Polen „luduje”: Breza najjači alergen
20. 04. 2016. u 23:56
Koncentracije polenovih zrna drveća najveće u poslednjih deset godina. Nedavno izmerene rekordne 93 čestice po metru kubnom vazduha
.jpg)
Cvetanje drveća Thinkstock
ČESTICA polena breze, oraha, duda i graba u vazduhu nikada nije bilo više u poslednjih deset godina! Prema merenjima Agencije za zaštitu životne sredine, koncentracije polena drveća ovog proleća bile su i nekoliko puta veće od dozvoljenih.
- Poslednje dve nedelje mnogo je polena drveća u vazduhu - navodi Mirjana Mitrović iz Agencije za zaštitu životne sredine.
- Nikada veće koncentracije polenovih zrna nisu zabeležene u poslednjih 10 godina, i to ne samo u Beogradu već u celoj Srbiji! Najveći alergeni potencijal trenutno ima breza, a u nedelju su izmerene čak 93 čestice polena po metru kubnom vazduha, što je tri puta više od dozvoljenog.
I dok se koncentracije breze ne smanjuju, pošto je ima širom grada, količina polena oraha i duda varira. Ipak, 12. aprila izmereno je čak 180 zrnca polena oraha po metru kubnom vazduha, a dan kasnije 290 čestice polena duda po metru kubnom vazduha, što je skoro 10 puta veće od graničnih vrednosti (30 čestica alergenog polena po istoj jedinici vazduha).
Blaga zima uslovila je ranije cvetanje drveća, pa su leska i jova već krajem januara mogle da izazovu kod veoma osetljivih osoba alergijske reakcije. Toplo i blago vreme prethodnih dana pospešilo je otvaranje pupoljaka, pa se veliki broj građana koji su alergični na neke vrste polena ovog drveća žalio na kijanje, curenje iz nosa, suzenje očiju.
.jpg)
- Cvetanje duda, oraha, graba, hrasta je pri kraju, a kiša najavljena za ovu nedelju trebalo bi da "pročisti" vazduh, odnosno da "spere" polen. Ipak, padavine će pospešiti rast trava, poput lisičjeg repka, ježevice, popinog praseta i livadarke, koje će u maju procvetati i ponovo praviti probleme alergičnim osobama - navodi Mirjana Mitrović, rukovodilac grupe za merenje koncentracije polena.
MACE SMETAJU, NE ŠKODE
Pošto je cvetanje topola završeno, širom grada pojavljuju se mace. One štite samu unutrašnjost ploda i oslobađaju se pri njegovom pucanju.
Ipak, mace ne izazivaju alergijsku reakciju, već samo "smetaju" pošto lete svuda i ulaze u stanove.
Makarido
21.04.2016. 00:40
Ako neko pati od alergije, mene je izlecila sirova ishrana...probao sam sirupe, tablete i sve zivo ali ne to nije nesto sto se leci tako. Sirova ishrana vraca organizam u normalu i to je to.Ako ne mozete da osanete na takvoj ishrani, mesec dana izdrzite dok dok ne prodje vreme alergije pa onda udrite po nezdravu..
Ajmeee...sad treba i ove " izvore alergena" hitno istrebiti ...počele su se ponašati k'o i ambrozija...sve je iskvarila ta ambrozija.
Komentari (2)