Protiv buke tek za tri godine

M. STANOJKOVIĆ

16. 01. 2019. u 22:15

Sugrađani koje ugrožava muzika iz kafana moraće još da sačekaju "miran san". Uslovi za ugostiteljske objekte do 2020., a primena propisa tek od 2021. godine

Против буке тек за три године

Najviše pritužbi bilo je u Cetinjskoj ulici

IAKO je glasna muzika iz lokala u blizini stambene zone dugogodišnji problem sa kojim se bore sugrađani, ovim pitanjem Grad će se ozbiljnije pozabaviti tek za dve godine. Sekretarijat za zaštitu životne sredine do kraja 2020. godine ima nameru da izradi studiju o uslovima koje moraju da ispunjavaju ugostiteljski objekti u Beogradu radi zaštite od buke. U ove svrhe, iz budžeta Grada za ovu godinu izdvojeno je 4.980.000 dinara. Posle toga treba da se uradi kategorizacija objekata, kao i mere akustične izolacije kafića, što znači da bi primena novih propisa mogla da počne najranije 2021. godine.

Dugogodišnja izloženost glasnoj muzici u Cetinjskoj ulici, Skadarliji, kao i drugim zgradama u sklopu "kafanskog bloka", na ovaj način će biti trajno regulisana, ali očigledno u ne baš skoroj budućnosti. Oni kojima muzika svira pored spavaće sobe do zore moraće da sačekaju "oštrije pravilnike, kao i sankcije za one koji ih se ne pridržavaju".

- Studijom će biti razmatrani štetni uticaji buke koja potiče od ugostiteljskih i drugih objekata u Beogradu koji emituju muziku i zabavni program - objašnjavaju u Sekretarijatu za zaštitu životne sredine. - Predviđeno je da se uradi kategorizacija različitih objekata, kao što su, na primer, restorani, splavovi, kafići, noćni klubovi. Na osnovu toga će se definisati predlog mera akustične izolacije za svaku od kategorija u zavisnosti od stanja objekata.

Kada budu donete konkretne mere i uslovi koje mora da ispunjava svaki ugostiteljski objekat koji osim hrane i pića, nudi i muziku, biće pooštrena i zakonska regulativa.

- Definisaće se predlog mera za Grad Beograd za dalje postupanje u ovoj oblasti - objašnjavaju u nadležnom sekretarijatu. - To podrazumeva i predlog za davanje inicijative za izmenu propisa ukoliko dosadašnji ne reguliše na pravi način ovu oblast.

Ipak, dok se ne sagledaju rezultati studije i propišu uslovi, građani će još dugo spavati sa jastucima preko glave.


TUŽBA PROTIV GRADA BEOGRADA

Udruženje stanara Cetinjske ulice nedavno je protiv Grada podnelo tužbu za nadoknadu nematerijalne štete zbog izloženosti buci koja dopire iz ugostiteljskih objekata. Prvom osnovnom sudu predata je tužba ovih stanara, koji stanuju u ulici u kojoj ima mnogo kafića, koji rade do sitnih sati.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

zaliv.net

16.01.2019. 23:22

Zasto samo ugostiteljski objekti? Sta je sa ljudima koji ne mogu da spavaju zbog izgradjenih parkova tik uz zgrade i slicno? Rasulo i nered u celoj drzavi a oni nesto cekaju? Sta cekaju, treba neko da izadje i ubije nekoga da bi neko reagovao jel to?

alien

17.01.2019. 00:46

Problem je mnogo veći nego što se čini, ceo grad je postao kao veliki vašar! Cetinjska, Blokovi, Ušće, Savamala, Kralja Petra, Strahinjića Bana, Gavrila Principa... Svuda trešti buka i bahatost. Miran san je osnovno ljudsko pravo i niko nema pravo da ga drugome oduzima. Pogotovu ne onome ko uredno plaća poreze i svoje dugove društvu, za raliku od ovih koji drže takva mesta!