PROBLEMI U ZGRADAMA POSLE POKOJNIKA: U zapečaćeni stan samo uz dozvolu suda

S. B. MILOŠEVIĆ

31. 03. 2017. u 22:16

Da bi ušli u dom preminulog komšije u višespratnici, stanari moraju da traže dozvolu. Sa ovim problemom suočavaju se u zgradama gde pokojnik nema porodicu

ПРОБЛЕМИ У ЗГРАДАМА ПОСЛЕ ПОКОЈНИКА: У запечаћени стан само уз дозволу суда

Foto A. Stanković

ZAPEČAĆENE stanove iz kojih su izneta tela preminulih stanara, od kojih su neka bila i u poodmakloj fazi raspadanja, niko nema prava da otvori i uredi, da bi komšije mogle nesmetano da borave u svojim stanovima, prolaze hodnicima i koriste lift. Vrata ostaju netaknuta sve do okončanja ostavinske rasprave, koja može da potraje. Sa ovim problemom suočavaju se stanari zgrada čiji preminuli susedi nemaju porodicu, a poslednji takav slučaj dogodio se u utorak u soliteru na Zvezdari.

Stanari višespratnice u Bulevaru kralja Aleksandra 420 nedeljama su osećali smrad za koji nisu mogli da odrede odakle potiče. Posle skoro mesec dana, u stanu u suterenu zgrade pronašli su beživotna tela komšije Aleksandra Teofilovića (60) i njegove majke Dragice (85), koja su bila u poodmakloj fazi raspadanja.

- Aleksandar je imao srčani ili moždani udar, kako sam razumeo - priča zamenik predsednika kućnog saveta Milivoje Tošić. - Njegova majka, koja je godinama nepokretna i vezana za krevet, umrla je od gladi i žeđi pošto je Aleksandar, od kad je pre tri meseca otišao u penziju, preuzeo brigu o njoj. Živeli su sami, ni sa kim od nas nisu bili u kontaktu. Aleksandar nije hteo ni da mi otvori vrata. Nije se ženio, nema dece, a ne znam ni da li imaju rodbinu.

Do preminulih Teofilovića stanuju Majstorovići, koji veći deo vremena provode u Grockoj, a tu dolaze povremeno. U stanu pored su podstanari, koji zbog lične tragedije retko kad i izlaze, objašnjava Tošić.

- Neprijatan miris danima se širio kroz zgradu, a komšija i ja smo pokušavali da utvrdimo odakle dolazi - govori Tošić. - Išli smo u podrum, sve pregledali. U suterenu je promaja zbog polomljenog prozora, pa nismo mogli da odredimo da smrad odatle dopire. Kad smo shvatili, odmah smo pozvali nadležne.

OPREMU BACILI GDE SU STIGLI ŽITELjI višespratnice na Zvezdari besni su i na ekipu forenzičara koja je po prijavi smrti komšija bila na uviđaju. Kako kažu, odela, kese za noge, rukavice, samo su pobacali po hodniku i u ulazu u zgradu. Nisu se poslužili ni kantom za smeće, već su sve ostavili gde su stigli. Osim što su hodnik polili sirćetom da bi "ugušili" smrad, ništa drugo, kažu, nisu uradili.

Kako bi dezinfikovali hodnik i stepenice kojim su forenzičari nosili tela, stanari su angažovali službu za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju. U stan, pošto je zapečaćen, nisu mogli da uđu, da ga očiste, srede i otvore prozore. Pošto su se tela komšija tu danima nalazila, uvereni su da je to leglo zaraze koju zbog zapečaćenih vrata ne mogu da saniraju.

Iz Odeljenja za uviđajno-operativne poslove MUP Srbije navode da u ovakvim slučajevima predsednik stanara mora da uputi zahtev Tužilaštvu za ulazak u stan.

- Tužilac koji je zapečatio stan mora da im da dozvolu za otvaranje. Posle dobijanja odobrenja, zaposleni u službi za dezinfikaciju u pratnji policije mogu da uđu u prostorije. Ipak, ne smeju ništa da diraju, sređuju, već samo da poprskaju stan tečnošću. Onda službenici ponovo moraju da zaključaju stan, koji ostaje zapečaćen sve dok se ne završi ostavinska rasprava - ističu iz MUP.

Bez posebne dozvole tužioca, u ove prostorije ne može se ni u slučaju pucanja cevi ili drugih havarija.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

sve mi se cini

31.03.2017. 23:29

da bi neko hteo da se useli u stan, znaci, problem suda je da nadje naslednike, nije bitno koje koleno, Sluzba ko je odnela posmrtne ostatke je sigurno uradila i dezinfekciju stana. Kao na groblju prilikom ekskumacia. Stan je zapecacen do odluke suda. I ko je to ko sada hoce da otvori stan i da pere prozore, pa ni svoje nije oprao mesecima. Srpska posla.

ranko75

01.04.2017. 05:10

@sve mi se cini - Ti koji su nosili tela sami su gledali sto pre da pobegnu od toga smrada,nije im padalo napamet da provetravaju ili dezinfekuju stan,tako da je smrad ostao koji ih otravljuje.Zasto bi ljudi zeleli da uzdju u njihov stan da nemaju muke?Da stanujes u njihovom ulazu i da non stop osecas taj uzasan smrad pitao bih te da li bi pisao kako je sve bajno i lepo nego srpska posla pa zele da zavire u tudji stan.Da si na mestu tih koji su nosili tela pobegao bi glavom bez obzira i ne bi mislio o komsijama.

dragan

01.04.2017. 06:44

@sve mi se cini - Dezinfekcija stana ne otklanja neprijatne mirise ,samo vrsi dezinfekciju,sumnjam da sirce moze da otkloni neprijatne mirise,moze samo da preovlada trenutno miris sirca dok ne ispari.

Goran

01.04.2017. 02:41

Eeeee te službe rade isto ko što rade u pošti, katastru ili se sam sti gde si sve čekao i bio ponižavan. Jel ti čitaš da su po iznošenju tela bacali zaštitnu opremu gde god su stigli po hodniku... A što se tiče ostavštine i naslednika ako ih ima nebi trebalo ništa da dobiju kad su dozvolili da 3 meseca ne čuju glasa od najmilijih...

Trajko

01.04.2017. 02:57

pokojnik bar nece placati najskuplji internet u Evropi, najveći porez na imovinu, najskuplje grejanje u Evropi, skuplje nego u Cirihu, neće imati najprljavije ulice itd. naslov bi mogao biti prednosti i mane preminulog.

Borsa

01.04.2017. 06:40

@ - Glupog li zakona-nemož da udješ ni kad pukne vodovodna cev bez tužioca,pa zakoni su nam ko u Albaniju,a pitanje i da li smo došli na taj nivo.

Hisar 008

01.04.2017. 08:07

Privremeno do rešenja, oko ulaznih vratnih otvora blago naneti pur penu,te tako sprečiti smrad do glavnog hodnika.