„Beograd na vodi”: Isekli im vodu, čekaju bagere

M. T. KOVAČEVIĆ

16. 05. 2017. u 22:15

Preko kuće porodice Timotijević planirana je izgradnja modernog bulevara. Ivan TImotijević ne želi da ide iz svog vlasništva u privremeni smešaj, dok se ne završi sudski postupak

„Београд на води”: Исекли им воду, чекају багере

Ivan Timotijević ispred svog dvorišta / Foto Milena Anđela

KUĆA porodice Timotijević, dve godine od početka izgradnje "Beograda na vodi", stoji jedina u donjem delu Savskog amfiteatra. Penzionerima Vidi i Ivanu isključena je voda, nemaju ni kopneni put do kuće, jer je oko njihovog doma gradilište. Prema planovima, preko njihove kuće projektovan je bulevar.

Poslednjim Mohikancima Bara Venecije nije rešeno stambeno pitanje. Žive u neizvesnosti.

- Svakoga dana čekam da mi bageri zakucaju na vrata - priča Ivan Timotijević.

- Neću da odsutanem od pravde. Grad je obeštetio i zbrinuo 230 porodica. Neću da odem iz svog vlasništva, da bih se preselio u privremeni smeštaj.

Iz Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda tvrde da su sa lokacije "Beograd na vodi" raseljene ukupno 234 porodice. Kažu, i za kuću u Bara Veneciji 55 su nudili rešenje.

- Ivanu Timotijeviću, počev od 2014. godine, nuđeno je da u postupku raseljavanja dobije jedan veliki ili dva manja stana u novogradnji u zakup na određeno vreme, a koji će mu trajno pripasti u slučaju da se po njega uspešno okonča sudski postupak, koji se vodi po tužbi Timotijevića protiv Republike Srbije - kažu u Direkciji, naglašavajući da se sporna kuća nalazi na javnoj površini, na trasi planirane saobraćajnice.

Objekat je, u pravosnažno okončanom postupku eksproprijacije, prenet iz javne svojine Republike Srbije u javnu svojinu Beograda.

- Timotijević je odbio sve ponude Direkcije za preseljenje iz eksproprisanog objekta, uz obrazloženje da izričito zahteva trajno regulisanje svog stambenog pitanja i to dodelom stana u svojinu ili u zakup na neodređeno vreme, bez obzira na činjenicu da sudski postupak koji vodi protiv Republike Srbije nije okončan - zaključuju U Direkciji.

RASELjAVANjE

GRAD je sa prostora Savamale raselio 234 porodice. Četiri familije dobile su novac u tržišnoj vrednosti. Osam vlasnika dobilo je stan u trajnom vlasništvu, a za njih 30 dodeljeni su stanovi u zakup na neodređeno vreme sa pravom otkupa. Tačno 71 porodica dobila je stan u zakup na pet godina, uz mogućnost produženja ovog roka do okončanja sudskog ili drugog postupka. Na godinu dana nužni smeštaj dobilo je 117 porodica.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Mare

17.05.2017. 01:16

U sred centra grada imamo Kaludjericu, ovo nije moguce ni u jednom glavnom gradu u Evropi. Nelegalno sagradjena kuca, covek posejao paradajz i to sve u strogom centru, ja razumem coveka ali on mora da shvati da je to ruglo u centru . U bilo kojoj drugoj drzavi on ne bi mogao da sagradi kucu na tom mestu.

Ben Dover

19.05.2017. 09:52

@Mare - Pravo na imovinu je jedno od osnovnih ljudskih prava zajemčenih Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda te shodno tome i Ustavom R.Srbije. Naravno, za ovu a i za prethodne vlasti Ustav je relativan pojam dok Evropski sud za lj.prava (samim tim i Savet Evrope) ne dokaže obaveznost poštovanja EK i te Statuta Saveta Evrope, npr. Pravda je spora ali dostižna.

Процена

17.05.2017. 08:31

Ако има све папире да је кућа његова и да није дивља градња, могу да му пљуну под прозор. Мораће да му дају одговарајући стан у трајно власништво.

Miro

18.05.2017. 07:53

Ma sad će pravna država sve to da reši, već je raspisan tender za nabavku fantomki,,, bagera, za sada, ima dovoljno.