Beogradske priče: Dimnjaci moćne toplane
19. 02. 2016. u 11:31
Postrojenje na Novom Beogradu bilo jedno od najsnažnijih na Starom kontinentu. Mnogi se i danas snalaze tražeći ovu građevinu kao orijentir

Foto P. Mitić
SVAKI grad ima svoje ključne tačke i zdanja prema kojima se njegovi stanovnici orijentišu. Neretko su to najviši soliteri i tornjevi, nekada trgovi ili saobraćajnice, a na Novom Beogradu svi znaju za dimnjake velike toplane.
Oni koji ne potiču iz ovog grada pogledom prema Toplani traže Buvljak ili put prema blokovima. Odnedavno i prilaz ka Mostu na Adi.
Tako je ovaj simbol novijeg dela grada u stvari svima poznat, ali niko ne obraća mnogo pažnje na tu građevinu, osim ako je zbog nečega u zimskoj sezoni uskraćen za grejanje.
Toplana je nastala još 1965. godine, a kao pogonsko gorivo koristi gas i mazut. Stručnjaci "Beogradskih elektrana" će sa ponosom istaći čak i da je, prema instalisanoj snazi, toplana "Novi Beograd" najveća pojedinačna toplana u Evropi.
Stari snimci, kao i oni noviji, koje je sačinio fotograf "Novosti" Predrag Mitić, odvešće nas u doba nastanka ove građevine.
Svud okolo bio je pesak na kojem je tek trebalo "da se rodi" Novi Beograd.
Toplana je unekoliko prednjačila, kao "orijentir" za buduće višespratnice, ali i kao mesto gde se nalazi energetsko jezgro Novog Beograda.
U vreme kada su nastajali ovi snimci, toplana se nalazila na samom obodu novog dela grada. Početkom sedamdesetih izniču blokovi 23 i 28, koji su joj se tada nalazili u neposrednom komšiluku, kao i Železnička stanica Novi Beograd, ispod koje će, znatno kasnije, proći tramvajska pruga.

Kada su, prvo, nad toplanom nikla tri dimnjaka iste visine, krenula je i izgradnja Ulice Jurija Gagarina, koja je vodila nekud daleko, među blokove 45, 70, kao i 61, 62, 63 i 64, koji su tadašnjim Beograđanima izgledali izuzetno udaljeno od centra grada.
Danas celu ovu oblast doživljavaju znatno drugačije, a dimnjaci su im, otprilike, na pola puta do srca Beograda.
Брандао
19.02.2016. 18:13
У свету се топлотна енергија добија као секундарни продукт, само код нас ви имате фабрику која прави топлоту. А термоелектрана Никола Тесла технолошку воду враћа у Саву.
Meni su ovi dimnjaci simpaticni. Kao petorica brace. Tri mala dimnjaka su skoro zamenjena,i onu su dimnjaci za mazut,a ovi betonski su za gas,ako se ne varam.
Komentari (2)