Krmčija Svetog Save

Nikola Zagorac

02. 01. 2014. u 18:20

Carigrad nije prihvatao dogmu o božanskoj i ljudskoj prirodi Hrista

U HRISTA su dve prirode - božanska i ljudska, jedna pored druge, nerazrešivo povezane. Ovo je bilo učenje pape Leona I i (440-461) i ocenjeno je kao „prava nauka“ i ubrzo proglašeno dogmom u Rimokatoličkoj crkvi. Na drugoj strani, u Carigradu, nisu se lako mirili sa ovim ishodom, jer je to bio teren na kome su istočnjaci bili superiorniji. Jedan od njihovih patrijarha, Sergije (610-638), pokušao je da obori pomenutu rimsku dogmu. Kako? Umesto jedinstva prirode u Hrista postavio je teoriju - jedinstvo volje. Načelo jedinstva smestio je u narav, a ne u osobu. Ovo svoje učenje poslao je i u Rim, papi Honoriju (625-638).

Papi se učinilo kao da u Carigradu konačno prihvataju njihovu dogmu o dve prirode u Hrista.

I prevari se papa, pogreši. Uzvrati on Sergiju pismo u kome potvrdi svoje slaganje sa njegovim učenjem!

Kad se za papino slaganje saznalo i pročulo, doživi on brojne nevolje. Honorijevu grešku, priznanje da papa nije nepogrešiv, glavom je platio njegov naslednik Martin I (prognan i umoren). Istočnjaci su sve češće mahali ovom pismenom potvrdom, tako da se morao oglasiti i papa Leon II (682-683) proklinjući Honorija: „Nije apostolsku Crkvu osvetlio apostolskom tradicijom nauke, nego sramotnom izdajom dopustio da verovanje bude ukaljano“.

Posle velikog raskola (1054) sa Istočnom-pravoslavnom crkvom pape su na patrijarhe krenuli još oštrije, sve dok ih nisu i pokorile (1204).

Jedno od čestih pitanja među našim i ne samo našim pravoslavcima jeste: da li je Sveti Sava priznavao pravo prvenstva rimskog biskupa?

U zborniku crkvenih zakona, poznatom kao Savina Krmčija, pripremanog u manastiru Hilandaru (1219), navedeno je - „da sv. Apostolskoj stolici rimskoj pripada pravo nadzora u svim zemljama i gradovima“. I u Hilandarskom tipiku Sv. Sava je ostao dosledan. U tome su ga sledili i vladari iz dinastije Nemanjića, svi pre cara Dušana. Prva Krmčija je, kažu, sadržavala i jednu molitvu o prvenstvu apostola Petra kako ga je shvatao Sava. Neki ruski teolozi su zaključili da se to protivi učenju Istočne crkve, po kojoj se Isusove reči (upućene apostolu Petru) odnose na Petrovu veru, a nipošto na njega kao osobu.

I šta je bilo sa tom molitvom Svetog Save?

VLAST SVETE STOLICE NA stolici Sv. Petra dosad su sedele 263 pape. Oni su uz duhovnu, vršili i svetovnu vlast, bili su monarsi crkvene države (stvorene od darovnica, prva je bila cara Konstantina) koja je opstala čitavih hiljadu godina, sve dok je Musolini nije skratio (1929) i papinstvo saterao na rimsko drevno brdo Vatikan. Vatikan je međunarodno priznat kao nezavisna država čiji je suveren papa.

U izdanju Krmčije objavljenom 1305. list sa molitvom je izostavljen!? Katolički teolozi pišu da je to učinjeno po nagovoru iz Moskve, „trećeg Rima“.

Svetog Savu, inače, cene i poštuju u Katoličkoj crkvi, pa i onim u balkanskim zemljama.

I pored brojnih iskušenja, velikih grehova (vođenje krstaških ratova, inkvizicije, lova na veštice...) papinstvo je preživelo, udarilo temelje zapadnoj civilizaciji.

Posle burnih promena u katoličkim zemljama i napoleonskog razdoblja, papinstvo se slavilo kao „jedino utočište reda i morala“. Samo kler vođen nepogrešivim papom, ima snagu da spasi duhovnu slobodu pred „tiranijom“ političke vlasti. Crkva mora, pisalo se i klicalo, biti monarhija. Što je suverenitet za svetovne vladare, to je nepogrešivost za pape.

Ideja o nepogrešivosti papa imala je vatrene pristalice, ali i žestoke protivnike, naročito od liberala i protestanata. U tako naelektrisanoj atmosferi sazvan je i Vatikanski sabor (1869). Da ne bi potpaljivao vatre, papa Pije IH je skinuo sa dnevnog reda sabora temu nepogrešivosti, ali se pitanje nije moglo zaobići. Većina prisutnih biskupa je glasala za naknadno uvršćenje te teme u dnevni red.

Pre konačnog glasanja o definiciji nepogrešivosti papa bilo je jasno da će ona biti usvojena. U takvom odnosu snaga, najžešći protivnici nepogrešivosti izbegli su glasanje - uz blagoslov pape ranije su otišli kući. A ishod glasanja je bio: 533 za i dva protiv.

Usvojena konstitucija (1870) sadržavala je:

Papa vrši kao naslednik Petrov, namesnik Hristov i vrhovna glava Crkve, potpunu redovnu i neposrednu biskupsku vlast nad svom Crkvom i pojedinim biskupima. Ta vlast se odnosi jednako na stvari vere i morala kao i na disciplinu i crkveno vodstvo... Svaki pojedini biskup je dužan papi „istinsku poslušnost ne samo u stvarima vere i morala, već i u načinu života i upravljanja Crkvom“.

Baš kada se završilo glasanje bilo je javljeno: izbio nemačko-francuski rat.

Po statistici čistunaca vere, pravoslavne i katolike razdvajaju 42 „zablude!“

Suštinski, kad se govori o mogućnosti pomirenja dve Crkve, sporno je samo pet dogmatskih razlika. Tu je primat i nepogrešivost papska i najspornija. Pitanje koje se ne može prevazići?

Teološki znalci, nezavisni, ponudili su svoj predlog na kome bi se Isusovi izaslanici na zemlji mogli naći:

Hrišćanski svet ne može prihvatiti papu kao nepogrešivog učitelja vere i morala. Mogao bi ga prihvatiti kao prvog episkopa među episkopima sveta i oni da ga među sobom biraju.

Biblija je najviše štampana i prodavana knjiga u svetu. Krst, kao simbol hrišćanstva, je bio još tiražniji, izrada ovog simbola prerasla je u industriju koju još nije pogodila kriza. Dugo su majstori i radnje u Palestini i Siriji bili vodeći, zahvaljujući najezdi hodočasnika iz Evrope.

A drveni krst, na kome je Isus Hristos bio razapet, dostigao je moć koja je iz osnove promenila svet. Preko ovog znaka prepoznaje se hrišćanstvo, filozofija koja opstaje dva milenijuma.



(Nastaviće se)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

(Nastaviće se)

12.01.2014. 01:09

Низ глупости!Променили су Символ вере, што је битније од ”преимућства” Рима.По њима Бог није умео сам, без Исуса, да створи Свети Дух, а кроз Свети Дух је створио...Исуса.И непогрешиви греше, шта ћеш.Нико никад није споменуо ту ”молитву Риму”, а сад одједном КАЖУ да је прва Крмчија садржала. А онда се 1305. појављује одувек зла, тирјанска Москва (”трећи Рим” век ипо пре пада ”другог”), да између две ”чланарине” Орди, уређује црквени законик у Милутиновој Србији.

perica zna sve

13.05.2014. 13:42

@Nemojte da vas niko laže - Jeste po tebi, jer ti ne znas da je bio katolik, a kada saznas neces priznati jer neces, hoces da bude kako ti mislis a ne kako jeste i tu nema pomoci, ni diskusije..... bice kako ti kazes uprkos istini. Bolje uzmi citaj nesto, nego sto pises ovako kategoricki. Lijep dan!

perica zna sve

13.05.2014. 13:40

Kako smo mi jadni i neznaveni.Uzas jedan. Hocu samo da vam dam primjer, da zapitate sebe u cemu je razlika izmedju kapitalizma i komunizma da bi se rodila ovolika mrznja medju narodima, od cega se stvarno sastoji ili bi trebalo da se sastoji ucenje o nasem pravoslavlju, koja je veca kompanija Pravoslavna ili Katolicka crkva, cemu vas uce popvi i svestenstvo, cemu sluzi liturgija i zasto ima pravila kako se vrsi? Niko ne zna, ali smo spremni da ubijemo ko misli drugacije od onog sto mi ne znamo..