Stariji đaci kradu od mlađih
07. 11. 2016. u 22:15
Uvođenje školskih policajaca je smanjilo broj tuča, ali su se pojavili dodatni problemi. Ne postoji obrazovna ustanova za primer
.jpg)
Ljubiša Drašković
TUČA đaka Tehničke škole GSP pre dve nedelje poslednji je zabeleženi slučaj zbog kog su organi reda morali da intervenišu. Ovakve situacije nisu retkost, ali od uvođenja školskih policajaca primetan je pad ovakvih incidenata. Prema podacima MUP, najveći broj intervencija i problema u osnovnim i srednjim školama, čak 80 odsto, odnosi se na krađe, mahom - mobilnih telefona!
Od 136 srednjih škola, u 67 angažovano je 48 policijskih službenika na unapređenju bezbednosti učenika. U ostalih 69, policija kroz pozorničku, patrolnu i operativnu delatnost obilazi obrazovne objekte i preventivno uspostavlja kontakt sa đacima. Prema rečima šefa Odseka za prevenciju policijske uprave Beograda Ljubiše Draškovića, ovakav način čuvanja reda u školama uspostavljen je nakon bezbednosnih procena i razgovora sa direktorima.
- Na početku svake školske godine i polugodišta, policija se sastaje sa direktorima kako bi se sagledala bezbednost đaka - kaže Drašković za "Novosti". - Ukoliko je to potrebno, činimo to i češće, kako bismo sigurnost poboljšali. Na osnovu tih procena određuje se da li će jedan naš službenik biti angažovan za jednu školu, ili će tokom smene obilaziti više objekata koji su u neposrednoj blizini.
Kako kaže naš sagovornik, ne postoje parametri koji će neku srednju ili osnovnu školu izdvojiti kao "problematičnu". Akteri incidenata podjednako su dečaci i devojčice. Posla ima u gotovo svakoj obrazovnoj ustanovi u kojoj su angažovani, pa nijedna ne može da ponese titulu "škole za primer". Primetno je od 2001. godine, kada su školski policajci stupili na dužnost, da organizovanih tuča među đacima sa različitim školskim adresama - nema!
.jpg)
Ipak, zabrinjavaju druge činjenice.
- Tuče nisu nepoznanica, policija u najvećem broju slučajeva interveniše postupajući po prijavama za krivična dela imovinskog karaktera. Najviše posla imamo sa krađama, utajama i sitnim krađama, a glavni predmeti su mobilni telefoni. U najvećem broju slučajeva, oštećeni su učenici mlađih razreda, koji su zbog svog uzrasta ugroženiji - naglašava Drašković.
Policajac koji interveniše po prijavi đaka, nastavnika ili roditelja mora da ima sertifikat za rad sa maloletnicima. U svom radu policijski službenici sarađuju sa nadležnim tužilaštvima, koji kvalifikuju krivično delo i sudijama za prekršaje, što je deo ustaljene procedure.
OD BEZBEDNOSTI DO NASILjA U PORODICI
PRIPADNICI MUP su tokom prethodne godine održali 3.280 predavanja u osnovnim i srednjim školama. Dijapazon tema je različit - od vršnjačkog nasilja, preko maloletničke delinkvencije, elektronskog nasilja i bezbednosti u saobraćaju, sve do nasilja u porodici.
- Ovakav vid komunikacije sa učenicima je samo jedan od načina prevencije. Naravno, roditelji imaju najveću ulogu u tome, pa neretko organizujemo sastanke i sa njima - kaže Ljubiša Drašković.
ZoZoNaC
08.11.2016. 05:02
Moje dete je šesti razred bilo je i peti cetvrti nikad joj nista nije ukradeno može da se desi da izgubi al da bude ukradeno nikad zato bolje da rešavate one zlikovce koj idu po bgd klubovima i biju narod i to kamera snima i ništa ne preuzimate pod tim pitanjem aha udate se u BETMENA dobro dobro teletabisi!
Komentari (1)