Pionirski park pun zakrpa
28. 06. 2016. u 14:28
Pešačke staze u zelenoj oazi između Starog i Novog dvora propadaju, iako projekat obnove postoji od 2007. godine. Za rekonstrukciju pored finansijskih sredstava, potrebna su i posebna odobrenja viših instanci

Šetnja zbog kratera može biti opasna / Foto M. Anđela
RUPA do rupe. Red zakrpe, red istrošenog asfalta. Ovako izgleda Pionirski park, centralna oaza smeštena uz zgradu Starog i Novog dvora. Iako je projekat rekonstrukcije napravljen još pre devet godina, realizacija će početi tek kada se steknu svi uslovi. Počev od finansijskih sredstava do posebnih odobrenja viših instanci.
Dok se jedan od glavnih prestoničkih parkova ne obnovi, sugrađani će morati dobro da paze kuda gaze. Trenutak nepažnje dovoljan je da se "zaradi" uganuće noge, a u najblažem slučaju samo bezazleni pad sa eventualnim oderotinama na kolenima.
- Živim u blizini i svakodnevno šetam psa ovde - kaže penzioner Boris Jakovljević. - Primetno je da se stanje parka pogoršava iz godine u godinu, a koliko ja pamtim, dugo se ovom mestu niko nije posvetio. Mislim da je sramota da park u srcu grada izgleda ovako. Što je još gore, ljudi se ovde povređuju, lično sam prisustvovao tome!
Od 2,45 hektara, kolika je površina Pionirskog parka, uređen je samo plato ispred Starog dvora. Cvetne aleje ispred ovog zdanja mame da se zađe dublje u zeleni kompleks, ali šetnja po pešačkoj stazi ubrzo postaje opasna. Asfalt koji vapi za novim slojem, kao i zakrpljeni delovi staze, čine ovaj biser Beograda - ružnim! Da nevolja bude veća, rupa ima toliko da se nikad ne prazne posle kiše i pravo su leglo komaraca.
Projekat rekonstrukcije uradili su stručnjaci sa Šumarskog fakulteta pre devet godina, a kako "Novosti" nezvanično saznaju, proces obnove počeće naredne godine.

- Pionirski park od decembra 2007. ima status zaštićenog prirodnog dobra - kažu iz JKP "Zelenilo". - S obzirom na to, on zahteva posebna, ali i značajna finansijska sredstva za obnovu. Rekonstrukcija parka biće izvedena kada se obezbedi novac i dobiju posebna odobrenja Gradskog zavoda za zaštitu spomenika i Zavoda za zaštitu prirode Srbije.
Kako kažu iz "Zelenila", radnici ovog preduzeća čine sve što mogu da maksimalno održe park urednim, ne bi li opravdali činjenicu da se on nalazi na najatraktivnijoj lokaciji u prestonici.
- Svakodnevno čistimo i održavamo komunalni red sa čvrstih zastora i travnatih površina. Travnjake kosimo redovno, a popravljamo i dečije i parkovske rekvizite. Negujemo sva stabla, uklanjamo suve grane, popravljamo klupe... Radimo sve što možemo da sačuvamo ugled Pionirskog parka - navode iz "Zelenila".
OBNOVLjENO 13 PARKOVA
Od 2010. godine, potpuno su rekonstruisani Tašmajdanski park, Mali Tašmajdan, Pančićev park, Finansijski, Akademski, Park Luka Ćelović, Devojački i park na Belim vodama.
- U parku Kalemegdan su potpuno sanirana dva dečja igrališta, u Neimarskom tri, dok su u parkovima Miljakovački izvori i Banovo brdo, kompletno sanirani staze i stepeništa. U Topčiderskom parku je izvršena dopuna dekorativnih ivičnjaka, tako da samo još Pionirski čeka novo ruho - kažu iz "Zelenila Beograd".
Критетијуми
28.06.2016. 16:11
Чим је критеријум најмања цена,онда је и квалитет раван томе.Гарантни период је обично 1-2 године,дакле све је по правилима,само вук појео магарца
A zemunski Park (veliki gradski park kod KBC Zemun)? Kada ce on doci nared? Obecavano je toliko puta i nista. Tamo tek ima mnogo rupa,kriticnog drveca, pogresno postavljenih staza, slabo sijaju svetiljke pa je i nebezbedno ... Na obdou parka su KBC Zemun, 1 osnovna skola,2 srednje skole, hala Pinki... A park izgleda zapusteno i nebezbedno
То је Дворски парк, какав црни пионирски, неко још живи у комунизму ... зато се ништа не ради и ништа не мења.
Komentari (3)