Mladenovčani ne znaju šta piju

S. B. Milošević

24. 02. 2017. u 17:04

Dok je zabrana sanitaraca za korišćenje vode na snazi, gradski zavod tvrdi da je bezbedna

Младеновчани не знају шта пију

Foto Ž. Knežević

MLADENOVČANI će i dalje piti neispravnu vodu, pošto čelnici ove opštine ignorišu rešenje o zabrani korišćenja česmovače, koje je doneo sanitarni inspektor Ministarstva zdravlja na osnovu analiza Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut"! Predsednik opštine Vladan Glišić, direktori i tehnolozi za preradu vode u JKP "Mladenovac" i dalje tvrde da je voda sa česme bezbedna za upotrebu, pozivajući se na analize Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Čelni ljudi Mladenovca nemaju dilemu o tome da li je voda u gradskom vodovodu bezbedna za piće. Navode da uprkos postojećoj zabrani sanitarnog inspektora, koja je osvanula kao poslednja stavka na januarskim računima za utrošak vode, cisterni sa čistom pijaćom vodom na ulicama neće biti. Za to, kažu, nema potrebe.

- Mladenovačka voda bezbedna je za piće - ističe predsednik opštine Vladan Glišić. - Njen kvalitet redovno prati i kontroliše Gradski zavod za javno zdravlje, i to je institucija koja potvrđuje da njeno korišćenje ne ugrožava zdravlje stanovnika.

Bez obzira na ovu tvrdnju, predsednik Glišić "priznaje" da je mladenovačko komunalno preduzeće zaduženo samo za dezinfekciju mreže, ne za kvalitet. I ipak dodaje:

- Time bi trebalo da se bavi Ministarstvo zdravlja i da razluči čije analize će vrednovati. Zašto je sada sanitarni inspektor naredio da ovo istaknemo na računima, ne znamo!

DANAS IZVEŠTAJ NADLEŽNIH IZ sanitarne inspekcije Ministarstva zdravlja navode da su rešenja o zabrani vode za piće u Mladenovcu izdata 2012, 2013. i 2014, godine. Od tada novih rešenja nije bilo. Kažu i da će "Novostima" danas razjasniti na osnovu kojih rezultata su doneli odluku o zabrani korišćenja vode, koji su parametri tada bili povišeni, kao i kakvo je danas stanje vode u mladenovačkom vodovodu.

Tehnolog za vode u JKP "Mladenovac" Dragana Vujanić konkretnija je i navodi, za "Novosti", da su analize GZZJZ one koje njihovo preduzeće uzima u obzir.

- Zbog sastava zemljišta, naša voda je "obogaćena" jonima metala, ali ta odstupanja ne utiču na zdravlje. Sanitarni inspektor zabranio je korišćenje vode na osnovu jednog uzorka rađenog 2012. To njegovo rešenje je na snazi dok mi ne zatražimo da se stavi van snage. To ćemo sada i da uradimo.

Zašto je JKP "Mladenovac" sada istakao obaveštenje o donetom rešenju, ne traživši prethodno da se stavi van snage, i dalje nije jasno. Nerazumljivo je i to zašto direktor tog preduzeća Vladan Lučić, kao "odgovoran čovek", kako je sebe predstavio pušući korisnicima, to nije uradio još prošle godine kada je stupio na funkciju.

Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje, pak, tvrde da je česmovača, danas, bezbedna za piće iako je "argumentacija" za ovu tvrdnju krajnje kontroverzna:

- Informacija koja se našla na januarskim računima data je nespretno. Sanitarni inspektor zabranio je korišćenje vode 2012. na osnovu superanalize rađene u "Batutu", koja posmatra samo jedan ili nekoliko parametara. Tada su neke vrednosti očigledno bile izuzetno povišene, te je inspektor doneo ovu odluku. Rešenje je na snazi sve dok parametri ne budu u normali, a to se, s obzirom na sastav zemljišta iz kog se crpe voda, neće desiti.

Mladenovčani su u dilemi. Ne znaju da li da veruju zabrani nadležnog ministarstva ili Gradskom zavodu za javno zdravlje! Ipak, navale za balonima s vodom u marketima nije bilo. Kupuju je oni koji već godinama piju flaširanu. Ipak, saglasni su da ako voda nije za piće, njena cena bi trebalo da bude umanjena!

ANKETA DA LI KORISTITE VODU IZ GRADSKOG VODOVODA?

Slađana Janković (56), penzioner

- Godinama ne pijem česmovaču. Još od kada mi je doktor rekao da mi se pesak u bubrezima stvara zbog nje. Na flaširanu dajemo više od 4.000 dinara, a pritom uredno plaćamo račune za "tehničku".

Slavoljub Pavlović (55), penzioner

- Pijem česmovaču jer nemam šta drugo. Da plaćam vodu ne mogu! Znam da nije dobra, da ima i gvožđa i amonijaka. Često je žute boje, puna trunja. I ukus joj je često veoma čudan. Ali nemam šta drugo da pijem.

Sandra Živanović (29), saobraćajni inženjer

- Kupujemo vodu. Imam malo dete i ne želim da mu dajem vodu sa česme. Samo za njega paket vode potrošimo nedeljno. Suprug i ja pijemo flaširanu, ali za kuvanje koristim onu iz vodovoda.

Dragica Jovičić (57), penzioner

- Voda u Mladenovcu je katastrofalna. I to je tako godinama. Ima čudan i ukus i miris. Vodu za piće donosimo sa obližnjeg izvora. Potrpamo balone u kola, pa jednom nedeljno odemo po vodu.

Željko Lukić (40), knjigovođa

- Već desetak godina ne pijem vodu iz vodovoda. Svi znaju da nije dobra. Česme nam od nje rđaju, a šta li tek može da uradi organizmu! Komšija je iskopao bunar i vodu u njemu redovno kontroliše, pa je uzimam od njega.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Yoyo

24.02.2017. 20:58

Mladnovačka voda je bakteriološki ispravna, ali hemijski nije. Zašto ne objave rezultate analiza. Ima teških metala dovoljno da se opet otvori Petar Drapšin.

nobel voda

25.02.2017. 22:19

Voda nigde u Srbiji nije dobra, osim u planinskim krajevima Ona mora da se filtrira i to posebnim filtrima po principu obrnute osmoze. Ovo sa sta se dogadja sa djecom u Mladenovcu je katastrofa. U telu novorodjenčeta prisutno je 80 % vode. U prvoj godini života ono utrostruči svoju tjelesnu težinu. Majke brižljivo odabiraju hranu, ali da li vode dovoljno računa o najvažnijem – čistoj vodi? Mala djeca su jako osetljiva na zagađenu vodu. Mislite o tome!