Otvoren kol-centar za prijavu smrti
22. 01. 2019. u 22:15
Uvedene novine u jedinu validnu mrtvozorničku službu, smeštenu u DZ na Paliluli. Na telefon mogu da se javljaju samo zaposleni u ustanovi. Lekar stiže u dom pokojnika mnogo brže nego ranije

Dom zdravlja "Dr Milutin Ivković" / Foto Z. Knežević
DOM zdravlja "Dr Milutin Ivković" na Palululi otvorio je kol-centar za prijavljivanje smrti, kupljeno je još jedno vozilo, podmlađen je lekarski kadar, nabavljene su uniforme za zaposlene u mrtvozorničkoj službi, otkriva dr Aleksandar Stojanović, direktor palilulskog doma zdravlja, koji je nadležan za Službu sudske medicine za sve gradske opštine. Kol-centar radi 24 sata, a o prijavama smrti se nadležni lekari obaveštavaju u roku od sata.
Prema rečima doktora Stojanovića, sve ovo je doprinelo tome da se znatno smanji vreme čekanja na dolazak lekara koji utvrđuje smrt preminulog u stanu ili u staračkom domu, ali i da se spreče malverzacije sa privatnim pogrebnicima. On ističe da se, prema novoj organizaciji posla, na telefon javljaju samo zaposleni u kol-centru, a ne, kao što je ranije bio slučaj, ko stigne - od vozača do lekara.
PROČITAJTE JOŠ: Automobili potiskuju ljude
- Tako je sprečena zloupotreba povezana sa privatnim pogrebnim preduzećima - objašnjava dr Stojanović. - Ranije se dešavalo da se desetak munuta posle nečije smrti na vratima pojave osobe koje su se predstavljale kao lekari sudske medicine, pa kad naši doktori dođu, nađu vizit-kartu privatnika. Otkad smo uveli novine, gotovo da nije bilo primedaba, ni od rodbine preminulih, ni od privatnika. Ako utvrdimo bilo kakve zloupotrebe, automatski sledi otkaz.
Naš sagovornik ističe da je vreme čekanja znatno skraćeno, pošto služba sada ima dva vozila i osam lekara. Kako navodi, potrebno je nešto više od dva sata, u proseku, da se lekar pojavi u domu pokojnika. On dodaje da pravila nalažu da, od momenta smrti do izdavanja potvrde lekara sudske medicine mora da prođe najmanje dva sata.
- Imamo i dalje problema sa staračkim domovima, pošto mnogi od njih imaju ugovore sa privatnim pogrebnim preduzećima - objašnjava dr Stojanović. - Dešava se da njihove službe dođu pre nas, ali validna je samo potvrda koju izdaju naši lekari.
Doktor Stojanović dodaje da je reč o vrlo stresnom poslu i da lekari, osim "rata" sa privatnicima, ponekad imaju problema i sa rodbinom preminulih. Jer, nažalost, ima i onih koji smrt člana porodice žele da iskoriste kako bi profitirali. Tako se dešavalo da neće da potpišu potvrdu da im je srodnik umro prirodnom smrću, kako bi naplatili veće osiguranje.
Dr Aleksandar Stojanović / Foto P. Mitić
NAJVIŠE SMRTI U DECEMBRU
DIREKTOR Doma zdravlja "Dr Milutin Ivković" kaže da dnevno u prestonici premine od 50 do 60 ljudi. Statistika beleži da se najviše smrtovnica ispiše u decembru, januaru i februaru. Najveći broj preminulih je u starosnoj dobi od 60 do 80 godina.
Domovi zdravlja u Barajevu, Obrenovcu, Sopotu, Mladenovcu i Lazarevcu imaju svoju mrtvozorničku službu.
DzSvetac
23.01.2019. 08:57
Ma svi znamo da je :"Smrt ,najbolji biznis !" ...i da pre doktora stigne grobar , jer svaki doktor ima svog grobara. Ok znači sada će samo jedan grobar imati monopol !? Samo šta je sa nama živim , ko će da nas leči u DZ Palilula!!!
A najvazniju informaciju ne objaviste-broj telefona.Bez vaznog broja tekst je samo hvalospev i politicki marketing.
Komentari (2)