Pregledaju pacijenta samo pet minuta

B. Borisavljević

17. 10. 2016. u 22:15

Zbog manjka lekara u beogradskim domovima zdravlja, korisnici imaju neadekvatnu uslugu. Pojedini doktori prime i po pedeset ljudi dnevno

Прегледajу пацијентa само пет минута

Zbog manjka lekara u beogradskim domovima zdravlja, korisnici imaju neadekvatnu uslugu Thinkstock

U DOMOVIMA zdravlja sve je manje lekara opšte prakse, a sve više pacijenata. Ako se nešto hitno ne preduzme, građane uskoro neće imati ko da leči, upozorava Sekcija opšte medicine Srpskog lekarskog društva. U "borbi" sa administrativnim formalnostima i ispunjavanjem propisane norme, lekari prime i po 50 pacijenata dnevno. Kroz ordinacije se prolazi kao na pokretnoj traci, a za pregled lekaru ostane oko pet minuta.

Prema rečima dr Nevenke Dimitrijević, pi-ar Sekcije opšte medicine SLD, mnogi lekari su otišli u penziju, a novi nisu primljeni. I malo onih koji dođu ne zadržavaju se dugo na odeljenju opšte medicine, već odlaze na bolje specijalizacije.

- Pacijenata je sve više, a lekara opšte medicine sve manje i o tome niko ne vodi računa, niti se šta preduzima da se taj problem reši - kaže dr Dimitrijević. - Izabarni lekari su preopterećni, a postoje i granice fizičke izdržljivosti. Pregledi se zakazuju na 15 minuta, a moraju se primiti i hitni slučajevi i građani koji nisu ranije zakazani. Pacijenti su nervozni jer su gužve velike, a lekari imaju malo vremena da im se posvete.

Zdravstvenim normativima je predviđeno da lekar opšte medicine u smeni treba da primi 35 pacijenata, ali je ta brojka odavno premašena. Uvođenje IZIS (novog elektronskog načina zakazivanja) dodatno je zakomplikovalo situaciju i oduzelo još vremena izabranim doktorima koje, umesto da posvete pacijentima, troše na traženje termina i lekara za specijalističke preglede.

MINISTARSTVA ZDRAVLjA - U odeljku "Moj doktor" na sajtu Ministarstva zdravlja može se videti kad koji lekar ima slobodne termine - objašnjava dr Dimitrijević.
- Tako za lekare opšte medicine stoji da su slobodni svakog, dana u mesecu dok, recimo, kardiolog ima tri termina mesečno, a profesor fakulteta samo pola sata jednom mesečno.

- Zakon o pravima pacijenta obavezuje da mu se pruži prava informacija o njegovom zdravlju ili bolesti, troškovima lečenja - ističe dr Milica Nikolić Urošević, predsednik Udruženja za zaštitu prava izabranih doktora opšte medicine. - Kako je to moguće sa 50 pacijenata u toku smene? Ministarstvo zdravlja nikad nije htelo da kaže građanima "Imate pravo na pet minuta kod izabranog lekara". Za to vreme pacijent treba da kaže šta ga muči, da se skine, obuče, da ga doktor pregleda, otkuca nalaz, nađe lek i odštampa recept. Pa to ne bi uspeo ni Supermen.

Iako nadležni smatraju da 80 odsto pregleda pacijent treba da završi u domu zdravlja, to nije moguće, jer je opremljenost ustanova primarne zdravstvene zaštite još daleko od evropskih standarda.

- Mi imamo na raspolaganju za pregled pacijenta 17 vrsta opreme, a naše kolege u evropskim zemljama 33 - navodi dr Nikolić Urošević. - Kako raditi u tim uslovima? Još kada imate samo pet minuta za pregled pacijenta. Neophodno je definisati maksimalni broj pacijenata po izabranom doktoru i realan broj pregleda u toku radnog vremena, kao i obezbediti dovoljan broj doktora opšte medicine.

STATISTIKA

Oko 3.000 izabranih doktora opšte medicine brine o zdravlju više od 5,6 miliona stanovnika Srbije. O njihovoj opterećenosti govori i statistika. Dok u razvijenim zemljama Evropske unije na 100.000 stanovnika ima 96 lekara opšte medicine, kod nas je ta brojka 59 doktora.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (10)

жив мртав

17.10.2016. 22:52

Ама ја се бојим да ускоро неће имати ни минут - па ће сви који не буду имали новац за приватнике - моћи живи под земљу!

Dejanbg

17.10.2016. 23:09

Toliki doktori nezaposleni a oni imaju manjak medicinara. S druge strane po blejačkim državnim firmama kao MTS, RTS, EPS, razni zavodi, agencije, uprave, kancelarije... za koje treba partijska knjižica i menadžerski kurs - sede jedni drugi na glavama! E to je sunovrat vrednosti kad država umesto korisnih , odluči da sponzoriše "podobne".

milan

18.10.2016. 07:14

@Dejanbg - A i oni koji rade van Beograda polako postaju visak ,prema sistematizaciji RFZO.Kazu smanjio se broj stanovnika.

vladimir

18.10.2016. 01:55

juce sam imao oko 60 ljudi, nije tajna kolege i ja smo imali i po 100 u smeni. ne znam kakva je ovo vest,obzirom da neki od nas nemaju ispod 60 u proseku...mada vas eto pohvaljujem obzirom da objavljujete takve cinjenice.samo da dodam da smo kao dom zdravlja organizovani odlicno i izlazimo u susret pacijentima. da ima vise lekara ,sestara ,vozaca dakako bi bilo bolje za pacijente,a i nas.

Bojana

18.10.2016. 07:55

Ni ne pregledaju. Ni ne pogledaju te. Dok ulazis, ona je vec krenula da kuca u racunar, i ne podize glavu, pita te za simptome, i dalje kuca, i salje te kod nekog specijaliste, ti predlazes jos neke analize, ona kaze..paaa..da...trebalo bi..ti pitas a za bolove sta da pijem u medjuvremenu dok ne stignem kod specijaliste tek za 2 meseca..on kaze pa neee znam, pa ti predlozis i ona se slozi. Eto.

Viki

18.10.2016. 16:38

DZ u Bloku 44, vec dve godine nema kardiologa, dva su otisla u penziju a ostao samo jedan internista.Zamislite kako izdrzava i doktorka i mi pacijenti.A jos kad ode na bolovanje!Cujem da je isto i u DZ U Goce Delceva.Ovolika opstina sa skoro 300.000 stanovnika! Ima li iko u drzavi ili gradu da pomogne Novobeogradjanima?

Vlada

19.10.2016. 05:37

Praksa, tri dana za redom doktorka je pokusavala da mi zakaze pregled kod jednog specijaliste na institutu ,,, Prvo im je nesto bilo u kvaru od informaticke opreme,zatim institut je pokazivao zauzece svih termina a trceg dana naizmenicno nema pristupa el.kartonu ili ne radi sistem za zakazivanje,off line! Tek u 20.30 h treceg dana poklopile su se kockice i pregled je zakazan.Zato doktorima opste prakse odmah dodeliti i diplomu IT inzinjera i povecati platu!