Zmije krstare i centrom grada

G. NOVAKOVIĆ

18. 07. 2018. u 15:30

Obaveštenje o gmizavcu u javnoj garaži uznemirilo građane. Zoran Živković iz "Zoohigijene" tvrdi da nema najezde

Змије крстаре и центром града

Stručne službe kod Starog dvora, Foto: Z. Jovanović

POSLE male drame u Muzeju Vuka i Dositeja, kada je pre dva dana "ušetala" zmija belouška, Beograđani su se uplašili i u utorak, kada ih je na ulazu u podzemnu garažu kod Skupštine grada sačekalo pismeno obaveštenje o još jednom nepozvanom gostu. Ekipa "Zoohigijene" izašla je na teren i pokušala da pronađe gmizavca, međutim, potraga je bila neuspešna.

Flomasterom napisana poruka, u kojoj se Beograđani upozoravaju da je zmija uočena, sa sve kontaktom nadležne službe ukoliko je ponovo primete, uznemirila je prolaznike. Uprkos tome, veterinar i direktor "Zoohigijene" Zoran Živković naglašava da je panika neosnovana.

- Najvažnije što građani treba da znaju, to je da su zmije na području Beograda bezopasne - kaže Živković. - Nema najezde gmizavaca. Najveći njihov udar na prestonicu bio je 2014. godine, i od tada je broj poziva našoj službi uobičajen. Sugrađani mogu da budu spokojni.

Prema rečima našeg sagovornika, temperature i vlažnost vazduha pogodovali su razmnožavanju, te su zmije danas postale kosmopolite.

- Zmije su se prilagodile gradskim uslovima života. Ima ih i zimi, a do pre nekoliko godina nije bilo tako. Ne postoji lokacija koju ne nastanjuju, a to što se gmizavac pojavio u tri dana u centru prestonice, nije ništa neobično - objašnjava Živković.

Foto: Z. Jovanović

Belouška je u ponedeljak po podne iz dvorišta dogmizala do službenih prostorija Muzeja Vuka i Dositeja na Dorćolu. Najpre se sakrila iza vrata, a dok su ekipe "Zoohigijene" stigle, vratila se u dvorište i od tada joj se gubi svaki trag.

- Dešava se da naši zaposleni ne uspeju da uhvate gmizavce, jer se zavuku u neku rupu. Inače, zmije u Beogradu zapravo beže od ljudi, a napašće samo u slučaju samoodbrane - zaključuje Živković.

NEOTROVNE VRSTE

VODENE zmije belouške i ribarice najčešće se mogu videti na području Beograda, naročito starog dela grada, u blizini reka. Parkovske površine i šumske predele, poput Košutnjaka ili Avale, nastanjuje smuk. U svim slučajevima reč je o neotrovnim vrstama. Takođe, ove zmije su i korisne, budući da se hrane miševima, bubama i žabama.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Gen52

18.07.2018. 18:42

Možda je to dobar znak i predskazanje??? Zmije se pojavljuju u po bela dana, izlaze iz rupa na svetlost dana. Mnogo je zmija u redovima srpskog naroda. Očekujem da će početi i oni da se pojavljuju??!

zaliv.net

18.07.2018. 19:23

Malo edukacije, belouska se lako uoci jer ima belo oko "usiju" sa obe strane...dok smuk moze lakse da zbuni ljude. Belouska je cesta pojava sirom Srbije

RacaVračar

19.07.2018. 08:47

Otrovnice i neotrovne vrste obično ne dele stanište , ali svojevremeno pomorom više hiljada smukova u njihovim zimovnicima u okolini Valjeva od strane junačina ,došlo je do prodora poskoka i značajnom povećanju njegove populacije u severnim krajevima . Tako da svako živo biće ima svoje mesto na planeti , mi smo šireći se zauzeli njihovu teritoriju , a one se bore za opstanak , deo sunca i komad hrane !