Ruše drveni most u Topčideru?
05. 01. 2018. u 22:15
Stara i oštećena konstrukcija preko reke u gradskom parku, po svemu sudeći, broji poslednje dane. Republička inspekcija donela rešenje o uklanjanju

Nebezbedan prelaz za pešake Foto Ž. Knežević
NAPUKLI drveni most preko Topčiderske reke, nedaleko od Konaka kneza Miloša, mogao bi da bude srušen! Kako ni posle više od šest meseci otkako je uočeno da je nebezbedan za pešake, nije utvrđeno u čijoj je nadležnosti, Republička građevinska inspekcija donela je rešenje po kojem se od N. N. lica zahteva da ukloni bespravno izvedene radove na ovoj konstrukciji.
Već izvesno vreme potporne grede mosta preko Topčiderke ozbiljno su urušene, o čijem stanju su "Novosti" ranije pisale, ali do danas ni opštinske, ali ni republičke službe nisu pronašle ko je odgovoran za njegovo održavanje. Iz opštine Savski venac, na čijoj se teritoriji nalazi, "loptu" su prebacili u dvorište Zavoda za zaštitu prirode Srbije, iz kog je rečeno da je upravljač nad ovim područjem JKP "Zelenilo Beograd". Ipak, izgleda da most nije ni u čijoj svojini.
- Nama su se građani obratili u aprilu prošle godine, a inspekcija je kontaktirala sa JP "Zelenilo Beograd" i Opštinom Savski venac, koji su se izjasnili da nisu nadležni za ovaj most - navode iz Republičke građevinske inspekcije Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. - Pošto je uvidom u katastar utvrđeno da na parceli na kojoj se objekat nalazi nije upisan pešački most, od inspekcije Savskog venca zatražili smo da nam dostave izjavu investitora o vremenu izvedenih radova, a kako bismo evidentirali nezakonito izvedene radove.
S obzirom na to da investitor, po svemu sudeći, nije poznat, na drvenoj konstrukciji osvanulo je rešenje kojim se N. N. licu nalaže da u roku od mesec dana od prijema poruši most. Ali male su šanse da se za most, koji je tu decenijama, jave odgovorni.
- Doneli smo rešenje o uklanjanju bespravno izvedenih radova, kao preduslov da se pokrene postupak ozakonjenja. U rešenju se jasno navodi da se uklanjanje neće izvršavati do okončanja postupka ozakonjenja - navode u ministarstvu. - Završetkom postupka biće moguće odrediti korisnika mosta, koji će biti obavezan i da se stara o njegovom održavanju.

Da podsetimo, nakon pisanja "Novosti", u julu prošle godine, da se most urušava uočila je i ekipa "Zelenila" nakon obilaska terena, a o stanju su obaveštena i opštinska i republička inspekcija. Postavljena je i traka sa obaveštenjem da pešaci ne prelaze preko njega. Ipak, do danas, osim konstatovanja stanja, niko nije preduzeo ništa da ga obezbedi ili popravi. Dok se odgovorni ne pronađe, i dalje je "nagazna mina" za Beograđane.
NALOG STIGAO SA KRALjEVAČKE ADRESE
U OČI upada to da je rešenje doneto u odeljenju republičke građevinske inspekcije u Kraljevu u Raškom upravnom okrugu.
Međutim, kako kažu iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, na teren su izlazili inspektori iz Beograda, dok je rešenje potpisala načelnica čije je sedište u Kraljevu.
Neko Iz Mase
05.01.2018. 22:25
Ako niko nije nadležan da sanira most,kako neko može da bude nadležan da ruši isti? Po meni bi to trebalo isti investitor da uradi?
@Neko Iz Mase - Po tebi,ja ti napravim most , ti se njme koristis decenijama ,ne odrzavas ga ,pa kada propadne ti bi da ti ponovo sagradim novi kako bi ti mogao da se njime koristis,opet dzabe.Blago majci koja te rodila tako tako pametnoga.
Ovo ce morati licno Vucic da presudi.
@Gavrilo Princip - Mozemo da ocekujemo vanrednu konferenciju za novinare na kojoj ce on da presudi o sudbini mosta.
Srbija. Kad ne valja, nije moje. Kad valja - samo moje je!
Komentari (15)