Obrenovac greje i Novi Beograd?

G. NOVAKOVIĆ

20. 04. 2017. u 12:13

Danas odluka toplovodu od Termoelektrane "Nikola Tesla" do prestonice. Biće postavljeno 28 kilometara cevi, prečnika jedan metar. Studiju opravdanosti uradio Inovacioni centar Mašinskog fakulteta

Обреновац греје и Нови Београд?

Foto Aleksa Stanković

NA današnjoj sednici skupštine Grada konačno će na glasanje biti stavljen i predlog plana detaljne regulacije za vangradski toplovod od Termoelektrane "Nikola Tesla" u Obrenovcu do Novog Beograda. Ukoliko bude usvojen, projekat će za prestonicu i "Beogradske elektrane" imati mnogostruki značaj - toplotna energija biće jeftinija, smanjiće se zavisnost od prirodnog gasa, kao i štetne emisije na centralnom gradskom području.

Kako procenjuje Goran Aleksić, direktor JKP "Beogradske elektrane", realizacija plana preuzimanja toplotne energije iz postrojenja obrenovačke termoelektrane je od nacionalnog značaja. Između ostalog, omogućiće priključenja novih korisnika pod povoljnijim uslovima, a stvoriće se i uslovi za nižu cenu grejanja.

- Retko se događa da jedan energetski projekat bude i finansijski isplativ - izjavio je nedavno direktor "Beoelektrana". - Studiju opravdanosti uradio je Inovacioni centar Mašinskog fakulteta. Očekujemo odluku Grada o idejnom projektu toplovoda "TENT A - Obrenovac" - "TO Novi Beograd", u saradnji sa nadležnim ministarstvom. Tada ćemo znati više o modelu finansiranja.

Iako vrednost ovog projekta nije potpuno izračunata, inicijalne analize pokazuju da bi gradnja magistralnog toplovoda između dva dela Beograda koštala oko 200 miliona evra. Ko će biti investitor, biće poznato tek kada Skupština grada da zeleno svetlo za realizaciju.

Prema pomenutom planu regulacije, dužina vangradskog toplovoda iznosiće 28 kilometara sa unutrašnjim prečnikom preizolovanih čeličnih cevi od jednog metra. Rekonstrukcijom mosta Surčin - Obrenovac, cevovod će preći Savu, nakon čega će biti položen ispod zemlje. Najznačajniji deo trase cevovoda je prolaz kroz trup železničke i autoputne obilaznice kod Ostružnice.

PLANIRANA TRASA

PREMA postojećem projektu, toplovodna putanja bi od Ostružnice trebalo da ide do naselja Dr Ivan Ribar, gde prateći nasip prolazi kroz blokove 45, 44, 70 i 70a do novobeogradske toplane. Četiri pumpne stanice biće izgrađene na Novom Beogradu, u Ostružnici, Boljevcu i Obrenovcu. U kasnijim fazama na toplovod bi bili povezani Čukarica i centralni delovi Beograda.

PLAN REGULACIJE, NAZIVI ULICA

ODBORNICI će raspravljati i o Predlogu plana generalne regulacije za delove opština Grocka, Barajevo, Palilula i Zvezdara, gde se predviđaju stambena i komercijalna zona, kao i zona za preradu otpada "Vinča" i zaštićena zona lokaliteta "Vinča", koja je istorijsko nalazište. Na sednici će biti razmatrane i odluke o podizanju spomenika Sibinjanin Janku i Juriju Gagarinu, da park u Ulici kralja Milana ubuduće nosi ime Park "Aleksandrov", dok bi Finansijski park trebalo da ponese ime Gavrila Principa. Odbornici će odlučivati i o promeni naziva mnogobrojnih ulica. Jedan od predloga je da deo Palmotićeve, od Džordža Vašingtona do Bulevara despota Stefana, ponese ime Milana Kašanina.

M. Lj. P.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

veselnik

20.04.2017. 12:40

Taj toplovod je STARA prica! Samo treba uzeti projekte za tendersku dokumentaciju staru 25-30 godina (ne secam se tacno kada sam radio tu ponudu za radove na sekciji prolaza cevovoda kroz N. Bgd), a koliko ce da kosta - zavisi koliko "nekom" treba za tal (po novom proviziju). Na vidiku je opet neki novi koridor, fabrika, BW... A sta je sa programom "savetnika za poljoprivredu" sa 1700 strucnjaka angazovanih na terenu, koji su pokrenuli sela i ukinuti dolaskom SNS-a, a toliko lap-topova nestalo?

ImePrezime

20.04.2017. 15:04

Па о чему сада причају када је 2001. године ИСКОПАН цео цевовод / топловод од ТЕНТ-А до Новог Београда, а мост у Обреновцу преко Саве је направљен 80.'тих година за топловод а пре пар година преуређен и за путнички саобраћај....

BaTo

20.04.2017. 16:22

Neverovatno! Toplovod je bio izgrađen više od 50%. Po Novom Beogradusu godinama stajale cevi. U ogromne betonske kanale uz savski nasip supoloženi kilometri cevi pre dvadesetak godina. Izgrađen je i most prekoSave kod sela Skela, verovatno 1997, za prelaz cevi na drugu stranu reke. I onda je sve to zatrpano negde oko 2003, i skupe nepoložene cevi bačene u staro gvožđe. A položene jednostano "sahranjene". A taj most je tek 2011 godine prerađen u saobraćajni most uz pompeznu priču.