Roboti stižu u 344 škole

I. MIĆEVIĆ

29. 03. 2017. u 15:38

Osnovci u Srbiji dobijaju savremena učila za nastavu informatike. Brnabićeva: Plan da do septembra sve škole dobiju "mBot" robote

Роботи стижу у 344 школе

Roboti stižu u vreme kada informatika postaje obavezan predmet, Foto: N. Fifić

ROBOTI uz koje će đaci učiti da programiraju stižu u 344 osnovne škole širom Srbije. Po pet "mBot" robota dobilo je u sredu 40 škola, a narednih dana će i ostale - 304. Na svečanosti u Naučno-tehnološkom parku, ministarka državne uprave Ana Brnabić i ministar prosvete Mladen Šarčević direktorima 40 škola uručili su po pet robota.

- Sve škole koje su se prijavile na poziv, dobijaju opremu. Plan nam je da do septembra i sve ostale škole dobiju "mBot" robote, za šta nam je potrebno da obezbedimo još oko 400.000 evra. Veoma je važno to da uradimo u trenutku kada se u škole uvodi informatika kao obavezan predmet - najavila je Ana Brnabić.

Roboti u škole stižu u okviru akcije "Bitka za znanje", koju je pokrenula "Fond B92", a podržali su je građani, kompanije, i najvećom donacijom, za kupovinu 213 robota, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave. Dolazak robota u škole podržali su i Ministarstvo prosvete i Ministarstvo trgovine, turizma i usluga, kao i UNDP i Centar za promociju nauke.

- Program informatike od sledeće školske godine biće veoma ozbiljan i sa mnogo elemenata programiranja, pa će im ovi roboti biti od velike važnosti. Akcija je pokazala da su želja za znanjem i bitka za znanje deo istog procesa. Verujem da će i druga faza biti uspešno realizovana - ocenio je ministar Šarčević.

Akcija "Bitka za znanje" ima ambiciozne planove, pa ne samo da je namera da "mBot" robotima budu opremljene sve škole i da oni budu dostupni svim učenicima na časovima informatike, već planiraju da opremu dopune "mikrobit" uređajima, koji takođe učenicima koriste da uče programiranje. Predsednik UO "Fond B92" Veran Matić je kazao da je svaki učenik sedmog razreda u Velikoj Britaniji dobio po jedan ovakav uređaj.

TAKMIČENjE VEĆ od polovine aprila počeće "Liga kodiGranja" u kojoj će moći da učestvuju osnovci. Veliko finale biće održano na kraju školske godine, kada će se znati i koji učenici su najbolje savladali programiranje "Mbot" robota.

- Jedan "mikrobit" košta oko 15 dolara i naša namera je da obezbedimo što veći broj uređaja za škole - rekao je on. - To nije samo pomoć da deca nauče programiranje, već su ova učila važna i za druge predmete. Plan je da se akcija "Bitka za znanje" proširi na ceo zapadni Balkan.

U ovu akciju uključio se i Centar za promociju nauke, pa će, prema rečima direktora Nemanje Đorđevića, u prostoru njihovih naučnih klubova u 12 gradova nastavnici imati obuku za rad sa "mBot" robotima.

Da bi naučili kako da sklope i koriste robote, 252 nastavnika već su prošla obuku, a ona će u prvom krugu biti organizovana za ukupno 452 nastavnika. To znači da će novo učilo za informatiku imati oko 80.000 đaka od petog do osmog razreda, samo u prvom krugu.





















Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

h

29.03.2017. 23:21

To nisu roboti koji mogu da donesu neko industrijsko znanje tipa ABB, Fanuc, Kuka, Yackashawa.... To su igracke. Programiranje robota se danas radi preko Teach pendant-a i ne moras uopste znati nikakvo kodiranje da bi ga naucio tj. programirao da radi nesto novo. Uzgled srz robotske logike je tzv. Ledder logic koji koristi Alen Breadley, Samsung.... progamski alat RS logic 5000 je najtrazeniji i najvise se koristi. Sramota je da profesori u skolama, fakuletima veze nemaju.

Дејан

09.05.2017. 00:57

@h - Да одговорим претходном коментатору који прича о професорима у школама, ледер логика коју помињете користи се код ПЛЦ рачунара, а већина робота немају ПЛЦ као контролер већ имају свој сопствени контролер и њему својствен програмски језик - пример Мицубиши робот са контролером типа CR571 који се програмира језиком Melfa Basic. ПЛЦ је једно, робот програмирање је друго. А ви размислите следећи пут о чему пишете.