Inspektor za loše komšije
30. 11. 2017. u 22:15
Održavanje zajedničkih delova zgrade obaveza svih stanara. Izbegavanje plaćanja troškova od popravki nije moguće, jer će nezainteresovanim komšijama komunalni inspektori zakucati na vrata

Upravnici nisu nadležni da pokreću prinudnu naplatu
ANARHIJA koja je dosad vladala u velikom broju prestoničkih zgrada nakon Nove godine trebalo bi da bude ukinuta! Izbegavanje plaćanja troškova zajedničkih delova zgrade nije moguće, jer će nezainteresovanim komšijama komunalni inspektori zakucati na vrata.
U svakoj višespratnici postoji po neki sused koji je vešto zaobilazio da okrnji svoj kućni budžet sumom za popravku u zgradi. Iako je i po starom zakonu obaveza svih stanara bila da se staraju o zajedničkim prostorijama, od novog sugrađani koji su muku mučili sa nemarnim susedima očekuju boljitak. Komšije iz prizemlja koje, na primer, nisu želele da plaćaju popravku lifta više neće moći da izbegavaju naplatu.
PROČITAJTE JOŠ: Grad prodaje plac na Autokomandi
- Stanujem na poslednjem spratu i krov godinama prokišnjava - kaže Vukica S. - Komšije koje nisu direktno pogođene ne žele da daju novac. Zbog toga sam ja svake godine sama izdvajala novac za popravku. Sad se nadam da će svi da učestvuju.
Iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture tvrde da zakon jasno propisuje obavezu da svi vlasnici izdvajaju za troškove održavanja.
- Svi učestvuju u troškovima održavanja zajedničkih delova zgrade, u šta spadaju popravka krova, lifta i drugo - kažu iz Ministarstva. - Jedan od ciljeva jeste da se uvede sloga u stambene zajednice kako bi se imovina očuvala i kako bi se unapredila bezbednost.
Ukoliko se stanari pak ogluše o zahtev za uplatu, upravnici nisu nadležni da pokreću prinudnu naplatu. Protiv nesavesnih, komunalni inspektor može da podnese prekršajni nalog.
- Putem inspekcijskog nadzora, i to konkretno preko komunalnog inspektora jedinice lokalne samouprave, vrši se nadzor nad primenom zakona - objašnjavaju u nadležnom ministarstvu. - Zakon propisuje proveru izvršavanja obaveza vlasnika posebnih delova, a po utvrđivanju uslova za pokretanje prekršajnog postupka, moguća je prekršajna odgovornost sugrađana koji ne postupaju u skladu sa zakonom.
Osim obaveza koje će morati da ispunjavaju stanari, i izabrani upravnik posao će obavljati pod budnim okom komšija. Ukoliko vlasnici nisu zadovoljni radom svog sadašnjeg kućepazitelja, stambena zajednica na isti način na koji ga je izabrala može doneti i odluku o smeni trenutnog upravnika i izboru drugog. U drugim slučajevima, mandat traje četiri godine.
NOVČANE KAZNE
ZAKON predviđa i sankcije u vidu novčanih kazni za prekršaj vlasnika posebnog dela zgrade u iznosu od 5.000 do 150.000 dinara. Na primer, po džepu će dobiti vlasnici ukoliko i pored rešenja inspektora ne omoguće nesmetano obavljanje radova, ako ne dozvole prolaz kroz svoj deo zgrade kako bi se pristupilo popravci, kao i ukoliko ne učestvuju u troškovima održavanja i upotrebe zajedničkih delova zgrade.
PROČITAJTE JOŠ: "Beogradska zima" za sve
TRIBINA O STAMBENIM ZAJEDNICAMA
KAKO bi olakšala sugrađanima posao u vezi sa primenom novog zakona o stanovanju, Opština Čukarica sutra od 17 sati u svečanoj sali organizuje tribinu "Upravnici i stambene zajednice". Čukaričani će na ovaj način moći da se informišu o svemu što ih zanima u vezi sa postupkom registracije, kao i da dobiju modele zapisnika i spisak potrebne dokumentacije. Zainteresovani mogu da se prijave na broj telefona: 011/3052 225.
DejanBg
30.11.2017. 22:57
Lepo i korisno..ali samo ako se sprovodi u praksi. A u realnosti, imamo mi odavno propise protiv divlje gradnje, protiv buke u naseljenom mestu, protiv ovog i onog...na papiru kao Beč a u stvarno - kao favela iz dalje okoline Istanbula i Kabula
Placam godinama vojno stambeno po 310 din.mesecno. I kada se zapusi slivnik ili sudopera (zacepljenje u zidu) dodju (posle dva sata) i bez blama kazu ,zapusena je horizontala a mi radimo samo vertikale...E onda zoves privatnika pa ti naplati 6000din za odgusenje.(obicno komsiji i meni po 3000din). Voleo bih da vidim u praksi kako ce ovo u buducnosti fukcionisati.Osim toga voleo bih da vidim kako sacuvati pp aparate po ulazima i spratovima kad sve pokradose?
Znaci kad je u sitne sate jaka muzika i buka tu komunalci uglavnom nisu nadlezni a kad komsija ne plati 300 dinara odrzavanje tu ce reagovati hahahahahaha zaludna policija zaludni zakon a jos zaludniji upravnici zgrada .
Komentari (3)