NIJE GREŠKA MAJSTORA: Gospodska ulica u Zemunu planski osmišljena kao reka sa obalom

M. T. KOVAČEVIĆ

29. 03. 2017. u 23:59

Asimetrično postavljanje granitnih ploča i kaldrme u pešačkoj zoni Zemuna nije greška majstora

НИЈЕ ГРЕШКА МАЈСТОРА: Господска улица у Земуну плански осмишљена као река са обалом

Minimalnim pomeranjem ploča pešačka staza biće čvršća Foto M. T. KOVAČEVIĆ

GOSPODSKA ulica u Zemunu planski je popločana granitnim kamenom i kamenim kockama, tako da pešačka zona izgleda kao reka sa obalom, objašnjava Milutin Folić, glavni gradski arhitekta, povodom utiska građana da su majstori omanuli u poslu i da nisu pravilno, geometrijski uredili korzo.

Folić objašnjava da se ovim projektom ulica približava duhu vremena u kome živimo, a daje poseban kontekst starom jezgru Zemuna i njegovom povezivanju sa Dunavom.

- Prolaznik koji razgleda izloge ne kreće se istom brzinom kao užurbani pešak koji ide sredinom ulice - priča Folić. - U tom kontekstu kamene ploče najvećeg formata, postavljene su u srednjoj zoni ulice gde je najveći intenzitet pešačkog kretanja, dok se ka zgradama kamen usitnjava.

Prema Folićevim rečima, Gospodska ulica urađena je u savremenom duhu po ugledu na centralnoevropske prestonice, poput Beča i Ljubljane. A za ovakav izgled zemunskog korzoa zaslužan je, kao savetnik, bečki profesor Boris Podreka.

- Za popločavanje je korišćen kamen granit, jer on kao materijal predstavlja najlepše, najtrajnije i na duže staze ekonomski najisplativije rešenje, što se pokazalo na primeru Knez Mihailove ulice, koja je popločana 1987. godine - objašnjava gradski urbanista.

Žitelji Zemuna na društvenim mrežama protestovali su i zbog toga što granitne ploče nisu geomatrijski pravilno uklopljenje. Svaki red odstupa za po dva centimetra.

- Minimalnim smicanjem kamenih ploča postiže se ukrućenje, čime se smanjuje mogućnost lomljenja, habanja i pucanja. Blago pomerene ploče, koje su u sivoj boji, daju prirodni izgled, reinterpretirajući površinu Dunava kroz popločanje. Upravo tim smicanjem se dobija utisak "treperenja" prilikom šetnje - zaključuje Folić.

PODREKA VODI RAČUNA O DETALjIMA

ČUVENI arhitekta Boris Podreka poznat je po tome da je majstor za uređenje pjaceta i trgova. Projektujući, trudi se da svaka sitnica u javnom prostoru do detalja bude naglašena.

U Gospodskoj on je zamislio da se šahtovi i podrumski otvori izdižu u ravan popločanja, da time postaju karakterna šara u "tepihu". Takođe, poseban akcenat stavlja i na baštice oko drveća.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (15)

Shone

30.03.2017. 07:10

Ma bitno je da je njemu jasno. To sto ostalim 99 posto Srbije ovo izgleda kao fusarenje, to nista. Podseca me na vlast. Jedan vice da nam je super dok svi ostali grcaju.

Стф

30.03.2017. 13:39

@Shone - U vreme interneta nije teško informisati se pa proveriti kako se to radi u belom svetu. To što smo mi navikli samo na liveni asfalt i crno-žute stubiće ne znači da je nešto drugačiji pristup sigurno greška.

Wooc

30.03.2017. 13:02

prolazim njom svaki dan I samo cokcem i odmahujem glavom. popili radnici a jos i suce u glavu pa su bili malo sasavi. Da ne pominjem da je ulica bila zdrava i lepa a onda je neko odlucio da obrne kintu i renovira neosteceno. Magistratski TRG gde sam setao bratanca, sada je parking za opstinare uglavnom.. Uaaa!!

Jovan

30.03.2017. 13:21

Bio sam u Beču i nikada nisam video nešto slično. Meni se ovo nikako ne dopada, jer nisu smeli da se sa najstarijim jezgrom tog dela "igraju", već da mu vrate stari sjaj, što danas radi skoro svaki ozbiljan grad. Ako pogledate ovakvo popločavanje, videćete koliko je teško upasovati odredjene elemente (šahtove itd) jer se koristi mnoštvo različitih komada. Sve u svemu su zakomplikovali i naružnili taj deo grada...

MatijaBG

31.03.2017. 12:19

@Jovan - Ti nikad nisi video "reku sa obalom od kaldrme"....kuku,pa gde ti živiš:)

jackic

30.03.2017. 14:50

a na sve to, koliko ocajno izgleda i smesno, dobar deo ploca je pukao i lepljen sam po sebi.... bolje i da je ostao asfalt ili one stare urusene kocke nego ovo... da vidimo kad uvati led dal cemo se klizati po granitu

Tanja

30.03.2017. 19:48

Neću komentarisati estetiku. Sve je urađeno veoma loše. Nije nivelisano, možete se saplesti na svakom drugom koraku. Neuredno je i nekvalitetno, već ima mnoštvo ispucalih ploča. Da li je moguće da se na ovakav način radi nešto što treba da traje decenijama. Ima li ko pametan i odgovoran da to vidi?

Maka

30.03.2017. 22:31

Ovo je haos.. dobro niste i ovde stavili beli mermer! Ovo su duge cetiri godine za Boegrad, samo da dodju ti izbori da ih smenimo dok ne uniste ceo grad!!!

Dusan BG

30.03.2017. 23:28

Ко добија дозволу за овако малоумна идејна решења?

MatijaBG

31.03.2017. 14:07

Dobro,a sada nama rođenim Zemuncima,objasnite...da li je kaldrma reka ili obala,da pazimo da ne upadnemo i ne daj bože udavimo se...:)

miroslav arhitekta

31.03.2017. 18:02

Estetika i materijal nisu sporni i kao i sve ostalo nekome će se svideti a nekome neće.Ostaje činjenica da je granit ekstra trajan i kvalitetan a da se granitnom kockom po ivicama omogućio dobar spoj sa objektima i rešavanje svih nepravilnosti što bi velikom pločom sa našim majstorima bilo neizvodljivo.Ostaju druga značajna pitanja a to su finansije i kvalitet radova...

miroslav arhitekta

31.03.2017. 18:12

nastavak: Elem,radove su započeli u decembru kad im vreme nije pa su jedno 70 šahtova,poklopaca i zatvarača iznivelisali na buduću kotu granita,pa su sve asfaltirali,pa su onda sve te šahtove sekli i spuštali na kotu asfalta pa su sad kad su počeli popločanje sve ponovo sekli i dizali na kotu granita.Da li znate kako to izgleda u pozicijama obračuna za naplatu? Drugo sad po Zemunu idu ljudi koji za TELEKOM postavljaju optički kabl a u Gospodskoj ga nisu postavilipa koliko će granit da traje?

miroslav arhitekta

31.03.2017. 18:38

Za kvalitet izvedenih radova odgovoran je nadzorni organ koga imenuje investitor.pa ukoliko odgovorno i nekorumpirano radi svoj posao svi nedostaci bi morali da budu otklonjeni pre naplate poslednjih potraživanja a postoji i garantni rok. Više me brine to što će u roku od mesec dana nekome da padne na pamet da sve to raskopava zbog raznih stvari i da ne vrati u prvobitno stanje kao što je bilo i sa prethodnim pločnikom od behatona.Sinhronizacija kod nas ne postoji!!!