Tankosić šamarao i velikog Čerčila?

Zoran Nikolić

20. 09. 2014. u 18:48

Da li je čuveni britanski državniku mladosti u Beogradu prošao kao „bos po trnju“. Našim gradom još kruži priča kako se legendarni Britanac „nagledao lepih batina“ od Voje Tankosića

IZMEĐU legendarnih beogradskih mesta, od „Zlatnog burenceta“ do „Grčke kraljice“ nekada su se događali svi bitni varoški događaji, a jedan od njih ostao je između velegradskog predanja i gradskih legendi. Dogodio se pre oko jednog veka, a Dragan Perić, hroničar ovdašnji, pomogao nam je da uobličimo sliku nekadašnjih dogodovština.

Priča počinje u „Zlatnom burencetu“, kafani koja je nastala na usponu između Zelenog venca i Terazija, u Prizrenskoj ulici, još 1876. godine. Naziv kafane nije se menjao od tog doba, ali se promenila kuća u kojoj se prvobitno kafanče ugnezdilo, pa je ovo zdanje u kojem se kafana nalazi na ovom mestu od tridesetih godina prošlog veka.


ČETNIČKO „BURENCE“

- Ovo je bio nezvanični četnički štab u doba Prvog i Drugog balkanskog rata - priča za „Beogradske priče“ Dragan Perić. - Svako važno udruženje imalo je svoju kafanu, pa su tako komite vojvode Vuka sedeli u „Crnom konju“ na tadašnjoj Varoš kapiji, odnosno u današnjoj Pop Lukinoj ulici. Među redovnim gostima „Burenceta“ bio je i Voja Tankosić, jedan od članova „Crne ruke“ koji su zaverenički smenili poslednji bračni par iz porodice Obrenović i vratili Karađorđeviće.

Za to vreme vezana je jedna urbana anegdota, koju nam Perić prepričava. U doba Drugog balkanskog rata, koji je Srbija vodila sa Bugarima, 1913. godine, jedan engleski novinar je pisao veoma ružan tekst o Srbima.

- Kada kažem „ružan“, ne mislim neobjektivan ili nepristrasan, već krajnje negativan, sa svom strašću koju stranac može da surva na nepoznatu naciju - objašnjava Perić. -Voja Tankosić je, navodno, pročitao tekst, i obećao je da će „išamarati novinara ukoliko ga ikada sretne“. Nije bio ni svestan da će, na kraju, tako i biti.

Današnja atmosfera kafane „Zlatno burence“, Foto P. Milošević


Posle balkanskih, a pre Prvog svetskog rata, „Zlatno burence“ je bilo na istom mestu gde je danas, a tamo su nastavljali svoje kafansko „ratovanje“ surovi vojnici. Kako je Voja Tankosić sedeo tamo veoma često, jednom je do njega dotrčao zajapureni glasonoša i obavestio ga kako je u „Grčkoj kraljici“ „onaj“ engleski novinar koji je pisao ružno o Srbiji.

- Istina je bila u tome da je britanski putnik bio na proputovanju kroz naš grad i da je ovde došao „Orijent ekspresom“ idući dalje, ka Istanbulu - objašnjava Perić. - Voz je u Beogradu pravio veliku pauzu, jer je trebalo obnoviti zalihe neophodne za dalje putovanje, tako da su putnici dobili desetak sati za razgledanje grada. „Naš“ novinar je u Knez Mihailovoj ulici naišao na „Grčku kraljicu“ i rešio da u njoj proboravi neko vreme.

DOMAĆINSKI“ ŠAMARI

BESNI Voja Tankosić je, navodno, otrčao do popularne kafane, tamo pronašao Engleza, za zatim mu je „razvukao“ dva šamara, po starom, srpskom, „domaćinskom“ običaju.

- Novinar o kojem pripovedam ovu priču kasnije je dobio vitešku titulu, pa su ga u Velikoj Britaniji zvali „ser“, a posle titule su izgovarali i njegovo puno ime i prezime - Vinston Čerčil.

Voja Tankosić je, kao ogroman broj Srba iz njegovog vremena, poginuo u Prvom svetskom ratu. Otišao je u večnost 1915. godine.

Ostavljajući na istoriji da proceni da li su neke varoške priče puka želja, ili dogodovština koju su preneli različiti pripovedači s početka 20. veka, svaki dodajući poneki svoj detalj, i Perić je obazriv dok nam priča ovu anegdotu. Mnoge ovakve priče nemaju više svoje materijalne dokaze i čvrsta uporišta u gradskim dokumentima, ali eto, postoje legende koje se tokom jednog veka intenzivno prenose sa kolena na koleno.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (13)

Cedo

20.09.2014. 20:03

Zasto me ne čudi, ako je ovo istina, da su britanci podržali Josipa a ne našeg Dražu...

Avenger

20.09.2014. 21:59

Ljudi, ovo je simpaticna prica, ali urbana legenda. Cercil je od 1911. do 1915. bio Ministar mornarice, znaci nikakvog govora nema da je tada bio u Beogradu kao novinar.

Prica

20.09.2014. 23:48

@Avenger - I ja sam cuo ovu pricu samo u njoj Tankosic samara Cercila ranije.Pre Balkanskih ratova.Tako da je sasvim moguce.

Avenger

21.09.2014. 00:43

Zaintrigirao si me, malo sam istrazivao Cercilovu biografiju. Cercil je zapoceo karijeru kao oficir, i bio je proslavljen ratni korespondent iz svojih vojnih kampanja. Navodno je Cercil bio iznerviran time kako su Srbi predstavljali u svojoj stampi ulogu Engleske u Burskim ratovima (1899-1902) gde je bio, pa je u svojim clancima opalio paljbu po Srbiji, zbog cega je bio napadnut u BG. Sve je ovo navodno, i ja licno i dalje ne verujem da je istina, ali zanimljiva pricica ovako za portal.

Deki

21.09.2014. 17:21

Pa zašto ovo objavljujete? Kako ćemo sada u EU? Nadam se da će odgovorni za ovo šamaranje engleskog državljanina u Beogradu (opet u Beogradu, cccc..), što hitnje biti pronađeni i privedeni pravdi!

грађанин бананистана

22.09.2014. 19:37

Чек',чек' мало...Па на овим просторима је Воја Танкосић велики!

Владимир

26.09.2014. 10:00

Ne verujem da je ovo istina. Ali da Čerčil nije voleo Srbe, u to nema sumnje. Najverovatnije zbog veze njegove, inače poprilično promiskuitetne majke, sa kraljem Milanom Obrenovićem, posle njegove abdikacije.