Andrićev muzej posećuju brojni strani turisti, najviše Turci (FOTO)

Tanjug

07. 07. 2018. u 22:54

Spomen-muzej Ive Andrića, spada sigurno u najposećenije muzeje ove vrste u Beogradu

Андрићев музеј посећују бројни страни туристи, највише Турци (ФОТО)

Foto Tanjug

Spomen-muzej Ive Andrića, spada sigurno u najposećenije muzeje ove vrste u Beogradu, i mada pred zgradom na Andrićevom vencu 8 posetioci ne stoje u redovima, primetno je, pored interesovanja koje za ovaj muzej vlada kod poštovalaca književnosti i dela našeg nobelovca, i sve veće interesovanje stranih turista.

Smešten u stambenoj zgradi u centru grada, muzej otvoren 1976. godine u stanu u kome je srpski nobelovac živeo od 1958. godine, sa izloženim delom legata, koji je autor romana "Na Drini ćuprija", "Travnička hronika", "Gospođica" ostavio Beogradu, se suočava sa svim ograničenjima koja idu uz to, jer posete subotom i nedeljom ili tokom održavanja mnogih manifstacija, remete kućni red.

"Ovih dana vidimo redove ispred Narodnog muzeja. To ne možemo da zamislimo na Andrićevom vencu, ali misija ovog muzeja jeste da postoji za sve buduće generacije, za Beograđane, strance. Brojnost publike i posetilaca memorijalnih muzeja ne može biti merilo opravdanosti njihovog postojanja, jer oni mapiraju kulturnu istoriju našeg grada", rekla je Tanjugu direktorka Muzeja grada Beograda Tatjana Korićanac, koji brine o Andrićevom muzeju.

Muzej je prošle godine obišlo 3.558 ljudi, a od početka ove 1.702, od toga 995 đaka.

Među posetiocima su i turisti iz čak 44 zemlje , među kojima i iz Kanade, Alžira, Namibije, Brazila, Čilea, Kolumbije, Novog Zelanda, a da ih najviše dolazi iz Turske, Italije.

Vodič Ana Drnjević iznenađena je interesovanjem dece, ali još više interesovanjem stranaca i time koliko oni poštuju Andrića i cene njegovo delo.

Zanimljivo je, kaže, da Turci kažu da "Andrića smatraju svojim piscem".

Pročitajte još - Zloupotrebe Andrića

"Prošle nedelje došla je žena iz Irana sa ćerkom i sinom, jer su u turističkom vodiču videli Muzej, a nisu znali ni ko je Andrić. Nakon obilaska tražili su da kupe njegove knjige", kaže Drnjević.

Jedna od zanimljivih priča iz ovog Muzeja je i ona o poseti četiri profesorke germanistike sa Univerziteta u Seulu koje su sa puta Nemačku , gde su učestvovale na nekom stručnom seminaru, od organizatora tražile da svrate u Beograd, kako bi posetile Muzej Ive Andrića.

"Imale su hiljadu i jedno pitanje, dva sata sam provela sa njima. Na kraju su mi rekle da će nam poslati nešto u septembru. Stigla su dva primerka knjige "Na Drini ćuprija" na korejskom", ispričala je Drnjević Tanjugu.

"Jednom je ušao čovek iz Argentine i rekao da se zove Ivo, da su mu roditelji po Andriću dali ime. Onda sam mu pokazala Andrićevu krštenicu gde piše da je njegovo pravo ime bilo Ivan i on je rekao da ide odmah da zove roditelje da im kaže da su pogrešili", sa oduševljenjem prepričava Drnjević.

Dolaze i stariji Beograđani čije posete su, prema rečima Korićanac, posebno dragocene, pošto do nekih podataka o Andriću su došli zahvaljujući njihovim sećanjima.

Drnjević kaže da u ovja muzej sada ulazi nova publika. Grupa dece od od sedam i osam godina,su je prilikom razgledanja Andrićeve biblioteke, pitala za radio, šta je to, pa su od tada u priči o eksponatima uvršteni i radio i Andrićev televizor.

Andrić je ušao u stan, u kojem se danas nalazi njegov muzej, 1958. kada se oženio Milicom Babić, kostimografom Narodnog pozorišta u Beogradu, i tu je živeo do 1968. kada je Milica preminula.


"Pokušali smo da zadržimo autentičan izgled enterijera stana. Stalna muzejska postavka briše malo te tragove, ali kada posetioci uđu u Muzej, obično kažu da liči na Andrića i to nam je važno", ističe Korićanac.

Sačuvani su autentični raspored i izgled ulaznog hola sa bibliotekom, salona, u kome su nastale fotografije iz 1961. kada je Andrić dobio vest o Nobelovoj nagradi, i Andrićeve radne sobe.

U preostalom prostoru, nastalom adaptiranjem dve spavaće sobe, urađena je stalna postavka, koja hronološki prati život i stvaralaštvo nobelovca, sa fotografijama, dokumentima, umetničkim i ličnim predmetima, knjigama i časopisima, odlikovanjima, raspoređenim u 17 vitrina.

Korićanac posebnu pažnju skreće na Andrićevu biblioteku koju čini 4.502 bibliografska primerka i koja je pod zaštitom Narodne biblioteke Srbije.

Andrić je, podseća, govorio devet jezika i njegova biblioteka je nastajala vrlo promišljeno.

"Čitao je "Don Kihota" i "Fausta" u originalu, tu su i Flober, Zola, španski i portugalski pesnici. Pošto je bio diplomatski predstavnik Kraljevine Jugoslavije i proputovao Evropu, to je koristio da nabavlja stare i retke knjige koje je čitao u originalu", ispričala je direktorka Muzeja grada Beograda.

Značajno mesto u stalnoj postavci Muzeja zauzimaju prevodi njegovih dela, ali i prva izdanja knjiga "Na Drini ćuprija, "Travnička hronika", "Gospođica".

Rukopisna građa se čuva u Arhivu SANU, ali se u Muzeju može pogledati njegova prepiska i pojedine strane iz rukopisnih izdanja njegovih dela.

U Muzeju je izložen samo deo legata koji obuhvata 4.502 knjige, 1.056 predmeta (nameštaj, umetnička dela), 900 fotografija, a interesovanje istraživača što domaćih što stranih i dalje je veliko.

U stanu postoji i značajna kolekcija likovnih dela, koje je Andrić dobijao od svojih prijatelja ili ih je kupovao, te su izloženi radovi Nedeljka Gvozdenovića, Ignjata Joba, Lize Križanić, Zuka Džumhura, Petra Lubarde, Peđe Milosavljevića, Voje Stanića.

U centralnom delu izložbe je Andrićeva diplomatska uniforma, a zanimljivo je da je Milica Babić 1933. godine, pre udaje za Andrića, pravila nacrte za uniforme diplomatskih službenika Kraljevine Jugoslavije, pa je Andrić dobio uniformu koju je ona kreirala.

Ovih dana se priprema otvaranje Andrićeve kuće u Herceg Novom, a deo programa otvaranja biće i izložbena postavka "Ivo Andric pisac i (ili) diplomata", koja je proputovala svet, i koja će 16. jula biti postavljena u bašti kuće.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije