Nova mreža škola: Višak trećina radnika
14. 02. 2017. u 13:57
Optimizacija mreže škola u prestonici dovešće i do smanjenja broja zaposlenih. Nema prekvalifikacija, ni otpremnina - kaže Milorad Antić, iz Foruma SSŠ. Škola za nove tehnologije ima više od 80 zaposlenih
.jpg)
RACIONALIZACIJA mreže škola, neminovno "broji" i tehnološke viškove. Koliko će prosvetnih radnika i ostalih zaposlenih ostati bez posla, još se ne zna, ali je izvesno da će "prekobrojnih" biti mnogo više u srednjim nego u osnovnim školama. Prema proceni Foruma srednjih stručnih škola, više od trećine zaposlenih će se naći na spisku tehnoloških viškova.
Od 11 srednjih stručnih škola mašinske, tekstilne i građevinske struke koje, prema nezvaničnim procenama, imaju oko 690 zaposlenih, biće oformljeno pet obrazovnih ustanova. Najbrojniji u kolektivima su nastavnici kojih ima oko 500, spremačica je stotinak, u menadžmentu se nalazi oko 50 direktora, pomoćnika, sekretara, domara ima 21, a stručnih saradnika je 18.
Ministar je nedavno izjavio da bi, prilikom spajanja dve ili više škola, menadžment obrazovane ustanove koja je uspešnija trebalo da rukovodi novom školom. Nejasno je kako će se određivati koja škola je najbolja, da li će kriterijum biti broj učenika, obrazovni profili, uspesi đaka... Ipak, sasvim je sigurno da će se koplja najviše lomiti oko fotelja.
- Najavljenom racionalizacijom će više od 30 odsto zaposlenih u tim školama ostati bez posla - ističe Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola Beograda. - Među onima koji će ostati bez posla su tetkice, pedagozi, psiholozi, sekretari, biblitekari, ali i nastavnici. To se posebno odnosi na profesore u mašinskim školama, koje imaju slične smerove, pa je nerealno očekivati da će broj odeljenja koja upisuju ostati isti kao prošle godine.
Milorad Antić

Antić naglašava da je optimizacija mreže škola dobra za državu, ali predstavlja noćnu moru za nastavnike i sindikate. Poseban problem je, dodaje on, što nema plana za zbrinjavanje kolega koji budu ostali bez posla.
- Zabrinjavajuće je što nema plana dokvalifikacije, prekvalifikacije, otpremnina - kaže Antić. - U školama koje se spajaju ne treba duplo računovodstvo, dva bibliotekara ili po tri pedagoga i psihologa. Direktore, uglavnom, interesuje samo kako da ostanu u svojim foteljama i u novoj obrazovnoj ustanovi ili da se vrate da predaju i tako zadrže posao. Zaposleni su prepušteni sami sebi.
Najviše zaposlenih ima "Politehnika", Škola za nove tehnologije - više od 80, što je i logično, s obzirom na to da ima najviše učenika, dok je platni spisak najkraći u MŠ "Kosmaj" u Sopotu - broji 15 ljudi.
PROMENE OD ŽELEZNIKA DO SOPOTA
Tehnička škola "Novi Beograd", "Politehnika" - Škola za nove tehnologije i Tehnička škola "Zmaj" postaće tehnički obrazovni centar, kome bi sledeće godine trebalo da se pridruži i Grafička škola. Jedino će obrazovni profil zlatar biti izmešten u školu "Tehnoart".
Spajaju se i MŠ "Radoje Dakić" i Tehnička škola Železnik, Škola za dizajn tekstila i Tehnička škola za dizajn kože, Građevinsko-tehnička "Branko Žeželj" i Građevinska, kao i Ekonomsko-trgovinska i MŠ "Kosmaj" u Sopotu.
siki
15.02.2017. 19:38
U politehnickoj skoli predaje neki crnogorac sa dugom kosom koji uporedo ima fotografsku radnju i vikendima slika svadbe e pa takvi prvi treba da popiju pedalu jer radi dva posla tj jedan sa strane .
Komentari (1)