Beogradske priče: Kraljevski ram Ani Spred

Zoran Nikolić

25. 05. 2017. u 10:35

Prva slikarka iz Engleske ostavila trag u Beogradu još krajem 19. veka, kada je ovekovečila Milana i Nataliju Obrenović. Umetnica sedam godina čekala svog princa Jovana Vlahovića, a potom postala prva varoška dama na konju

Београдске приче: Краљевски рам Ани Спред

Obrenovići

PRIČU o prvom klaviru koji je došao u Beograd ispripovedao je Jovan Običan, novinar lista "Vreme" još 1938. godine, a "Beogradske priče" su se osvrnule na nju pre nešto više od godinu dana.

Tada je Običan podsetio da je prvu "zverku sa belim zubima" naručila kneginja Julija Hunjadi, žena kneza Mihaila Obrenovića, kao i da je njegova porodica bila jedna od retkih koja je imala ovaj instrument početkom 20. veka, jer je njegova baka bila ugledna slikarka Ani Spred Vlahović.

U međuvremenu nam se javila iz Londona Gordana Vukotić, praunuka ove ugledne dame, i podsetila nas na prošlost svojih predaka sa osvrtom na nezaboravnu prabaku. Ta priča se "odmotavala" još dublje u neobičnu prošlost ove porodice, i jedne Engleskinje koja se zaljubila u naš grad...


Zagledana u viteza

POČECI i poreklo Ani Spred su vezani za Irsku, gde je rođena u porodici engleskih velikoposednika 1842. godine.

- Bila je u francuskom Luvru 1872. godine kada je upoznala Jovana Vlahovića, srpskog oficira ali i viteza Legije časti - kaže Gordana. - On je bio markantan i naočit čovek, a pritom i visoki vojni službenik u Ambasadi Srbije. Iza njih ostaje veoma romantičan spomen, jer su se mladi vatreno zaljubili jedno u drugo, ali je Jovan morao da se vrati u Srbiju jer je nastupio srpsko-turski rat. On se zariče Ani da će se vratiti i oženiti se njome.

* Kod njih je boravila i buduća kraljica, Draga Mašin


Nesuđena nevesta se vratila u domovinu, a Jovan Vlahović na bojište, i tako je priča neko vreme zaustavljena "u letu". Međutim, kako objašnjava naša sagovornica, posle sedam godina Jovan se vratio. Uporna Ani čekala ga je sve to vreme, odbijajući sve prosce, čvrsto rešena da dočeka svog viteza.

PRIKAZ OLIVERE

MOŽDA najpoznatija slika koju je uradila Ani Spred Vlahović bila je "Harem", koja je obišla svet, od Svetske izložbe u Čikagu 1883. do Pariza 1889. godine. Potom je bila izložena i u Londonu, 1907.

- Slika je prikazivala ulazak lepe Olivere u Bajazitov harem - kaže Gordana. - Oliverina raskošna odežda predstavlja bogatstvo Srbije. Umetnici je prilikom izrade slike kao model pozirala poznata i prelepa glumica onog doba, Vela Nigrinova.

Konačno, 1879. godine, dvoje zaljubljenih su se venčali u Kensingtonu, a potom su se zaputili u Srbiju. Tamo su bili na dvoru kralja Milana Obrenovića. Potom Jovan opet ide u diplomatiju, koju konačno napušta 1894. godine zbog neslaganja sa kraljem. Umire u Trstu 1908. godine.

- Ani je neobično volela konje pa je i na taj način ušla u beogradsku istoriju - kaže Gordana Vukotić. - Naime, ona je prva donela žensko sedlo u Beograd, a bila je i vlasnica nekoliko punokrvnih grla. Njena redovna ceremonija bila je da projaše svakog jutra kroz grad, sa cilindrom i dugačkom ešarpom koja se vijorila za njom.

ANI I ATELjE

SLIKARKA Ani Spred Vlahović imala je veliki atelje iznad štala u kojima su bili njeni omiljeni konji.

- Redovno je išla na dvor da slika kralja Milana i kraljicu Nataliju - pripoveda njena praunuka. - To je uvek činila u pratnji supruga Jovana pošto je postojala kuloarska priča da je kralj "bacio oko" na nju.

Mladi bračni par živeo je u Resavskoj ulici 45, prekoputa tadašnje Vojne akademije.

- Kod njih je jedno vreme boravila i buduća kraljica, Draga Mašin - nastavlja Vukotićeva.

- Svakog jutra, mladi i zaljubljeni princ Aleksandar Obrenović zastao bi ispred njihove kuće i salutirao sabljom u znak pozdrava za svoju dragu.

* Kćer Anda i Lazar Običan

Kćer Anda, rođena u ovom braku, spaja generaciju od koje počinje ova pripovest, sa ovim, današnjim. Tako se Ani Spred upravo sa njom vraća u Beograd 1914. godine. Doduše, sa jednom tužnom odlukom - sluteći veliki vojni sukob odlučila je da proda celokupnu porodičnu imovinu. Ipak, tu priču je izmenio svojom pojavom profesor tadašnje agrogeologije Lazar Običan, u kojeg se Anda zaljubila i uskoro su se venčali.

- Oni su imali svoje "veni, vidi, vici" - šarmantno zapaža naša sagovornica. - Za svega nedelju dana oni su se Videli, Verili i Venčali dok su padale bombe oko Vaznesenjske crkve u Beogradu.

JUNAK I DIPLOMATA

DRUGI "junak" ove priče takođe je upečatljiv jer je Jovan Vlahović rođen u Kotoru 1844. godine, a otac Lazar je bio general kojem je lično ruski car dao zlatnu sablju za zasluge.

Kako objašnjava Gordana Vukotić, mladi kapetan Jovan Vlahović je bio vrlo cenjen na crnogorskom dvoru, pa ga je budući kralj Nikola imenovao da modernizuje crnogorsku vojsku po uzoru na srpsku. Napisao je knjigu koja je prevedena na šest jezika i bio je blizak savetnik kralja Milana Obrenovića.

Zajednički usud

RAT svima menja planove i sve troje, Ani, Anda i Lazar povlače se pred austrougarskom okupacijom. Ipak, ostalo je još jedno burno sećanje, jer su uspeli da uhvate poslednji voz za Atinu.

Potom neko vreme provode u grčkoj prestonici, da bi se 1916. prebacili u Pariz, a Ani Spred Vlahović umire u Kanu 1917. godine.

"TETKA ANA"

Kada je rođena Ana Običan, niko nije slutio da će jednom Zrenjanin nositi posebna obeležja po njoj. Danas vedra devedesetogodišnjakinja, sa raskošnim životnim i umetničkim iskustvom, očigledno je nasledila mnogo od svojih predaka.

I danas je smatraju jednom od najživopisnijih Zrenjaninki, a posebno je simpatično što je njen sin Milan Vukotić Vuka, slikar, scenograf i reditelj, prvu diskoteku u Zrenjaninu 1969. godine nazvao po njoj - "Tetka Ana".

Prva slikarka pred kojom stoji kraljevski par, prva dama na konju, za kojom se okreće zatečena varoš, prva ljubav velikog viteza... i žena koje se sa ljubavlju sećaju potomci. Život Ani Spred Vlahović deluje kao ispunjen san mnogih koji su hodali zemljom.

* Vlahović sa oficorima i kraljem Milanom

BAKARNA KADA

POSTOJI anegdota koja opisuje rešenost Ani Spred u vreme kada je izbio Prvi svetski rat, a ona se sa ćerkom Andom i zetom Lazarom povlačila za Atinu. Tada slikarka nikako nije htela da se odvoji od svoje omiljene bakarne kade, pa je tako i neobičan teret morao da bude utovaren zajedno sa putnicima u voz za Grčku.


"ZATVARANjE KRUGA"

VODIČ kroz priču o Ani Spred bila je njena praunuka Gordana Vukotić. Na isti način na koji je Ani došla u Srbiju, Gordana je otišla u Englesku kako bi magistrirala Primenjenu lingvistiku na Mančesterskom univerzitetu. Po okončanim studijama udala se za Tonija Votsona, takođe profesora engleskog, s kojim ima kćeri Aleksandru i Katerinu.

Dabome, već u skladu sa burnim temperamentom predaka, Aleksandra je doktor nauka i priznati internacionalni naučnik, a Katerina se, kao dvostruki magistar, bavi pozorištem i filmom.

Tako je Ani Spred "otvorila" krug dolaskom u Srbiju, a Gordana Vukotić "zatovorila" odlaskom u Englesku. Ani je stvorila porodicu u Srbiji, a Gordana u Britaniji.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije