Grad preuzima nadzor nad gradnjom
19. 10. 2018. u 22:15
Lokalne samouprave će do kraja godine ostati bez građevinske inspekcije. U opštinama će se obavljati postupak ozakonjenja samo za objekte površine do 200 kvadrata

Nelegalni objekat u Branka Momirova na opštini Palilula Foto Ž. Knežević
GRAD planira da preuzme opštinske inspekcije kako bi se borba protiv nelegalne gradnje vodila sa jednog mesta, ali i ubrzao postupak ozakonjenja. Osim toga, opštinama će do kraja godine biti vraćena mogućnost da legalizuju objekte, ali samo do 200 kvadrata.
Prema rečima zamenika gradonačelnika Gorana Vesića, više neće postojati opštinske građevinske inspekcije, već će biti koncentrisane u gradskoj upravi da bi kontrola bila na jednom mestu.
PROČITAJTE JOŠ: Zgrada džin im ugrožava život
- Sa druge strane, opštine će biti nadležne za legalizaciju objekata do 200 kvadratnih metara, a takvih je oko 200.000 predmeta u Beogradu - rekao je Vesić. - To se odnosi na rešavanje životnih problema kao što su terase, garaže, šupe.
Opština Zvezdara podržava prelazak inspekcija u nadležnost Grada jer smatraju da će na taj način brže obezbeđivati sredstva za rušenje nelegalnih objekata.
- Maksimalno podržavam tu odluku, jer nemamo dovoljno novca za uklanjanje divljih objekata, a kada sve bude na nivou Grada, tačno će se znati koliko ima objekata, a koliko sredstava - kaže, za "Novosti", Miloš Ignjatović, predsednik opštine Zvezdara. - Kada je reč o vraćanju mogućnosti legalizacije nama, mislim da će to ubrzati procedure za manje objekte. U opštini Stari grad nisu zadovoljni najavljenim preuzimanjem inspekcijskih poslova, ali pozitivno gledaju na mogućnost vraćanja nadležnosti ozakonjenja pojedinih objekata.
Sporna zgrada na Dorćolu Foto P. Milošević

- Postavlja se pitanje zašto je potrebno da gradska građevinska inspekcija preuzme nadzor nad kompletnom gradnjom u Beogradu, nezavisno od toga da li je reč o promeni fasadne stolarije, izgradnji manje porodine kuće ili čitavih stambenih blokova - kaže Marko Bastać, predsednik opštine Stari grad. - U situaciji kada je evidentno da divlja gradnja cveta i da gradska građevinska inspekcija ne može da reši ovaj problem za objekte koji su i sada u njenoj nadležnosti, Grad opštinama oduzima nadzor i nad izgradnjom objekata do 800 kvadrata.
Ali, saglasni su da je, imajući u vidu da Sekretarijat za legalizaciju ima veliki priliv predmeta, vraćanje nadležnosti za ozakonjenje objekata do 200 kvadratnih metara pozitivan pomak.
Na ovaj način Grad će biti rasterećen, a potrebe građana koji čekaju ishod legalizacije biće servisirane ažurnije.
KRNjAČA
NAJSVEŽIJI primer divlje gradnje je stambeni kompleks koji niče u Ulici Branka Momirova 38 u Krnjači.
Ovo gradilište je nebezbedno za petočlanu porodicu Đorđević, čija je kuća tik uz objekat. Uprkos zabrani i nalogu da se plac vrati u prvobitno stanje, radovi se nastavljaju.
PROČITAJTE JOŠ:Vesić: Izmenama Zakona lakše protiv bespravne gradnje
INVESTITOR UGOSTITELjSKOG OBJEKTA U VENIZELOSOVOJ ULICI J. B. JUČE DOŠAO U TUŽILAŠTVO BEZ ADVOKATA
ODLOŽENO SASLUŠANjE ZA "PREZIDENT"
INVESTITOR hotela "Prezident" u Venizelosovoj ulici na Dorćolu J. B., protiv kojeg je gradska građevinska inspekcija podnela krivičnu prijavu početkom septembra, pojavio se juče u Prvom osnovnom tužilaštvu, ali nije saslušan zbog odusustva svog branioca.
Kako su "Novostima" rekli iz Prvog osnovnog tužilaštva, gradnja hotela je obustavljena, a investitor je upozoren da će, ukoliko se ogluši o zabranu, protiv njega biti podnete teže mere od krivične prijave.
Uprkos krivičnoj prijavi koja je podneta protiv investitora hotela "Prezident", radovi su tekli neometano, iako je J. B. u toku izgradnje odstupio od projektne dokumentacije. Naime, on je na budući hotel nelegalno dozidao još tri nivoa. Takođe, investitor nije ispoštovao ni rok za završetak ovog objekta, koji je istekao u decembru prošle godine. (S. V.)