Beogradske priče: Prva istorija Osmanskog carstva u Muzeju grada
13. 05. 2017. u 11:28
Muzej grada Stare beogradske knjige i posle tri veka plene pažnju istoričara. "Istorija Osmanskog carstva" 1700. godine bila štampana istovremeno na pet jezika

Savršena štampa
KORICE knjige stare više od tri veka nagoveštavaju neki stari, nečitak rukopis. Međutim, kada ih čitalac otvori, pred njim su kaligrafski precizno odštampani redovi, koje su štamparske prese perfektno izvele davne 1700. godine.
U Muzeju grada, u Odseku za istoriju Beograda od 1521. do 1918. godine, čuvaju prvu "Istoriju Osmanskog carstva" na nemačkom jeziku. Autor je engleski diplomata Pol Riko.
Viši kustos Vladimir Tomić objašnjava da je delo odštampano u Augzburgu, i da je posvećeno caru habzburškog Svetog Rimskog carstva, Leopoldu Prvom (1658-1705).
- Ova knjiga ima dva toma, a izašla je istovremeno na nekoliko jezika i bila je izuzetno važna za Evropljane onog vremena - objašnjava Tomić. - Tako se pojavila na engleskom, francuskom, nemačkom, italijanskom i holandskom jeziku za kratko vreme. Bila je to prva sveobuhvatna istorija posvećena Otomanskoj imperiji koja je već dugo bila na vratima Starog kontinenta, dosežući do Beča. Završena je zaključno sa 1699. godinom, odnosno Karlovačkim mirom i krajem Velikog Bečkog rata (1683-1699).
Jasna je bila i potreba Evropljana da bolje upoznaju najvećeg neprijatelja u tom trenutku, tako da je ova dragocena knjiga i u ono vreme bila veoma cenjena. Riko je nastavio i proširio delo "Opšta istorija Turaka", koje je 1603. u Londonu objavio Ričard Nouls.
- Veoma je vredna i po tome što su u njoj prikazane gravire, odnosno bakrorezi Beograda - dodaje Tomić. - Posmatrače i danas zapanji kvalitet štampe, a ona je zaista bila vrhunska, budući da je rađena u carskoj štampariji.
Kako objašnjava naš sagovornik, autor Pol Riko je kao sekretar engleskog poslanstva u Carigradu, 1665. godine putovao carigradskim drumom od Jedrena do Beograda, tako da je spadao u relativno malobrojne koji su pisali o prilikama u našem gradu, a da su ga zaista i posetili.