Miljakovačku česmu čeka velika obnova

G. NOVAKOVIĆ

07. 09. 2018. u 22:15

Raspisana javna nabavka za hidrogeološko istraživanje i izradu rešenja obnove izvora vode na opštini Rakovica. Treba zaustaviti opadanje kapaciteta izvora. U Udruženju "Čuvari izvora" pozdravljaju inicijativu

Миљаковачку чесму чека велика обнова

Kapacitet izvora je iznenada opao za 70 odsto / Foto A. Stanković

JKP "BEOGRADSKI vodovod i kanalizacija" raspisalo je javnu nabavku za detaljno hidrogeološko istraživanje i izradu idejnog rešenja sanacije Miljakovačkog izvora u Rakovici, čiji je kapacitet sve manji. Zainteresovani stručnjaci imaju rok do 5. oktobra da dostave ponude za ovaj posao, a Udruženje građana "Čuvari izvora" insistiraće da i njihovi hidrogeolozi budu deo tima.

Žitelji Miljakovca godinama unazad ukazuju na problem sve manje izdašnosti izvora. Čak i pre nego što je kapacitet opao iznenada za 70 odsto, neodržavanje dragocenog vrela uzelo je danak, a nadležne službe sve do sada ostajale su neme.

- Ovo je prvi korak ka rešavanju problema - kaže, za "Novosti", predsednik Udruženja "Čuvari izvora" Boško Vukojević. - Da se izvor održavao i čistio kako treba, sanacija ne bi bila neophodna, a kapacitet bi bio bar četiri puta veći nego što je sada. Mi nemamo finansijske mogućnosti da se angažujemo, iako u udruženju imamo vrsne stručnjake. Ipak, želimo da i oni budu deo istraživanja. Samo tako će naša strana, kao građana Miljakovca, biti ispoštovana.

Prema Vukojevićevim rečima, ovaj javni poziv je tračak nade da će Miljakovački izvor povratiti kapacitet i kvalitet, ali i da će, kao nekada, biti najbolji u gradu. Kako stoji u konkursnoj dokumentaciji, kapacitet izvora značajno je opao početkom juna 2013. godine.

NAJAVLjENA GRADNjA STAMBENIH ZGRADA PRIRODNO izvorište vode na Miljakovcu ugrozila je i najavljena gradnja šest stambenih zgrada i pristupnih saobraćajnica, na površini od 14.000 kvadrata. "Čuvari izvora" i protiv toga su se uporno borili. Zbog nepogodnosti tla, investicije su obustavljene. - Miljakovački izvor ne bi mogao da preživi ako se na krečnjačke stene postave zgrade - kaže Vukojević.


- Snimanjem objekata konstatovano je da je iznenadno smanjenje izdašnosti na česmi posledica urušavanja keramičkih drenova, koji se nalaze u telu Ulice Velizara Stankovića - piše u konkursu. - Urušavanje najdužeg drena, koji prati osu saobraćajnice, posledica je povremene nestabilnosti tla na padini. Zbog toga je neophodno naći drugo rešenje vodozahvatanja podzemnih voda, kako bi se obnovili izdašnost i kvalitet vode.

Prema navodima "Vodovoda", koji je naručilac obimnih radova, terenska istraživanja su projektovana u minimalnom i neophodnom obimu. Prethodno se od stručnjaka očekuje da analiziraju postojeću dokumentaciju, ne bi li ispitali mogućnost vodozahvatanja podzemnih voda iz dubljih vodonosnih horizonata. Od istraživanja se mnogo očekuje.

- Ispitivanja će odgovoriti na brojna pitanja, poput optimalne lokacije novog vodozahvata, količine podzemne vode koja se može zahvatiti na tom mestu, dubine vodozahvatanja, upotrebljivosti zahvaćene vode sa aspekta kvaliteta i druga - navodi se u javnom pozivu.

Osim hidrogeološkog prepoznavanja, istražnog bušenja i ugradnje osmatračkog bunara, terensko istraživanje će obuhvatiti i uzrokovanje i ispitivanje kvaliteta podzemnih voda. Od onoga ko dobije tender očekuje se da zadatak završe u roku od 60 dana od trenutka uvođenja u posao.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije