Labud u dvorištu 100.000 dinara!
25. 03. 2016. u 22:55
Prolećna invazija zakonom zaštićenih belih ptica mogla bi da košta pojedine žitelje leve obale Dunava. Ornitolozi: Nije uobičajeno da sleću u naselja

Ptice privači razbacana hranaFoto A. Stanković
STIŽU labudovi na levu obalu Dunava! Dve graciozne bele ptice, inače zakonom zaštićene vrste, nedavno su sletele u dvorišta porodičnih kuća u ovom delu grada, a jednu od njih čak su rastrgli i psi. I, dok stručnjake brine neuobičajena pojava približavanja divljih ptica ljudima, meštane bi mogla da opeče po džepu kazna od 100.000 dinara, ukoliko nadležni inspektor uoči povređenu ili ubijenu pticu na privatnom posedu.
Drama sa labudom, koja se u noći između ponedeljka i utorka odigrala u jednom dvorištu u Borči, kada se ptica zakucala u kuću, imala je srećan kraj - ptica je spas našla u jedinom rezervatu na Paliću. Ove sreće nije bila druga jedinka ove vrste, koju su u sredu rastrgli razjareni psi u dvorištu u susednom naselju Krnjača.
Ornitolozi tvrde da ova pojava nije uobičajena, čak ni za ovaj deo grada, iako se u blizini nalaze plavna jezera i kanali Dunava.
- Potpuno je neverovatna pojava da labudovi, pa čak i oni koji potiču iz veštačkih uzgoja i nemaju strah od ljudi, sleću u naseljena područja i dvorišta - objašnjava ornitolog Dragan Simić iz Lige za ornitološku akciju Srbije. - U tom plavnom delu oko Dunava postoji nekoliko gnezdećih parova, ali oni ne napuštaju svoju teritoriju. Sada je najverovatnije reč o pticama nezrelim za parenje, a najverovatnije ih je privukla razbacana hrana u blizini naselja.
Stručnjaci napominju da su labudovi vrsta zaštićena zakonom, koja se poslednjih desetak godina kod nas počela nastanjivati tokom cele godine. O njihovoj održivosti stara se Zavod za zaštitu prirode Srbije, a povređene jedinke dužni su da transportuju u jedino prihvatilište, koje se nalazi na Paliću.
Zakon jasno definiše da je zabranjeno ubijati, loviti, ali i držati u zatočeništvu zaštićene životinje. Tako, ukoliko inspektor primeti labuda u dvorištu, shodno Pravilniku o odštetnom cenovniku, mogao bi da pokrene prekršajni postupak protiv lica na čijem je posedu, uz zaprećenu novčanu kaznu od čak 100.000 dinara.
KOD SPASAVANjA ZAKAZALE INSTITUCIJE?
NADLEŽNE institucije koje se staraju o životinjama nisu odgovorile na vapaj Borčanina Srđana P., kojem je labud osvanuo u dvorištu.
- Zvao sam "Veterinu Beograd", ali nisu smeli da ga diraju tvrdeći da je reč o ugroženoj vrsti. Beogradski zoološki vrt me uputio na Zavod za zaštitu prirode i stručnjake za ptice, koji su me posavetovali da labuda zamotam u ćebe i bacim u komšijsku njivu, rečima: "Snaći će se". Šta bi bilo da je labud uginuo u mom dvorištu? Tada bi došli da me kazne - priča Srđan P., iz čijeg dvorišta je zahvaljujući privatnom angažovanju, spasena povređena ptica i transportovana do rezervata u blizini Subotice.