Postavljena tabla sa nazivom ulice Srđana Aleksića

Beta

27. 01. 2016. u 23:45

Tabla sa nazivom ulice Srđana Aleksića postavljena je danas na 23. godišnjicu njegove smrti u beogradskom naselju Dr Ivana Ribara

Постављена табла са називом улице Срђана Алексића

Foto beograd.rs

BEOGRAD - Tabla sa nazivom ulice Srđana Aleksića postavljena je danas na 23. godišnjicu njegove smrti u beogradskom naselju Dr Ivana Ribara.

Deo ulice Ivana Ribara od broja jedan do 23 od danas će nositi naziv po mladiću koji je pre 23 godine na današnji dan preminuo od povreda koje su mu vojnici Vojske Republike Srpske naneli kada je od njih branio svog prijatelja Bošnjaka.

Gradski menadžer Goran Vesić otkrio je tablu i izvinio se porodici Srđana Aleksića i svim Beograđanima što su tri godine čekali na postavljanje table.

On je kazao da delo Srđana Aleksića ne sme da se zaboravi da se nada da će buduće generacije učiti o njegovom humanom gestu i da će slediti njegov primer, u kome nije bila bitna ni nacionalnost ni vera,i učiti kako da postanu ljudi.

"Njegovo delo će nastaviti da živi, ako budemo učili na njegovom primeru, ako ne bude ostalo samo na tome da on ima ulicu. Ako neke mlade generacije budu u udžbenicima učili šta je uradio Srđan Aleksić i ako nam to što je on uradio bude primer na kome će se ljudi u ovoj zemlji učiti šta je čojstvo, šta je ljudskost i šta znači biti čovek", kazao je Vesić.

Novinarka Sanja Dragićević Babić, koja je režirala film o Srđanu Aleksiću, pročitala je poruku njegovog oca Rada Aleksića, koji nije mogao da prisustvuje.

"Beograd i Beograđani su plemeniti ljudi, heroji, kada su u svoje okrilje primili našeg Srđana, jednu blagu iskrenu dušu. Hvala im od srca uz poštovanje dostojno čoveka", napisao je Rade Aleksić.

Otkrivanju table prisustvovali su članovi porodice Srđana Aleksića.

Na trebinjskoj pijaci 21. januara 1993. godine pripadnici Vojske Republike Srpske legitimisali su građane i tako došli do Alena Glavovića, kojeg su, zbog toga što je Bošnjak, počeli da tuku.

Srđan Aleksić je pritekao u pomoć Glavoviću i spasao ga.

Od zadobijenih povreda preminuo je 27. januara.

Srđanov otac Rade u čitulji sinu je napisao: "Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost".

Jedan od onih koji su pretukli Srđana Aleksića poginuo je tokom rata, dok su ostali osuđeni na ukupno dvadeset i osam meseci zatvora.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Јабре

28.01.2016. 02:00

Убијаше нас, силоваше и поробише нас више векова а чим смо ми успоставили државу ми би да се братимо са њима, они нам онда у захвалност 1914-18 поклаше 600 000 цивила, а ми се опет с њима братимо и југославимо, после нам опет побише преко милион чланова народа а ми после и тог другог рата се братимимо са њима братство и јединство, па нам онда побише десетине хиљада сународника и протераше милион а ми би опет да се братимимо са њима и сањамо неки суживот. Благо нама ко рано излуди ...

dejan

28.01.2016. 04:15

Stvarno dobra ideja da se ova prica stavi u udzbenik,da deca od malena uce o ljudskosti,o pravim vrednostima zivota.srdjane,nisi uzalud dao svoj zivot.

Saša

29.01.2016. 16:36

@dejan - A još bolja ideja je da djeca znaju gdje su i šta se desilo u mjestima Kravica, Jadovno, Košare,...da znaju ko je Milica Rakić, ko su nedužni radnici RTS-a poginuli 23.4.1999. I koliko je desetina kilograma, ako ne i tona, dobio svaki stanovnik Srbije te godine.

Ђорђо

28.01.2016. 06:29

Сажаљавам случај! Демократе на челу са Тадићем су, поданички, изврнули догађај. Непотребно је славити А. С. зато што постоји и друга прича догађаја који се завршио трагично. Али не желим о томе. Овдје је херој српски народ! Српски народ и политичко руководство Требиња заслужују похвале. Ален, муслиман, у јануару 1993 је на слободи и на пијаци зарађује препродавајући шверцовану робу. У исто вријеме, српско становништво, међу којима и ја, смо били затворени у концентрационе логоре, ФБиХ?!

dejan

28.01.2016. 16:32

@Ђорђо - Nisam te najbolje razumeo,koji srpski narod je heroj?posto su obe strane srpske,i ubijena i ovi sto su ga ubili.neznam zasto uobste gledate nacionalnost,ovo je tuzna prica o ljudskom bicu koje je ispalo covek,koji je dao zivot da zastiti svog prijatelja.o tome nasa deca trebaju uciti,kako postati covek,jer je to u ovom vremenu postalo tesko.