Prskaju komarce i po podrumima

J. NOVAKOVIĆ

11. 04. 2017. u 18:22

Zavod za biocide i medicinsku ekologiju zaprašivaće "krvopije" i tokom proleća. Saveti za trebljenje napasti su menjanje vode u saksijama i čišćenje septičkih jama

Прскају комарце и по подрумима

Foto: AleksaStanković

STRUČNjACI Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju nastaviće tokom ovog proleća da tamane komarce u zatvorenim prostorijama širom prestonice. Kako ističu iz Zavoda, stalno prate ove dvokrilce, dosad su zabeležili da ih ima uobičajeno za ovo doba godine, pa neće još krenuti u "lov" na njih pod vedrim nebom. Ipak, skreću pažnju sugrađanima kako da na nekoliko načina preduprede razmnožavanje napasti.

Ustajala voda je sredina koja pogoduje "zujalicama".

- Redovno menjanje vode u saksijama i njeno uklanjanje iz starih automobilskih guma - nalaze se na spisku lokacija koje bi trebalo sređivati, jer odgovaraju stvaranju larvi.

Sugrađanima se preporučuje i da urede dvorišta i parcele, jer "krvopije" se često sakriju u zelenilo. Potrebno je da sređuju cveće, drveće, uklone korov, a oni koji imaju njive da ih redovno obrađuju. Opasnost od komaraca vreba i iz septičkih jama, pa eksperti napominju da bi ih trebalo prekriti gustom mrežicom i redovno ih prazniti.

Građani bi zajedničkim snagama sa nadležnima morali da očiste još mnogo lokacija. Prema rečima nadležnih, "krvopije" vole da žive u potocima i kanalima punim kišnice, pa bi ih trebalo redovno održavati. Oni dodaju da je potrebno ukloniti i "divlje" deponije jer se na njima hrane ovi insekti.

- Najbolje je boraviti u klimatizovanim prostorima, jer je broj insekata u takvim uslovima znatno smanjen. Dobro je i upotrebljavati zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, oko kreveta i električne aparate koji ispuštaju sredstvo za njihovo uništavanje u zatvorenom - ističu iz Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju, uz savet da se nosi odeća sa dugim rukavima i nogavicama i prskaju po telu sredstava za zaštitu od ujeda i uboda.

Stručnjaci će napolju uništavati leteće napasti kada u klopkama zabeleže povećan broj jedinki.

ZOV U POMOĆ NADLEŽNI apeluju na stanovnike prestonice da ako imaju problem sa glodarima, komarcima i krpeljima to prijave na broj telefona Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju: 011/30-54-000, putem mejla: zavod@biocidi.org.rs ili sajta: www.biocidi.org.rs. Napominju da će njihove ekipe u najkraćem roku izaći na teren.


UNIŠTAVAJU MIŠEVE DO JUNA

SUZBIJANjE glodara trajaće do 25. juna, finansira se iz budžeta grada Beograda i za građane su tretmani besplatni. Akcije se sprovode na teritorijama Stari grad, Zvezdara, Novi Beograd i Voždovac.

- Molimo građane da omoguće našim radnicima pristup podrumskim prostorijama i drugim lokacijama gde je potrebno sprovesti deratizaciju - saopšteno je iz Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)