Smrad šina guši Dorćolce
07. 06. 2017. u 23:59
"Železnice Srbije" zatrpale Donji grad pružnim konstrukcijama uklonjenim sa prostora "Beograda na vodi". Po vrućini oseća se neprijatan miris od užeglih pragova i nabacanih starih koloseka

Železnice Srbije obećale da će krajem aprila ukloniti pragove i šine Foto P. Mitić
TONE starih pragova i šina naslagane su pre četiri meseca pored zgrada u naselju "25 maj" na Dorćolu. Uklonjeni su prilikom raščišćavanja prostora oko "Beograda na vodi". "Infrastruktura Železnica Srbije" smestila ih je ovde, na lokaciju koja je, prema njima, bila najbliža za odlaganje. I dok tokom zime i proleća stanari sa "otpadom" nisu imali problema, osim estetskih, toplo vreme donelo je brojne nedaće. Iz "Železnica" poručuju da materijal nije otrovan, ali da traže drugu lokaciju za odlaganje.
Smrad maziva i ulja za impregnaciju, kojim su pragovi natopljeni, nesnosan je kada je sunce u zenitu. Neprijatan miris širi se celim Donjim gradom, a stanarima u ulici Dunavski kej 2, 4, 6, pa sve do broja 20 je najteže.
- Čim malo ogreje, smrad ulja postaje nepodnošljiv - priča jedan od stanara Rade Grujić. - Ne može da se diše koliko taj miris "štipa" za nos, pa prozore ne otvaramo. I, prema Zakonu o zaštiti životne sredine, staro ulje ne sme da se baca, već je obavezna njegova reciklaža, a ovde ugrožava zdravlje svih nas.
Šine i pragovi, skretnice i koloseci, pobacani su u dužini od 500 metara. Pre samo četiri dana, pod prozore stanara Donjeg grada, doneta je nova količina "otpada".
- Plašimo se i da su ti pragovi možda radioaktivni. Čula sam da je to neka doktorka pominjala. A i da nisu, ne znam ko je bio toliko pametan da nam ih stavi tik uz zgradu. Tu se taloži đubre, a "Zelenilo" ne može da pokosi travu sada veću od metra, ni da uništi ambroziju koja se tu raširila. I zmije su počele da nam izlaze odatle, a pre toga ih ovde nikada nije bilo - priča stanarka Slavica.
foto P.Mitić

Iako je posle brojnih žalbi stanara "Infrastruktura Železnica Srbije" obećala da će do kraja aprila ukloniti otpad, skladištenje se nastavlja.
- Lokacija Donji grad bila je najbliža za odlaganje, pa je železnička građa ovde ostavljena. Nakon klasifikacije materijala, deo će biti otpremljen u Novi Sad i Zrenjanin, na manje bitne pruge kao polovni materijal. Trenutno tražimo drugu lokaciju, van naseljenog mesta gde bismo građu premestili. Napominjemo da šine i pragovi nisu otrovni i da ne predstavljaju opasnost po zdravlje žitelja - navode iz "Infrastrukture Železnica Srbije".
Zašto se na vreme nije razmišljalo o mestu odlaganja otpada i gde će i kako naći novi adekvatan prostor, ako u početku to nisu uspeli, ostaje nejasno. "Novostima" nije rečeno ni kada će tačno pragove i šine odneti iz Donjeg grada.
OPASNOST ZA PROLAZNIKE
ONI koji žele da skrate put i ne koriste pasarelu ka zgradama, sada moraju da se probijaju kroz železnički otpad. Naslagani pragovi i do tri metra u visinu, opasnost su i po male Rome koji sakupljaju sekundarne sirovine. Ujedno, i prošle godine proglašena najlepša bašta Starog grada nalazi se tik uz ovo smetlište.
Samo da znate
08.06.2017. 07:11
udišete otrov kojim su pragovi impregrisani...
E, najzalije mi je malih Roma. Uradite nesto po tom pitanju.
Mogli bi da ponude to Kusti, on bi to dobro iskoristio za svoje projekte.
Komentari (3)