Kod jednog pedijatra po 60 mališana
20. 12. 2016. u 12:45
Domovi zdravlja prepuni dece sa respiratornim infekcijama, škole tvrde - nema izostanaka. Zbog gužvi đaci juče na pregled čekali i po dva sata. Bilo je slučajeva da bolesnu decu vraćaju ako dođu posle 11 sati

Školski dispanzer na Karaburmi,Foto A. Stanković
PUNE čekaonice dece sa temperaturom, kašljem, gušoboljom, stomačnim problemima, slika je koja poslednjih dana vlada u svim beogradskim domovima zdravlja. Pedijatri dnevno pregledaju više od 60 dece, odnosno duplo u odnosu na svoju "normu". Bolesni su mališani uglavnom školskog uzrasta. Mlađi imaju stomačne probleme, ali u manjem broju. Zanimljivo je da direktori škola poriču neuobičajeno mnogo izostanaka, dok gužve u čekaonicama govore da je situacija potpuno drugačija.
Na pregled se čeka i po dva sata, a bilo je slučajeva i da su roditelje sa bolesnom decom vraćali ako dođu posle 11 sati.
Osim svedočenja roditelja o neuobičajenom broju izostanaka u školama, ekipa "Novosti" se juče suočila sa ogromnim gužvama u domovima zdravlja. Na Karaburmi i u DZ Stari grad čekaonice su bile male da prime svu decu školskog uzrasta koju su roditelji doveli kod pedijatra. Nešto bolja situacija bila je na Banovom brdu, gde takvu gužvu nismo zatekli.
- Već dve nedelje dolazi nam veliki broj đaka zbog respiratornih virusnih i bakterijskih infekcija, a ima i mališana sa noro virusom - kaže dr Olivera Todorović, načelnice pedijatrije Doma zdravlja "Dr Milutin Ivković". - Kolege dnevno pregledaju oko 60 dece, a ima dana kada ih u smeni bude i po stotinu. Nijedno dete nismo vratili. Očekujemo da će se situacija stabilizovati oko Nove godine kada idu na raspust, jer dok su u kolektivu, infekcije se brzo šire.
Slična situacija je i u Zemunu. Kako ističe dr Biserka Šutaković, načelnica službe za zdravstvenu zaštitu školske dece i savetovališta za mlade DZ Zemun, od ponedeljka do petka prošle nedelje je pregledano čak 1.656 dece.
- Samo 12. decembra primili smo 479 dece - navodi dr Šutaković. - Reč je o deci školskog uzrasta, koja su pregledana u matičnom domu zdravlja. Pošto imamo ambulante po selima, broj bolesnih mališana sigurno je daleko veći. Pedijatri dnevno pregledaju po više od 60 dece, iako je norma 30 mališana. Tegobe na koje se žale su temperatura, glavobolja, malaksalost, povraćanje. Dobro je što idu novogodišnji praznici, jer će biti prekinut lanac prenošenja.
Gužvu u domovima zdravlja sigurno ne opravdava slučaj čitateljke M. S. koja je svog bolesnog školarca dovela lekaru u DZ "Novi Beograd" u subotu, oko 15.30. Medicinska sestra je odbila da primi knjižicu, "jer doktorka ne može sve da pregleda", uzgred se raspitujući za simptome. Prema rečima naše sagovornice, sestra je zaključila da je reč o virusu i savetovala da se detetu skida temperatura i daju čajevi, a ako ne bude bolje, da ide u Institut za majku i dete.
- U privatnoj laboratoriji mu je izvađena krv i ispostavilo se da ima bakterijsku infekciju - priča M. S. - Pozvala sam privatnog lekara koji je pregledao dete i prepisao lek. Ja sam mogla da odvojim oko 4.000 dinara za te preglede, ali se pitam šta da rade roditelji koji ne mogu da izdvoje tu sumu novca, a vikendom lekar ne može da ih primi. Kako oni da pomognu svom detetu? Da li, kada je povećan broj dece sa virozama, vikendom treba da radi jedan ili više lekara? - komentariše M. S.
U školskom dispanzeru na Karaburmi zatekli smo Stefana M. koji kaže da je malo veća gužva, razumljivo, pošto je sezona gripa. U ovoj ustanovi našu čitateljku, majku deteta koje pohađa peti razred, odbili su sa objašnjenjem da nema mesta.
Juče u DZ Stari grad

- Ovo je potpuni raspad sistema, tri dana moje dete ne može da dobije opravdanje u DZ Stari grad - ogorčena je Marta, koju su sa detetom poslali sa školskog u dečji dispanzer. - Na školskom rade samo dve doktorke. Nema ko da pročita rezultate, šalju nas gore-dole, a na red smo stigli tek posle tri sata.
Jedna od retkih škola koja priznaje da ima više izostanaka nego što je uobičajeno je OŠ "Nikola Tesla" u Vinči. Prema rečima direktora Dragoljuba Gačića, po odeljenju izostaje pet do 10 učenika, dok je uobičajno da ne dođe jedno ili dvoje dece.
- Odsustvuju, uglavnom, nedelju-dve - kaže Gačić. - Nastavnici uglavnom rade, čak iako su bolesni. Tako profesori dolaze i sa temperaturom, jer bi im odlazak na bolovanje značio i smanjenje plate.
U OŠ "Ivan Goran Kovačić" se, takođe, beleži veći broj izostanaka, ali zbog boginja. Kako ističe direktor Miomir Dragaš, boginje su se pojavile pre dve nedelje.
ZVANIČNO: AKTIVNOST GRIPA NISKA
U Gradskom zavodu za javno zdravlje kažu da je broj obolelih sa kliničkom slikom sličnom gripu prošle nedelje bio pet do šest puta veći, ali da je nivo aktivnosti gripa i dalje nizak.
Stručnjaci očekuju da će broj obolelih u narednom periodu biti u porastu, ističući da se očekuje dostizanje srednjeg nivoa intenziteta. Među obolelima je najveći broj dece školskog uzrasta. Novi talas obolevanja očekuje se posle povratka dece sa zimskog raspusta, koji je u februaru.
Ko je kriv za guzvu
20.12.2016. 15:24
Lekari sigurno nisu. Pa i dalje neka nam ne trebaju zdravstveni radnici i neka ih ne zaposljavaju a neka se uhlebljuju poslusni botovi. Svi cute ali znaju da dizu dreku kada im je neko bolesan a mora da se dugo ceka. Negoduje se sto zdravstveni radnici odlaze iz Srbije, ali je sve u redu i dobro je prodati se za paketic za izbore od 20€, od toga moze da se zivi 4 godine. Kako ce tek biti kad u roku 2 god ode u penziju veliki br lekara...
Сада на наплату стиже политика вођена у здравству последњих двадесетак година. Недовољан број одобрених специјализација је педијатријске ( а и друге) специјалистичке службе претворио у геријатријске. Недостатак лекара је основни проблем. Ако лекар прегледа 60 пацијената за седам сати, то је преко 8 на сат. Значи око 7-8 минута по пацијенту у најбољем случају. И онда се од лекара очекује савршен рад, без грешке. Када се томе додају и бедне плате , ето разлога што сви који могу беже.
evo samo cinjenice - u ponedeljak 19.12.2016. u dz mirijevo, kod skolskog lekara, popodnevna smena, do 16h su primljene 72 knjizice, a pregledano oko 20-toro dece. radila je samo jedna lekarka, jer je druga to popodne radila na odelenju za malu decu. prevelika guzva, deo roditelja sa manjim djacima i deo srednjeskolaca su napustili ambulantu bez pregleda. ja sam cekao na red 3,5 sata. cuo sam da ni pre podne nije bilo bolje
@dzordz - U Mirijevu je stalno gužva. Dva sata se čeka u "običnim" situacijama, a kada je sezona virusa najmanje 3-4 sata. Zaposleni su izuzetno neljubazni - pogotovo medicinske sestre. Ova ustanova je sramota srpskog zdravstva.
@dzordz - Čitam vaš komentar star dve godine i ne mogu da verujem da je u DZ Mirijevo situacija i dalje toliko loša. Osoblje je uvek neljubazno, a gužve nesnosne. Potpuno ste u pravu da je DZ Mirijevo sramota srpskog zdravstva.
Komentari (5)