Kinezi prave fabriku za prečišćavanje vode

E. B. R.

18. 09. 2017. u 14:27

Čelnici dva grada sklopili niz investicionih sporazuma tokom "Dana Pekinga". Zajednički projekat toplodalekovod koji će povezivati Beoelektrane i TENT u Obrenovcu

Кинези праве фабрику за пречишћавање воде

Čen Đining i Siniša Mali / Foto: Beoinfo

BEOGRAD i glavni grad Kine su sa sedam sporazuma učvrstili saradnju ovog vikenda tokom održavanja manifestacije "Dani Pekinga". Prijatelji sa Dalekog istoka zainteresovani su da grade prvu prestoničku fabriku za prečišćavanje vode, toplodalekovod koji će povezivati Beoelektrane i TENT u Obrenovcu, kao i komplikovani sistem kanalizacionih mreža.

Proteklog vikenda gradonačelnik Siniša Mali ugostio je oko 500 gostiju iz ove najmnogoljudnije zemlje sveta predvođene prvim čovekom Pekinga Čen Điningom.

- Nadam se da ćemo uspešno završiti pregovore za još tri važna projekta, za koje smo ove godine potpisali sporazume - istakao je Mali. - Izgradnja najvećeg kineskog industrijskog parka u Evropi u Beogradu za koji smo potpisali sporazum u Pekingu, izgradnja toplodalekovoda koji će povezivati Beogradske elektrane i TENT u Obrenovcu i završetak kanalizacione mreže.

On je još naveo i da se nada da će se napraviti zajedničkim snagama i prva velika fabrika za prečišćavanje otpadnih voda u našem glavnom gradu.

Na mnogobrojnim sastancima ugovorena je saradnja i u domenu privrede. Pekinška komora je sa Privrednom komorom Beograda našla zajednički jezik i to ozvaničila sporazumom.

- U poslednjih nekoliko godina ekonomski i trgovinski odnosi dva grada se zahuktavaju i okviri saradnje su sve širi - naglasio je Đining. - U prvoj polovini ove godine ukupan uvoz i izvoz Pekinga i Srbije iznosio je 27 miliona dolara, što je povećanje od 28,8 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Kako bi se zbližili naši ljudi, ne samo u poslovnom smislu, dogovoreno je da obavimo i kulturne razmene. Utvrđena je saradnja u oblasti filmske umetnosti, muzike, kao i partnerstvo naše i njihove biblioteke.

Prijateljski su se kineski zvaničnici i naši opustili, u pauzama sastanaka, na nastupu Pekinškog simfonijskog orkestra u Sava centru. Kako bi učvrstili veze, ovaj kineski orkestar je sa Beogradskom filharmonijom potpisao Memorandum o razumevanju.

* Pekinški simfonijski orkestar u Sava centru

Svi su zajedno uživali u ovom performansu, ali su i žustro bodrili mališane obe ekipe koje su se takmičile u hali "Pionir" u hokeju na ledu. Tada su funkcioneri odlučili da mogu jedni drugima da pomognu. Nadležni su pričali o tome da bi naši i njihovi učesnici na zimskim olimpijskim igrama mogli zajedno da se pripremaju.

Na listi važnih tema je bilo i obrazovanje, pa su se usaglasile obe strane da porade na razmeni đaka, između ostalog. Pečat je stavljen i za saradnju u domenu prerade medicinskog otpada.

Kako su istakle obe delegacije, ovo prijateljstvo koje između naših gradova traje 37 godina je dodatno učvršćeno ovom posetom.



GRADE PUTEVE

KINESKI stručnjaci su izgradili Most Mihajla Pupina, koji je prvi projekat kineskih firmi u izgradnji puteva u Evropi. A pod palicom njihovih kompanija se radi i obilaznica oko prestonice.


"KOLAČ" OD TRI MILIJARDE

- Srbija je i jedina zemlja u Evropi koja ima bezvizni režim sa Kinom, tako da smo u prvoj polovini ove godine imali povećanje broja kineskih turista od čak 135 odsto, u odnosu na isti period prošle godine - naglasio je Mali. On je istakao i da će nedavno uveden direktan let Beograd - Peking unaprediti odnose i da je siguran da će Beograd dobiti sredstva iz budućeg investicionog kineskog fonda vrednog tri milijarde dolara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)