Nema mesta u beogradskim obdaništima ni za prioritete

B. Borisavljević

23. 09. 2016. u 16:14

Na listi čekanja za upis u prestoničke vrtiće 9.184 mališana, mada je već upisano 10.037. Čak 5.336 najmlađih nije upisano u ustanove. Prednost imaju deca iz društveno osetljivih grupa

Нема места у београдским обдаништима ни за приоритете

Na listi čekanja za upis u vrtiće trenutno se nalazi 9.184 mališana, od kojih je 5.336 iz prioritetnih grupa, saznajemo u Sekretarijatu za obrazovanje i dečiju zaštitu. Prema podacima nadležnih, tokom poslednjeg konkursa, u vrtiće je upisano 10.037 dece, dok je 2.007 roditelja uzelo odbijenice kako bi konkurisalo za upis u privatne predškolske ustanove.

Kako navode u Sekretarijatu, najviše neraspoređene dece ostalo je na Voždovcu - 1.469, od kojih je čak 1.382 sa prioritetom. Sledi Novi Beograd sa 1.300 najmlađih na listi čekanja, Zemun sa 1.111 dece i Čukarica sa 1.101 detetom koje nije dobilo mesto u obdaništu. Najbolja situacija je u Sopotu i Barajevu, gde nije upisano samo 16, odnosno šestoro mališana. Zanimljivo je i da su u obdaništima na Savskom vencu primljeni svi mališani sa prioritetom.

- Prioritet prilikom upisa imaju deca iz društveno osetljivih grupa kao što su deca žrtve nasilja u porodici, socijalno ugroženih familija, samohranih roditelja, mališani sa smetnjama u psihofizičkom razvoju... - objašnjavaju u Sekretarijatu za obrazovanje i dečiju zaštitu. - Prednost pri raspodeli mesta imaju i mališani čija su oba roditelja zaposlena ili su redovni studenti, treće i svako naredno dete u porodici, oni čija su braća i sestre već upisani u isti vrtić.

Najviše dece ove godine je upisano u novobeogradske vrtiće - 1.407, a slede Zemun, Zvezdara i Voždovac. Najviše odbijenica, kako bi mogli da konkurišu za upis u neku od privatnih predškolskih ustanova, roditelji su uzeli iz vrtića na Voždovcu - 476, dok u Lazarevcu, Mladenovcu i Sopotu, niko nije zatražio potvrdu da nije bilo mesta u državnom vrtiću. S obzirom na to da su svi mališani koji su na listi prioriteta upisani u vrtiće na Savskom vencu, ova predškolska ustanova je izdala samo 12 odbijenica.

DENKOVA BAŠTA, OVČA, ALTINA...

Do kraja godine trebalo bi da počne da radi vrtić u naselju Denkova bašta, kapaciteta oko 100 mesta. Takođe, u naselju Ovča planira se adaptacija prizemlja biblioteke za potrebe predškolske ustanove u kojoj ima mesta za 50 dece, kao i završetak izgradnje obdaništa u naselju Altina, čiju izgradnju je počela Opština Zemun i ima mesta za 200 najmlađih.

Kako navode nadležni, u saradnji sa Agencijom za investicije i stanovanje, raspisan je konkurs za idejno rešenje za izgradnju kombinovane dečije ustanove u naselju Ovča sa 140 mesta i centralnom kuhinjom za pripremu 2.500 obroka.

- U privatne vrtiće je od 1. septembra 2015. godine upisano 6.000 mališana, a u toku je obnova zahteva za ovu školsku godinu - navode u Sekretarijatu. - Na teritoriji Beograda danas radi 107 privatnih predškolskih ustanova sa 122 objekta.

Zahtevi za upis dece mogu da se predaju upisnim komisijama predškolskih ustanova tokom cele godine. Ako se dete već nalazi na listi čekanja, zahtev koji je predat razmatraće se do narednog konkursa.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Lazar KG

23.09.2016. 18:06

Zaista ne razumem. Priča se o nekakvoj populacionoj politici i podsticaju nataliteta, a kad odjednom dece ima više za njih nema mesta u vrtićima, a pošto sad i dede i babe rade do 65 godina života nema ko da ih čuva. Znači roditelj mora da se odrekne posla na nekoliko godina? Baš me briga za uobičajene političke gluposti oko korupcije i kritiku odredjene političke opcije radi kritike same ali ovo je stvarno van pameti.

Surovi

24.09.2016. 10:48

@Lazar KG - Kontradiktoran si! Po ovome ispada da svi imaju posao i da rade! I oba roditelja i bake i deke. Jedini problem je masovno doseljavanje u Beograd.

Маја М.

25.09.2016. 16:35

@Lazar KG - Поред силне деце из "друштвено осетљивих група" неће ни бити места за осталу децу. Питање је чији родитељи више доприносе друштву: запослени родитељи од чијих плата се део слива у буџет, а за чијудецу нема места, или родитељи - скупљачи секундарних сировина који раде на црно и још приде добијају неку социјалу?!

roditelj

24.09.2016. 15:13

Najvise novih vrtica je izgradjeno za vreme Djilasa. Sadasnja vlast je uradila dobar potez sto je ukljucila i privatne vrtice. Ostaje jos da se trude da sto vise izgrade ili neke prostorije pretvore u vrtice a to su obecali.