Opštinski budžeti: Para ostaje za - čokoladicu
13. 01. 2017. u 16:11
Za 17 lokalnih prestoničkih jedinica, grad izdvojio svega devet odsto iz budžeta za tekuću godinu. Opštine treba da se ukinu ili da im se vrati deo ovlašćenja - smatra Aleksandar Šapić

Zgrada opštine Sopot
GRADSKA kasa ove godine raspolaže sa 96 milijardi dinara. Kao i prethodnih godina, beogradske opštine dobiće tek da isplate plate i pokriju komunalne troškove. Oko 9,7 milijardi podeliće 17 lokalnih jedinica. Najviše novca namenjeno je Obrenovcu - 1,2 milijarde. Najmnogoljudnijem Novom Beogradu sleduje duplo manje. Prema računici predsednika opštine Aleksandra Šapića, toliko, da svaki Novobeograđanin, za godinu dana, dobije - čokoladu!
U odnosu na broj stanovnika i površinu, malo novca su dobili Palilula, Voždovac, Čukarica i Zvezdara. Punu kasu imaće Lazarevac, u čiju blagajnu se slilo oko milijardu dinara.
Predsednik opštine Novi Beograd Aleksandar Šapić kaže da neće da kritikuje samo sadašnju vlast, već se osvrnuo i na prethodne, od kraja osamdesetih, koje su smanjivale uticaj opština.
- Od 1989. godine traje proces centralizacije lokalne vlasti, pa mislim da bi prema građanima bilo pošteno da se urade dve stvari - ili da se ukinu opštine ili da se vrate ovlašćenja - kaže Šapić.
Prema njegovim rečima, Novi Beograd ima 220.000 registrovanih građana, plus bar još sto hiljada koji se po dokumentima tu ne vode.
- Budžet nam je samo 620.000.000 ili 0,6 odsto gradske kase. Kada odvojim novac za plate, održavanje objekata, stare sudske troškove, meni ostane oko 40 odsto. Kada to podelim, ispada da svako dobije po 20 dinara mesečno. Godišnje, to je čokolada.
Voždovac - 582 miliona
Vračar - 355 miliona
Zemun - 656 miliona
Zvezdara - 438 miliona
N. Beograd - 625 miliona
Palilula - 640 miliona
Rakovica - 479 miliona
S. venac - 355 miliona
Stari grad - 390 miliona
Čukarica - 623 miliona
Barajevo - 420 miliona
Grocka - 537 miliona
Lazarevac - 985 miliona
Mladenovac - 560 miliona
Obrenovac - 1,2 milijardi
Surčin - 457 miliona
Raspodelom novca nije zadovoljan ni predsednik opštine Surčin Stevan Šuša. On razume štednju i to što grad Beograd otplaćuje stare dugove, ali, kako kaže, sa 457.000.000 dinara ne može da uradi sve što je urgentno.
- Mi smo najmlađa opština, nemamo svoju zgradu opštine, dom zdravlja još radi kao ambulanta, jer nemamo rendgen aparat, lekare specijaliste - jada se Šuša. - Imamo dve škole kojima nedostaju fiskulturne sale. Potrebno je da imamo i svoju policijsku stanicu. Sa ovim novcem, to će biti teško.
Aleksandar Jovičić, predsednik opštine Palilula, smatra da je ključ svega domaćinski odnos prema sredstvima kojima raspolaže.
- Opštine su prva neposredna instanca kojoj se građani obraćaju za sve svoje probleme, i njen budžet nije dovoljan ni da izbliza pomogne sve što bi želela - iznosi Jovičić. - Mi pravimo prioritete, trudimo se da novac koji imamo ulažemo u ono što je građanima najpotrebnije, i što im najpre može poboljšati kvalitet života.
Jovičić podseća da su budžeti lokalnih samouprava smanjeni kako bi postojala bolja kontrola trošenja novca, da ne bi bilo rasipanja i korupcije.
ŽIKA IZ SOPOTA ZADOVOLjAN
Sopotu je određena samo 371.000.000 dinara, međutim, predsednik opštine Živorad Žika Milosavljević nije nezadovoljan.
- Mi imamo veće troškove nego opštine u centru grada - tvrdi Milosavljević. - Plaćamo 30.000.000 javno osvetljenje, imamo svoja komunalna preduzeća, za koja treba obezbediti plate, energente, vozila... Štedimo. Dobijenim novcem sam zadovoljan, jer mnogo projekata na teritoriji Sopota finansiraju republički organi.