Vrtić na Ceraku: Deca povraćala zbog noro virusa
06. 12. 2016. u 14:30
GZZJ potvrdio da su kod mališana u obdaništu "Plava ptica" stomačne tegobe nastupile zbog virusa

UZROK stomačnih tegoba mališana iz vrtića "Plava ptica" na Ceraku je - noro virus, potvrđeno je "Novostima" u Gradskom zavodu za javno zdravlje. Virus je izolavan iz uzoraka stolice dece, kod kojih se krajem prošle nedelje javilo povraćanje i povišena temperatura.
Prema rečima dr Biljane Begović Vuksanović, epidemiologa u GZZJ, reč je o virusnom oboljenju sistema za varenje, koje se lako širi. Kako saznajemo, Gradskom zavodu se obratio i vrtić sa Zvezdare, a analiza je pokazala isto prisustvo noro virusa.
- Simptomi su povraćanje i povišena temperatura, koji brzo nastaju, ali i brzo prestaju - kaže dr Begović Vuksanović. - Retko se dešava da se kod dece javi dijareja. Virus traje nekoliko dana, a iz organizma se izbacuje putem stolice, zbog čega je izuzetno bitna higijena. Terapija podrazumeva uzimanje probiotika i mnogo tečnosti, koju organizam gubi zbog povraćanja.