Krivu kičmu ima 15 odsto đaka!
16. 01. 2017. u 22:15
Sistematskim pregledima utvrđeno da veliki broj beogradskih školaraca ima loše telesno držanje. Kod osnovaca su izraženije deformacije stopala

Pregledano je 81,9 odsto učenika neparnih razreda
DEFORMACIJE stopala i kičmenog stuba, kao i loše telesno držanje, najčešća su patološka stanja koja su tokom prošle godine utvrđena na sistematskim pregledima školaraca. Prema podacima Gradskog zavoda za javno zdravlje, kontrolom zdravstvenog stanja bilo je obuhvaćeno 81,9 odsto učenika neparnih razreda osnovnih i srednjih škola.
Statistika beleži i da loše telesno držanje ima 15 odsto osnovaca i skoro petina učenika srednjih škola u prestonici. Deformacije stopala su utvrđene kod 26,68 odsto đaka osnovnih škola, dok je ih je kod srednjoškolaca upola manje, dok su najčešće utvrđene dijagnoze oboljenja kičmenog stuba - kifoza i skolioza.
Analiza GZJZ pokazla je i da je 2.651 dete školskog uzrasta i omladine ometeno u razvoju. U opštinama Barajevo, Vračar, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Čukarica nije prijavljen nijedan slučaj dece sa poremećajima u razvoju. Uzroci onesposobljenosti su, prema podacima, nepromenjene u odnosu na ranije godine - govorne smetnje, psihička zaostalost, smetnje vida i kombinovane smetnje. Najviše dece sa govornim smetnjama bilo je na opštinama Savski venac i Novi Beograd, a potom u Mladenovcu, Obrenovcu, Sopotu, na Vračaru i Čukarici. Ovi problemi su uglavnom zableženi u uzrastu od 7 do 14 godina.
Najčešće dijagnoze koje su pedijatri prošle godine upisivali u kartone dece školskog uzrasta bile su infekcije respiratornog trakta, akutni faringitis i akutni tonzilitis, nenormalni klinički i laboratorijski nalazi, virusne bolesti, višestruke povrede, zarazne bolesti, akutni bronhitis i bronhiolitis, oboljenja kože i potkožnog tkiva, kao i groznica nepoznatog porekla.
PROSEČNO 7,7 OBOLjENjA PO DETETU
U ZDRAVSTVENOJ zaštiti dece predškolskog uzrasta utvrđeno je prosečno 7,7 oboljenja po detetu. Najčešći razlozi za posetu lekaru bili su bolesti - sistema za disanje, zarazne i parazitarne, uva i mastoidnog nastavka, kože i potkožnog tkiva i patološki klinički i laboratorijski nalazi.
Trajko
16.01.2017. 22:51
rekreativno plivanje i nema problema
Neka resorni ministar procita ovo pa onda neka ukine jos jedan cas fizickog,ili kako on predlaze neka se radi fizicko na velikom odmoru sa doruckom i uzinom u rukama,cuveni sns kadar sve moj do mojega sa kupljenim diplomana...
Komentari (2)