređa moral ili koje je u suprotnosti sa običajima i shvatanjima sredine.

Neki od osnovnih razloga zbog kojih se imena menjaju su i zbog bolje poslovne komunikacije. Procedura promene imena podrazumeva i promenu prezimena, koja je češća. Praksa pokazuje da pripadnici "jačeg" pola menjaju prezime kada žele da uzmu majčino, jer su u svađi sa ocem ili kada se ožene strankinjama. To rade i mnoga deca koja su odrasla sa majkama, a otac nije brinuo o njima iako ih je priznao na rođenju. Međutim, dozvoljeno je da o tome odluče posle napunjene 15. godine života, kada se smatra da dete ima sposobnost rasuđivanja.

PROPISI ZA promenu ličnih podataka važno je da osoba nije osuđivana, da nije pod istragom i da nije zadužena porezom. Prilikom podnošenja zahteva mora se dostaviti izvod iz matične knjige rođenih i venčanih, kao i uverenje o državljanstvu. Ako je proverom utvrđeno da nije bilo povreda zakona, posle uplate takse unose se novi podaci.

- Najveći procenat mladih žena koje su želele da svom prezimenu dodaju muževljevo zabeležen je 2009. i 2010. godine i iznosio je oko 13 odsto - govore podaci Sekretarijata za statistiku. - Statistika beleži i da je u poslednjih deset godina oko 460 muškaraca odlučilo da svome prezimenu doda ženino.

Zakon obavezuje da žene posle razvoda imaju rok od 60 dana da promene prezime i vrate devojačko.


NAJČEŠĆE PROMENE

MARIJA MIJODRAG

ZORKA ALEKSANDAR

JELENA DRAGAN

ANA ZORAN

DRAGINjA NENAD

MIRJANA MILAN

GORDANA SAŠA

MARICA JOVAN

MILICA IVAN

MILEVA NIKOLA

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Niko

18.03.2019. 12:22

pa dobro sad...bila je marija a sada je mario...kao onaj lik bio andrej a sada je andreja...kako zapad kaze deca treba od 13g da odluce kog su pola...