Čekaonice pune zbog opekotina i ujeda insekata
08. 08. 2016. u 22:15
Tokom leta veliki broj Beograđana zatraži pomoć od lekara Zavoda za kožne i venerične bolesti. Problemi su nedostatak prostora i manjak doktora
.jpg)
Zavod u Ulici Džordža Vašingtona / Foto: P. MILOŠEVIĆ
OPEKOTINE od sunca, ujedi komaraca i drugih insekata, gljivične i bakterijske infekcije kože najčešći su problemi zbog kojih Beograđani leti traže pomoć lekara u Zavodu za kožne i venerične bolesti. Za pregled im nije potreban uput, što ovu zdravstvenu ustanovu izdvaja od svih ostalih, a svi koji dođu budu i pregledani istog dana uprkos velikim gužvama tokom letnjih meseci.
Već prilikom prve posete pacijenti mogu da urade kompletnu dijagnostiku, za koju im je u domovima zdravlja ili bolnicama nekada potrebno i više od mesec dana kako bi zakazali pregled kod određenog specijaliste.
- Najopremljenija smo zdravstvena ustanova u Srbiji specijalizovana za lečenje kožnih i veneričnih bolesti - kaže prof. dr Aleksandar Adamović, direktor Zavoda za kožne i venerične bolesti. - Tokom letnjih meseci građani nam se, uglavnom, javljaju zbog preteranog sunčanja ili nepravilnog korišćenja sredstava za sunčanje. Ili dolaze sa opekotinama jer se nisu zaštitili ili zbog preterane upotrebe raznih mleka i ulja, što je dovelo do zatvaranja pora i reakcija na koži. Naravno, tu su i gljivične i bakterijske infekcija kože tipične za leto, ujedi komaraca i drugih insekata...
Zahvaljujući sopstvenim sredstvima, kupljena je najmodernija oprema na kojoj bi im pozavidele i mnoge privatne klinike. Tako se psorijaza leči foto-terapijom u savremenom kompjuterizovanom kabinetu, a ovaj tretman se pokazao veoma uspešnim i kod lečenja vitiliga, jer je čak 80 odsto pacijenata imalo pozitivan odgovor na terapiju.
.jpg)
Kao i većina zdravstvenih ustanova, Zavod kuburi sa nedostatkom prostora, ali i manjkom lekara s obzirom na to da je jedina ustanova ove vrste u glavnom gradu. Dešava se i da se stvore redovi ispred, jer građani znaju da porane i čekaju i pre dolaska čuvara.
- Zavod je građen krajem tridesetih godina prošlog veka kada je Beograd imao oko 230.000 stanovnika, danas u prestonici živi skoro dva miliona građana, a naši kapaciteti su ostali isti - objašnjava dr Adamović. - Mi smo ostali u istom prostoru, sa istim brojem lekara iako je pacijenata nekoliko puta više. Zbog toga je neminovno da se ponekad malo duže čeka.
.jpg)
* Prof. dr Aleksandar Adamović
Sagovornik "Novosti" ističe da im nedostaju lekari na odeljenju za poliklinički rad zbog odlaska nekih u inostranstvo i na specijalizaciju. Tokom leta su angažovani specijalisti sa ostalih odeljenja kako bi se rasteretila poliklinika. Nadležnoj republičkoj komisiji upućen je zahtev za odobravanje zapošljavanja, pa se očekuje odgovor.
POLNO PRENOSIVE BOLESTI
PROFESOR Adamović ističe da je prednost pregleda bez uputa posebno važna kod polno prenosivih bolesti, zbog širenja infekcije. Pacijenti ne moraju da odlažu dolazak kod specijaliste dok ne dobiju uput iz doma zdravlja.
Sa druge strane, problem je što među pacijentima ima i onih umišljenih koji se za svaku tačkicu ili fleku koju samo oni vide obraćaju dermatologu.
pacijent
09.08.2016. 10:27
Sve pohvale za prijem bez uputa ali bi svakako trebalo povecati broj lekara i prosiriti zgradu. Tamo su UVEK veliki redovi i ako se ne dodje rano ujutro ili posle12 nema sanse da se dodje na red tog dana.Prica se da tu dolaze i pacijenti iz unutrasnjosti, tako da Zavod ima bas mnogo pacijenata.
Komentari (1)