Pticama teško, ali nisu zarobljene
09. 01. 2017. u 13:59
Društvo za zaštitu životinja apelovalo na nadležne da zabrane lov zbog izuzetno niskih temperatura. Vrapce, senice i druge sitnije vrste, sugrađani treba da hrane žitaricama i voćem

Zemunci na keju hrane labudove i galebove Foto Z. Jovanović
DRUŠTVO za zaštitu i proučavanje ptica apelovalo je juče na Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine da hitno zabrani lov na sve divlje životinje zbog velike hladnoće. Kako je navedeno u saopštenju upućenom nadležnima, ekstremno niske temperature posebno su opasne za male ptice pevačice, pa je ovo društvo istovremeno pozvalo i građane da ugrožene vrste nahrane adekvatnim namirnicama.
Vrapci, zebe, strnadice, senice i drozdovi, trenutno su u najvećoj opasnosti, budući da su njihova mala tela najizloženija smrzavanju. Kako teško dolaze do hrane, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica dalo je uputstvo kako pomoći ovim pevačicama da prebrode "debeli" minus.
- Sugrađani treba da ih nahrane suncokretom, lomljenim žitaricama ili jabukama, a tokom dana da im ponude svežu nezaleđenu vodu za piće - objašnjavaju iz Drušva.
Kako stoji u zabrinjavajućem saopštenju, situacija je izuzetno ozbiljna i na vodama gde tokom zime boravi i do 350.000 pataka, gusaka, labudova, galebova, kormorana, gnjuraca, čaplji i drugih ptica. One uglavnom zavise od ishrane i boravka u barama, ritovima, jezerima, na rekama i ribnjacima koji se u ovakvim danima brzo zalede.
- Zaleđene vode prinudile su ptice vodenih staništa da se koncentrišu uglavnom na rekama, gde su izuzetno ugrožene nedostatkom hrane, uznemiravanjem i ubijanjem. Njima je sada neophodan mir kako bi preživele - ističu iz Društva.
Koliko je minus problematičan za divlje ptice, uverili su se juče i reporteri "Novosti". Simbol Zemunskog keja, beli labudovi, bili su primorani da "mile" po staklenoj površini, kako bi se "dokopali" plovnog dela reka i odleteli na Veliko ratno ostrvo, budući da je led u priobalju "okovao" Dunav.
"Hodanje" po smrznutoj reci nije im baš prijalo, pa je bilo padanja, prevrtanja, pirueta, ali i problema sa "sletanjem" onih koji su doleteli da nešto prezalogaje. Društvo na "ručku" su im pravili golubovi, galebovi i kormorani.
- Što ih više hranite, oni su više gladni - priča nam Boris Medved, koji se svakodnevno druži sa ovim pticama. - Kupio sam pre neki dan tri vekne hleba i doneo im, dok Dunav još nije bilo zaleđen, jer mora hrana da se pokvasi.
Uprkos zabrinjavajućoj situaciji po ove labudove, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica oglasilo se i na svojoj fejsbuk-stranici, kako bi upozorilo javnost da nema razloga za paniku.
- Kolege iz "Animal Rescue" posetili su Zemunski kej i ptice nisu zarobljene - naglasili su iz Društva. - Dajemo sve od sebe da pronađemo hranu za ptice, ali i da angažujemo volontere koji će da ih obiđu, i u slučaju velike potrebe ptice izmeste. Divlje ptice jesu u opasnosti, ali ne samo labudovi i ne samo sada.
Vozac
09.01.2017. 17:32
A pre mesec dana pisali da se nesme hraniti zivotinje u parku! Ovde jase murta pa uzjase kurta!!
Komentari (1)