Čak 34 škole pred gašenjem
26. 03. 2016. u 23:59
U glavnom gradu postoje 34 osnovne škole koje imaju manje od 400 đaka, što je zakonski osnov da bi ova obrazovna ustanova uopšte i postojala

Foto A.Stevanović
U GLAVNOM gradu postoje 34 osnovne škole koje imaju manje od 400 đaka, što je zakonski osnov da bi ova obrazovna ustanova uopšte i postojala. Sekretarijat za obrazovanje radi studiju o tome koliko osmoletki ima nedovoljan, odnosno prevelik broj učenika, koja bi trebalo da bude završena u maju.
Na osnovu tih rezultata biće urađena i nova mreža osnovnih škola, a može se očekivati da će neke obrazovne ustanove sa malim brojem đaka biti ukinute. Reč je o školama koje imaju po nekoliko hiljada kvadrata koje, uglavnom, izdaju, a nastava se odvija tek u nekoliko učionica.
Održavanje ovih objekata, kao i plaćanje računa za komunalne usluge i izdvajanja novca za materijalne troškove su veliki izdaci za gradsku kasu.
I prosvetni zakoni propisuju da se škole grade za više od 400 učenika. Ukoliko ima manje đaka, postojanje škole je opravdano samo ako u krugu od dva kilometra nema druge obrazovne ustanove. Kako nezvanično saznajemo u gradskoj upravi, u škole koje bi bile zatvorene uselile bi se one koje ili nemaju svoju zgradu ili je prostor koji imaju "tesan" za broj učenika.
Jedna od takvih škola je i Sportska gimnazija koja nema svoju zgradu, niti salu za fizičko iako se ovde školuju vrhunski sportisti. Ideja je da se ona preseli u OŠ "Stari grad", koja bi trebalo da se zatvori a đaci presele u OŠ "Skadarlija" i OŠ "Mika Alas".
Najava zatvaranja ove škole je izazvala oštru reakciju roditelja, iako im činjenice ne idu u prilog. Kada izađe ova generacija osmaka, u školi će biti samo 170 učenika. U drugom razredu ima sedmoro đaka, u trećem 13... a površina zgrade je čak 4.700 kvadrata. Škola, inače, ima čak 29 ugovora o izdavanju prostora.
POJAČANE KONTROLE U NOVOM BEOGRADU
MINISTAR unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović najavio je da će ubuduće biti pojačane patrole Policijske brigade, saobraćajne policije i policije opšte nadležnosti ispred 27 školskih i predškolskih ustanova u Novom Beogradu. Tako su od juče pojačane patrole koje kontrolišu bezbednost dece u saobraćaju, ali je pojačana i borba protiv narko-dilera, kako bi se oni udaljili iz školskih dvorišta i time omogućilo da deca budu maksimalno bezbedna.
ISTURENA ODELjENjA
OSNOVNE škole u prestonici imaju 122 isturena odeljenja, koje pohađa 6.741 učenik. Najmanje đaka je u isturenom odeljenju Sibnica, koje pripada OŠ "Janko Katić" iz Rogače - četvoro učenika od prvog do četvrtog razreda. Najviše isturenih odeljenja ima OŠ "Knez Sima Marković" u Barajevu i to 14.
Moguće je ukidanje i nekih odeljenja i da se ona pripoje matičnim školama, ako računica pokaže da je jeftinije organizovati prevoz za učenike.
zaliv.co
27.03.2016. 05:28
a vlast umesto da ohrabruje radjanje ona nagradjuje trece dete i slicno...nagradite prvo i drugo dete jer toliko ljudi nema ni jedno ili samo jedno....politika drzave je skroz naopaka bas kao i svaka vlast od 2000god
Komentari (1)