U budžet do sada uplaćeno 54.000.000 dinara
20. 11. 2017. u 22:15
u 2017. Prvo tužilaštvo nagodbom rešilo 3.000 predmeta gde je utvrđena krivična odgovornost okrivljenog

Ljubivoje Đorđević,foto P.Mitić
PRVO osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je od početka ove godine, zaključno sa 17. novembrom, nagodbom rešilo 3.000 predmeta od ukupno 4.000 u kojima je utvrđena krivična odgovornost okrivljenih. Od toga, zaključeno je hiljadu sporazuma o priznanju krivičnog dela, dok je prema dve hiljade okrivljenih primenjen institut odlaganja krivičnog gonjenja. U odnosu na preostalih hiljadu okrivljenih, podnete su optužnice.
Prema rečima Ljubivoja Đorđevića, koji se na čelu Prvog tužilaštva nalazi poslednjih osam godina, kad je reč o sporazumima, u 20 odsto slučajeva izrečene su zatvorske kazne, duplo manje je novčanih, a najvećem broju okrivljenih, 70 odsto, izrečena je uslovna osuda. Sporazumima su izrečene i mere obaveznog lečenja narkomana, alkoholičara, kao i zabrana upravljanja motornim vozilima, kao sporedne krivične sankcije.
- U cilju načela efikasnosti i ekonomičnosti postupka, kad god ima mesta optuženju, a nije moguće primeniti oportunitet, Tužilaštvo najpre inicira zaključenje sporazuma i tek, ako odbrana, odnosno okrivljeni to odbije, podiže se optužni akt i predmet prelazi u sudsku fazu postupka - kaže Đorđević. - Primena sporazuma nije uslovljena vrstom krivičnog dela, niti zaprećenom kaznom. U prilog tome ide i činjenica da je Tužilaštvo sa S. I. zaključilo sporazum kojim je osuđen na sedam godina zatvora zbog razbojništva, a imajući u vidu da je reč o višestruko osuđivanoj osobi.
Prema Đorđevićevim rečima, tokom ove godine zaključeno je 12 sporazuma zbog nasilja u porodici, od kojih je jednom okrivljenom izrečena kazna od dve godine zatvora. Kao sporedna krivična sankcija, kad se radi o nasilju u porodici, najčešće se izriče mera bezbednosti zabrane prilaženja i komuniciranja sa oštećenima.
Zahvaljujući primeni instituta odlaganja krivičnog gonjenja, Prvo tužilaštvo je na račun Vlade Republike Srbije uplatilo 54.618.539 dinara. Taj novac komisija Ministarstva pravde na javnim konkursima dodeljuje isključivo u humanitarne svrhe.
- U 71 odsto predmeta osumnjičenima je naložena obavezna uplata sredstava u humanitarne svrhe, a reč je o ranije neosuđivanim osobama - objašnjava Đorđević. - Uobičajeno je da u roku od 30 dana iznos od 30.000 dinara uplate oni kojima je zaprećena kazna do tri godine zatvora ili duplo više kad se radi o zaprećenim kaznama do pet godina zatvora. Rok od nekoliko meseci daje se za novčane iznose od 40.000 ili 80.000 dinara. Visina se određuje u svakom konkretnom slučaju imajući u vidu dve okolnosti krivičnog dela.
SPROVEDENA POSEBNA STRATEGIJA
PREMA rečima Ljubivoja Đorđevića, Prvo tužilaštvo je jedino tužilaštvo koje je sprovelo strategiju rešavanja starih predmeta. Na taj način će do kraja godine biti rešeni svi preostali predmeti koji su primljeni do kraja 2010. godine.
To će se učiniti podnošenjem optužnica sudu ili donošenjem rešenja o odbačaju krivične prijave.