Privatnim vrtićima godišnje 17 miliona €!

B. Borisavljević

25. 04. 2017. u 22:15

Grad Beograd izdvaja ogroman novac na ime subvencija za boravak mališana u predškolskim ustanovama. U ovim objektima boravi 8.000 mališana, a liste čekanja i dalje su dugačke

Приватним вртићима годишње 17 милиона €!

Za dve godine broj privatnih obdaništa u Beogradu povećan je sa 54 na 144 ,foto N.Živanović

IZ GRADSKE kase se, svakog meseca, na ime subvencija za boravak mališana u privatnim vrtićima, izdvaja blizu 179 miliona dinara, odnosno oko 1,4 miliona evra. Na kraju godine ova stavka u budžetu iznosiće čak 17,2 miliona evra. Od početka saradnje sa Skupštinom grada, pre dve godine, broj privatnih obdaništa u glavnom gradu povećan je sa 54 na 144, koliko ih je sada uključeno u program subvencija.

Nadležni su počeli saradnju sa privatnicima, kako bi smanjili liste čekanja za upis u državni vrtić, ali to se nije dogodilo, a izdvajanja iz gradskog budžeta za predškolsko obrazovanje su drastično povećana. Umesto da se smanji broj dece koja ostanu "ispod crte", lista čekanja je duže nego pre, a trenutno je 8.500 mališana za koje nema mesta u državnim obdaništima. Među njima je i oko 3.000 onih koji imaju prioritet pri upisu.

U privatnim vrtićima, kojima grad finansira deo troškova, trenutno boravi oko 8.000 dece, što je skoro duplo više nego prošle godine. Praktično, sva deca koja pohađaju privatne predškolske ustanove imaju subvencionisani boravak u određenom iznosu.

Među njima su i mališani koji su i pre uvođenja dotacija išli u privatne vrtiće, samo što sada njihovi roditelji plaćaju dva i tri puta nižu cenu nego što su ranije, kao i deca čija su oba roditelja nezaposlena ili samo jedan roditelj, pa ima ko da ih čuva.

Sa druge strane, na listama čekanja u državnim predškolskim ustanovama je nekoliko hiljada mališana iz porodica gde su oba roditelja u radnom odnosu kojima su privatna obdaništa i pored subvencija veliki izdatak za kućni budžet.

Iako nadležni kažu da je izgradnja novih vrtića ekonomski neisplativa, to je možda opravdano za tipska naselja kao što je Stepa Stepanović. Međutim, u Novom Beogradu, gde na upis čeka više od 1.500 mališana i stalno se povećava broj stanovnika, kao i u Zemunu i na Paliluli, nova obdaništa su neophodna. Izgradnja vrtića za boravak 500 mališana, prema proračunima, košta oko 2,5 miliona evra.


EKONOMSKA CENA

Grad subvencioniše boravak u privatnim vrtićima sa 80 odsto od ekonomske cene u državnom obdaništu, koja za ovu godinu iznosi 27.952 dinara.

Prevedeno na brojke znači da se za oko 8.000 dece svakog meseca iz budžeta grada uplaćuje 22.362 dinara privatnim obdaništima, dok razliku ako je cena veća plaćaju roditelji. Cena boravka kod privatnika iznosi od 150 do 400 evra.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Manny

25.04.2017. 23:36

Znam neke koji su upisali dete u privatno obdanište koje košta cca 250 evra, prijavili se za subvenciju. Činjenica je da nema mesta u državnom, ali isto tako je moj opšti utisak da im ideja i državnom i nije baš bila privlačna tj. radije su izabrali privatno. Dobrostojeća porodica. Plus, nije mi jasan momenat kada roditelji ne rade pa mogu da čuvaju dete: s obzirom na okolnosti roditelj bez posla znači nemaština i u takvim uslovima za dete je bolje da ide u obdanište,zar ne?

smb

26.04.2017. 03:30

kod nas u CH je svaki dnevni boravak deteta u nekoj instituciji tesko finansijsko opterecenje za svaku porodicu, nema subvencija, cena je 10% svih primanja po detetu. majke obicno ne rade 10 godina po detetu, jer je jednostavno i naporno i skupo, ili rade kad su muzevi slobodni pa se menjaju. cela zapadna evropa naplacuje "institucionalno cuvanje deteta" zanimanja sa niskim primanjima roditelja imaju problem. zato majke prestanu da rade, jeftinije je. pozdrav.

Zašto pravite razliku

26.04.2017. 09:25

između državnih i privatnih? Državne finansirate 100%...

???

27.04.2017. 22:34

Godišnje 17 miliona evra minusa, za samo 1 godinu, upropastile bi Kolubaru a ne beogradske vrtiće.Tužbe roditelja, pre svega, dovele su do petostrukog bogaćenja advokata prema "dobiti" oštećenih roditelja, a sve na štetu dece (ishrana, nega, igračke, dvorišta) koja danas i koja će ubuduće boraviti u vrtiću.Kome sve !?