Čuvaju mesta a decu paze babe i dede

B. BORISAVLjEVIĆ

21. 05. 2018. u 22:15

Svakodnevno iz svih prestoničkih predškolskih ustanova izostaje čak oko 23.000 mališana. Oštećeni su oni kojima je ova usluga neophodna

Чувају места а децу пазе бабе и деде

Pojedini roditelji ne žele da vode decu u vrtić iako su upisana Shutterstock

SVAKOG dana iz beogradskih vrtića odsustvuje oko 23.000 mališana! Sigurno je da među njima ima dece koja su bolesna ili zbog drugih opravdanih razloga ne idu u obdanište, ali je sasvim izvesno da ima nekoliko hiljada najmlađih koje roditelji ne vode u vrtić zato što im se tako može. Jer, radi "baka servis", mama je na trudničkom i porodiljskom, a može da "uskoči" i neko od rodbine.

Oni tako zauzimaju mesta deci koju stvarno nema ko da čuva, čiji se roditelji snalaze kako znaju, ili su primorani da ih upisuju u privatne vrtiće, uz subvenciju Grada.

PROČITAJTE JOŠ - Upis u vrtiće: Preliminarne liste 11. juna

Prema podacima Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu, u novembru prošle godine prosečna dolaznost mališana bila je 60,5 odsto. Tako je, od upisanih 57.143 dece, u proseku svakog dana u obdaništa dolazilo 34.561. Statistika nadležnih beleži da je najmanje dece redovno dolazilo u obdanište 2009. godine. Od 41.929 upisanih mališana dnevno ih je u ustanovama bilo 21.695 ili 51,7 odsto.

- U poslednjih devet godina, prosečna dolaznost dece u beogradskim vrtićima iznosila je 59,6 odsto - kaže Slavko Gak, sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu. - Rezultati analiza na terenu pokazuju da je sa tim brojem mališana u obdaništima u ovom trenutku trenutni broj vaspitača u vrtićima dovoljan. Od oko ukupno 8.500 zaposlenih u 17 predškolskih ustanova, vaspitači čine oko 65 odsto. Ako se pokaže potreba za dodatnim zapošljavanjem, razmišljaćemo i o tome, ali je u ovom trenutku prioritet poboljšanje uslova u kojima rade, kao i poboljšanje uslova za boravak dece u obdaništima.

Gak ističe da su početkom godine plate vaspitača povećane 10,89 odsto, što je bilo moguće zahvaljujući većem gradskom budžetu za 2018. godinu. On dodaje da će Grad nastaviti da se bori za bolje uslove rada za zaposlene, koji brinu o oko 60.000 dece i bave se jednim od najodgovornijih poslova.

STATISTIKA

Prema podacima Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu, najveća dolaznost dece u obdaništa bila je u 2014. i 2015. godini, kada je u proseku svakodnevno dolazilo oko 62 odsto njih. Inače, brojke govore i da je broj upisanih u državne vrtiće u odnosu na 2009. godinu povećan za više od 15.000. Tako je, pre osam godina, bilo 41.929 mališana u obdaništima, a u decembru prošle godine oko 57.500.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Један из Братства

21.05.2018. 22:35

Моје одсуствује јер ми противзаконито не дозвољава држава да здраво а невакцинисано дете иде у вртић... Нема везе, спрема се тужба... А ви само правите те статистике.

Vozd

22.05.2018. 04:31

poznato mi je i to da mnogi roditelji dobijaju porvrde da rade , decu upisuju u vrtiće na terert drzave a obda sede po kaficina ili kuci po ceo dan , ali vaspitačice nemaju pravo da ih prijave ili ako to urede , zana se vec ....

sramota

22.05.2018. 11:55

Moje dete ima autizam, dostavljena je dokumentacija beogradskom vrticu pre par meseci, odgovor je da nema mesta. Supruga je dobila otkaz posto ima bolesnog decaka, jedva se krpimo, ali na stranu finansije, za moje dete nema mesta, iako je preporucen boravak u vrticu cim pre, od strane doktora. Mesta nema."Ne mogu da vam rodim, kaze zena u vrticu"(ja sam preveo kao vase dete, vasa briga, tj. nije moj problem...). Kada me je pedijatar maltretirao da detetu dam pasterovu vakcinu, nisu zvucali ovako...